Reklama

Pondělí 22. července 2019, svátek má Magdaléna, venku je 15.5 °C

Musíme hrát na maximum, řekl Jílek

Sport

9.4.2019

Autor: Petr Pelíšek

Za tři body zvládli v neděli doma fotbalisté SK Sigma Olomouc utkání proti Karviné. Modrá lavina je na sedmém místě, od první šestky ji dělí jenom jeden bod. „Myslím si, že musíme hrát na maximum. A pokud máme skončit šestí, tak skončíme šestí,“ řekl trenér Sigmy Václav Jílek.

Jak hodnotíte utkání proti Karviné?
Myslím, že pro diváky to bylo docela atraktivní utkání. Pro trenéry asi už tolik ne, protože to jsou obrovské nervy. To, co my předvádíme, co soupeři nabídneme. Z celkového pohledu to bylo hodně vyrovnané utkání, bojovné, se slušnou kulisou, za což bych chtěl fanouškům poděkovat, byli slyšet, určitě nám pomohli. Myslím si, že nám konečně po dlouhé době vyšly standardky, padly po nich vlastně všechny tři góly. Za takový ten kámen úrazu tentokrát považuju to, že jsme nebyli schopni delší dobu udržet vedení, že jsme dostali strašně laciné branky. První po hodně naivně zahraném autovém vhazování na střed hřiště, to jsou věci, na kterých pracujeme. A pak druhá, kdy neuhlídáme střed hřiště a pustíme soupeře do prostoru před stopery, nechali jsme Lingra dlouho navádět míč. To jsou věci, při kterých trenéři strašně trpí. Máte pocit, že hráči ty základní věci, které děláte, chápu a potom přijde utkání, vidíte, co dělá hlava, ten stres. Naštěstí jsme to urvali. Ale musím říct, že v naší situaci, kdy nám chyběli tři hráči, kteří na jaře patří k nejlepším, k oporám týmu, to znamená Houska, Beneš a Zahradníček, co si budeme nalhávat, to byl zásah do sestavy. Hráči to zvládli a ubojovali. Nemyslím si, že by to bylo pohledově nějak krásné utkání, ale viděl jsem tam daleko větší snahu, než předtím ve středu v poháru na Bohemians. Skutečně jsme vyhrát chtěli a nakonec jsme to, i s troškou štěstí, udrželi.

Už jste zmínil problémy ve středu hřiště, tolik chyběl David Houska?
V momentě, kdy nejste schopni reagovat z pozice dvou šestek, chtěli jsme hrát čtyři dva tři jedna, ať už to bylo kvůli eliminaci Wagnera, tak potom kvůli tomu, abychom měli pevná střed hřiště na pohyblivého Lingra. Když to jedna šestka nedočte a nezavírá prostor, tak je to problém. Hlavně ve druhém poločase toho bylo moc. Kdyby ta přihrávka byla do bloku, na deset metrů, tak to dokážu pochopit. Že tam je nějaká kvalita soupeře. Ale když má ta přihrávka dvacet třicet metrů, tak už to pro mě není úplně stravitelné. A naprosto zásadní věc z pohledu organizace bylo to, že jsme nebyli schopni zkrátit hřiště. My jsme v tu chvíli šedesátimetrové hřiště, stopeři byli strašně hluboko a potom se tam ty prostory otvírají. Než když máte hřiště na třiceti metrech. Takže to byl základní problém. A byli jsme z toho potrestaní. Neříkám, že se kluci nesnažili, že nepracovali, i Plša i Kalvi, snaha tam byla obrovská. Ale kvalita řešení se projeví v tom, jak načtou situaci, jak se v ní chovají. Tyto prostory prostě musíte zavřít.

Trenér SK Sigma Olomouc Václav Jílek (vlevo).

Foto: Petr Pelíšek

U prvního gólu vám vadil ten aut? Nebo to, že si Kalvach s míčem neporadil?
Mně vadí ten aut. To, že se s tím Kalvi neporadil … Když vám někdo hodí aut o zem a jde vám míč na holeň, tak je to velmi složité. I kdyby to měl zvedat nahoru, tak nevím, co by s tím dělal. To znamená standard řešení je, že mu to buď dáme obloukem a on to urve nahoru, nebo že to do toho prostoru vůbec nesmí přijít. V momentě, kdy se vám nabídne šestka, tak otvírá celý prostor před stopery. Když tam prohrajete souboj, tak má soupeř otevřené pole. A přesně to se stalo. My dáme gól, pak soupeř prakticky nic nemá a my uděláme tohle. To určitě budu Sláďovi vyčítat. Jsme jenom lidi, chybujeme, ale bych rád, abychom se z toho poučili.

