Reklama

Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo, venku je 14.5 °C

Na Horním náměstí proběhne Den pro rodinu. Nabídne program pro všechny generace i pestrou škálu volnočasových aktivit

Zprávy z regionu

13.5.2024

Autor: red

Na Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. května, připravilo město Olomouc program pro všechny generace. Na Horním náměstí se budou prezentovat poskytovatelé sociálních služeb a volnočasových aktivit. Na pódiu se od 10 do 18 hodin vystřídá pestrá paleta hudebních a tanečních vystoupení.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Mezinárodní den rodiny si město připomíná každoročně, letošní akce ale bude oproti předchozím ročníkům větší a program pestřejší. "Nejsou to jen rodiče a děti, ale také babičky a dědové, z nichž mnozí potřebují nějakou radu nebo formu pomoci. Proto letos oslavu rodin propojujeme také s prezentací poskytovatelů sociálních služeb," vysvětlila náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská. "Chceme lidem vysvětlit, co všechno sociální služba je, a co obnáší. Někdo potřebuje informace o tom, kam zajít do kroužku, někdo shání doučování a jiný se třeba  potřebuje ujistit, že jeho vnuk netráví u počítače moc času. To všechno jsou služby, o kterých by měli rodiče a prarodiče vědět dříve, než je začnou potřebovat," objasnila náměstkyně. 

Pestrý program na pódiu

Na pódiu se během středy 15. května vystřídá řada účinkujících. Kulturní program zajistí Cirkus LeVitare, Hudební Institut, Divadlo pro děti eMILLIon či dětské hudební a taneční skupiny, na návštěvníky čekají ale i edukační vystoupení poskytovatelů sociálních služeb, takže se dozvědí, jak se chovat k nevidomému s vodicím psem a podobně. Program vyvrcholí v 17 hodin, kdy začne koncert Ústřední vojenské hudby Praha, společně se sólisty Radkou Fišarovou, Martinem Chodúrem, Kateřinou Dabrowskou či Bronislavem Pawlowskim.  

Nabídka poskytovatelů sociálních služeb

V rámci veletrhu sociálních služeb se budou prezentovat na čtyři desítky jejich poskytovatelů. Mezi nimi například organizace Člověk v tísni, Charita Olomouc, Společnost pro ranou péči, Sociální služby pro seniory, Spolek Trend vozíčkářů, Středisko sociální prevence, Tyfloservis, Poradna pro ženy a dívky, Rodinné centrum Heřmánek, Centrum pro rodinu a děti a mnoho dalších. "Téměř každý z poskytovatelů připravil zajímavé nebo hravé ukázky ze své činnosti. V průběhu celého dne si budou moci zájemci u stánků vyzkoušet například chůzí s bílou holí překážkovou dráhou, jízdu na mechanickém vozíku, tandemovém kole a handbiku, manipulaci s figurínou či kompenzační pomůcky pro osoby se zdravotním postižením a seniory," vyjmenovala Dagmar Prachniarová z Odboru sociálních věcí olomouckého magistrátu, který rovněž představí některé ze svých náplní práce. 

Dílny pro děti, hasiči i strážníci

Nabídku volnočasových aktivit představí řada institucí, které ve městě působí. "U stánku Centra Semafor bude možnost si vyzkoušet jízdu na tříkolkách či odrážedlech, svůj program a aktivity představí také Knihovna města Olomouce, Vlastivědné muzeum Olomouc, Pevnost poznání, Dům dětí a mládeže či Univerzita Palackého. Chybět nebude ani nabídka Informačního centra Olomouc, nebo Olopoint," vyjmenovala za organizátory vedoucí oddělení cestovního ruchu a informačního centra Lucie Bartovská. 

U jednotlivých stánků se budou prezentovat také hasiči, městští strážníci či Armáda ČR. Děti jistě ocení ohrádku se zvířaty ze zoo Olomouc, dospělí pak některou z odpočinkových zón. Dopoledne nabídne soutěže pro žáky základních škol, ale doprovodný program bude cílit také na seniory a rodiny s dětmi. Na Horním náměstí budou po celou dobu akce k dispozici také stánky s občerstvením. 

Kompletní program a všechny podrobnosti najdete na webu prorodinu.olomouc.eu.