Reklama

Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena, venku je -0.1 °C

Moravské divadlo i letos chystá inscenovanou verzi České mše vánoční. S nákupem vstupenek neotálejte...

Kultura

22.12.2021

Autor: red

Koncertní provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby patří ke stálicím prosincového programu Moravského divadla Olomouc. Dočkáme se i letos, a to dokonce inscenované verze s dojemným příběhem pro celou rodinu. Po loňské on-line premiéře čeká Rybovu mši živá premiéra před publikem, a to den před Štědrým večerem. Inscenovanou verzi mše uvede Moravské divadlo ve čtvrtek 23. prosince v 16 a 19 hodin. Od Štědrého dne do svátku Tří králů bude navíc na YouTube kanálu divadla zdarma ke zhlédnutí záznam představení.

Foto: Moravské divadlo

Nápad na inscenovanou verzi se zrodil už vloni během jarní vlny pandemie koronaviru. "Česká mše vánoční je už řadu let ozdobou předvánočního programu Moravského divadla a nás napadlo udělat ji trochu jinak - místo koncertního provedení nastudovat hranou verzi s příběhem a množstvím postav. Do příprav bohužel zasáhla druhá vlna pandemie, takže scénář jsem nakonec upravovala čtyřikrát v návaznosti na to, jak vycházela nová nařízení o tom, co se smí a co se nesmí, kolik lidí může zpívat pohromadě a podobně," popsala režisérka Dagmar Hlubková. Při psaní scénáře vycházela z Komedie o hvězdě, lidové hry o narození Ježíška ve zpracování teatrologa Jana Kopeckého. "Kromě toho jsou v inscenaci ukázky dalších lidových her. Zpívané pasáže se prolínají s hranými scénami," zmínila Hlubková.

Kvůli loňskému uzavření divadel se nová verze Rybovy mše dočkala zatím pouze on-line uvedení na YouTube kanálu Moravského divadla. Letos si inscenovanou Českou mši vánoční konečně užijeme naživo. Tvůrci navíc slibují, že to bude zážitek i pro ty, kteří již měli možnost zhlédnout zmíněný záznam. "Diváci uvidí na jevišti děje, které do videozáznamu nebylo možné dostat. Natáčeli jsme na jednu kameru a ta pochopitelně nemohla zabrat veškeré dění na scéně. Navíc má živé představení zcela jiný úvod. Zatímco vloni jsme hned na začátku předvedli množství postav, abychom diváky u obrazovek a monitorů zaujali a strhli od první sekundy, nyní začínáme komorně, nenápadně," upozornila Hlubková. Celý děj je orámovaný vzpomínkou spisovatele Jana Nerudy. "Pan Neruda se vrací z půlnoční mše a na zasněženém náměstí právě zní Tichá noc. Vše je takové nostalgické a v této atmosféře začne Jan Neruda vzpomínat na své dětství, na tatínka, na to, jak si doma hrál s betlémem a vyprávěl si s figurkami. Najednou dojde k proměně a stane se zázrak. Betlém, který má ve své paměti, zničehonic ožije," popsala režisérka.

Orchestr a zpěváky bude řídit Tomáš Hanák. "Text Rybovy mše ke scénickému ztvárnění přímo vybízí. Určitě to je příjemné zpestření, které zřetelně vybočuje z běžné praxe uvádění tohoto díla. Jevištní tvar dává dílu novou působivost a dynamiku. Má potenciál oslovit jak zkušeného návštěvníka, který Rybovu mši již důvěrně zná, tak dítě, které se s ním setká poprvé," řekl dirigent.

Foto: Moravské divadlo

Zpívané postavy ztvární Helena Beránková, Radoslava Müller, Jakub Rousek a David Szendiuch, mluvené party pak v inscenaci mají například Jiří Přibyl, Lucie Skácelíková, Martin Štolba, Petr Martínek či Lucie Kordová. Na jevišti se během představení objeví hodní králové Kašpar, Melichar a Baltazar, zlý král Herodes nebo archanděl Gabriel.

Na obě čtvrteční uvedení České mše vánoční zbývají poslední vstupenky. Pro diváky, kteří se na představení do divadla nedostanou, přichystalo vedení divadla dárek v podobě on-line záznamu loňského představení, který bude od 24. prosince 2021 až do 6. ledna 2022 zdarma přístupný na YouTube kanálu a webu Moravského divadla.

On-line představení bude navíc využito k charitativním účelům, diváci mohou během sledování přispět na provoz organizace Zet-My, která poskytuje odlehčovací sociální službu dětem a dospívajícím s kombinovaným, mentálním postižením, včetně osob s poruchou autistického spektra. "Není krásnějšího pocitu, než když se z obdarovaného stáváte tím, kdo něco daruje. Moravské divadlo se letos rozhodlo podpořit organizaci Zet-My a budeme moc rádi, když ji během vánočních svátků podpoří také naši diváci," uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.