V posledních třech zápasech byl Šimon Falta u čtyř vstřelených branek. Je už v ideální formě?
Jen v tom zápase s Karvinou. Jinak ne Jinak je to Šimon Falta, který je stínem Šimona Falty z minulé sezony. Byl jsem nespokojený s jeho výkonem doma, pak jsem na něj byl hodně naštvaný v utkání ve Zlíně. Nebylo to prostě poctivé, náběhové, aktivní. A pokud to tak není, protože on není soubojový hráč, tak pak je to problém. Měli jsme spolu řeč, je to jen v hlavách hráčů. Oni se musí nachystat a musí pracovat v maximálních nárocích. V momentě, kdy si jdeme jen zahrát, tak to dopadne tak, jako na Bohemians.

Jak moc myslíte na šesté místo, když sedmé může být v tom novém systému nakonec výhodnější?
Vůbec v tomto ohledu nespekuluju. Prostě budeme hrát tak, abychom měli co nejvíce bodů. V tuto chvíli je pro nás naprosto zásadní věc desítka. Až ji budeme mít jistou, tak se bavme dál. Pořád není nic rozhodnutého, odstupy jsou strašně těsné. Za mě – pokud by byla jistota, že se udržíme v meziskupině, tak určitě nepřijde žádná spekulace, že bychom hráli o sedmé místo. Myslím si, že musíme hrát na maximum. A pokud máme skončit šestí, tak skončíme šestí. A bude to tak.

Jak je to výhledově s těmi zraněnými hráči?
To byla komplikace. David Houska, tam uvidíme, co se nám v průběhu týdne, po vyšetřeních, potvrdí. Ale je předpoklad, že ve svalu nějaká trhlina bude, jak bude velká, to se teprve ukáže. A Vít Beneš byl připravený do zápasu. Od čtvrtka trénoval, před utkáním šel na rozcvičku a z té bohužel odešel s tím, že to nova cítí. Takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet, jestli to bude pár dní, nebo týden, to nedokážu odhadnout. Nemělo by to být něco, co by ho mělo vyřadit na delší dobu.

Těší vás, že jste utkání zvládli za tři body i bez těch tří klíčových hráčů, členů stabilní základní sestavy. Ukázali hráči širšího kádru, že to jde?
Ukázali. A museli to ukázat. Každý z nich chce hrát a každý z nich dává najevo tu nespokojenost, řekl bych naprosto racionálně a oprávněně. Každý hráč by asi měl být nespokojený, když nehraje. A měli by trenérům ukázat, že hrát chtějí. No a v neděli to ukázali, ta reakce byla správná. Ať už to byl Jirka Texl nebo Milan Lalkovič. Zvládli to.

Jakub Yunis dal znovu gól. Jak se vám jeho výkon líbil?
Udělal obrovský pokrok. Prostě ukázal kvalitu. Dokázal uhrát těžké situace, byl nebezpečný, byl v prostorech, odkud branky padají. A to předtím nebyl. Ale pořád má obrovský prostor pro zlepšování. Musím na sobě pracovat. Chytil šanci, která přišla.

Oproti podzimu je znát výrazné zlepšení. Je už Sigma tam, kam podle vás patří? Nebo ještě ne a měli byste vystoupat v tabulce ještě výš?
Z mého pohledu jsme tam, kam patříme. Myslím, že ta meziskupina je dorazem kvality, kterou v současné době asi máme. Reálně bychom se měli rvát o to občas zaklepat nahoru a vždy se vyhnout sestupovým starostem.

Autor článkuPetr Pelíšeksport@olomouc.cz

Petr Pelíšek
Reklama

Intellego - vzdělávací agentura

Katalog firem » Vzdělávání a školství » Přednášky, školení, kurzy

Intellego je vzdělávací agentura působící v Olomouci, která pořádá školení, semináře a kurzy zaměřené především na oblasti personalistiky, mzdového účetnictví, pracovního práva, d...