Reklama

Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav, venku je 10.5 °C

Moravské divadlo chystá open-air scénu na Floře. V létě nebude chybět ani Kočování po kraji a tradiční festival na pevnůstce

Kultura

20.4.2021

red

V duchu známého úsloví "když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře", se umělci Moravského divadla Olomouc rozhodli co nejdříve vynahradit divákům to, co jim pandemie koronaviru řadu měsíců upírala - zážitek z živého představení. A tak, když diváci nemohou dovnitř, může divadlo ven. Koncem května na Výstavišti Flora Olomouc vyroste venkovní open-air scéna, na které se po celý měsíc budou střídat soubory činohry, baletu a opery a operety s pozvanými hosty. Moravské divadlo na Floře odstartuje 29. května a těšit se můžete na známé inscenace, koncerty, pohádky i několik premiér.

Hlediště Moravského divadla se pro veřejnost naposledy otevřelo 11. října loňského roku, ale ani před prázdninami nebyla situace růžová a diváci se do hlediště za uplynulý rok moc nepodívali. "Zhruba před třinácti měsíci přišel covid, což razantně zamávalo s našimi plány. Během vynucené pauzy jsme nadále zkoušeli a připravovali premiérové tituly, abychom je divákům mohli představit co nejdříve poté, kdy dojde k rozvolnění situace a návratu diváků do hlediště. Jsem moc rád, že se nám podařilo dohodnout se s vedením Výstaviště Flora na realizaci velkorysé venkovní scény. Věřím, že v nabitém pestrém programu si každý divák najde to své," říká ředitel divadla David Gerneš. 

Divadelní scéna vznikne v části výstaviště s názvem Samba (v blízkosti palmového skleníku) a program na ní odstartuje v sobotu 29. května koncertem Terapie hudbou, který bude věnovaný zdravotníkům Olomouckého kraje. Umělce Moravského divadla bude doprovázet kapela pod vedením Filipa Tailora. O den později se na výstavišti uskuteční program ke Dni dětí. Po představení Čtyřlístek a talisman moci v podání pražského Divadla D5 se dětští návštěvníci i jejich dospělý doprovod mohou zúčastnit speciální baletní dílny. Lákadlem jistě bude i kouzelnický a klaunský workshop.

Postřižiny

Sluha dvou pánů

Revizor

Podskalák

Diváci se mohou těšit na oblíbené inscenace i úplné novinky.

Foto: archiv Moravského divadla

Na poslední květnový večer se mohou těšit příznivci tanečního umění. Soubor baletu uvede projekt s názvem Talentománie. V rolích choreografů se představí členové souboru Rachel Hickey, Chloe Jones, Dita Otevřelová, Alejandro Polo či Marcell Stiedl. "V době, kdy jsme nemohli hrát představení pro veřejnost, jsem chtěl naše tanečníky nějak namotivovat a napadlo mě zpestřit jim přípravu tím, že by si vyzkoušeli práci choreografa a objevili tak v sobě nový talent. Doufám, že to bude zpestření i pro naše diváky," uvádí umělecký šéf souboru Michal Štípa. Ten vystoupí v první polovině večera se svou dlouholetou taneční partnerkou z pražského Národního divadla Nikolou Márovou. Společně zatančí ve suitě z Labutího jezera. Milovníkům moderního baletu pak o víkendu 19.-20. června nabídne divadlo hned dvojí uvedení taneční adaptace Lorcovy Krvavé svatby.

Soubor činohry odehraje v rámci červnového programu na výstavišti reprízy populárních titulů Sluha dvou pánů, Splašené nůžky, Postřižiny, Starci na chmelu, Když se zhasne či Jméno. K tomu přidá jednu novinku – v pátek 18. června bude mít premiéru inscenace Gogolovy komedie Revizor. "Když jsme v neděli 11. října hráli Sluhu dvou pánů, nikoho z nás by ani ve snu nenapadlo, že je to poslední představení na dalšího tři čtvrtě roku. Od té doby jsme stokrát věřili, tisíckrát si přáli a milionkrát doufali, že už si zase brzy stoupneme před publikum. Vždy to skončilo smutkem a zklamáním. Veškeré naše naděje a poslední zbytky sil se teď upínají k červnu a k naší open air scéně na výstavišti Flora. Nezáleží na tom, jestli tam bude sedět sto diváků nebo tisíc, nezáleží na tom, jestli bude pršet, sněžit nebo přijde tornádo - my tam prostě budeme a pokud nám to situace umožní, uděláme cokoliv, abychom mohli být večer co večer alespoň na pár desítek minut zase s našimi diváky," zdůrazňuje umělecký šéf činohry Roman Vencl, který si v nové inscenaci Revizor zahraje výraznou roli hejtmana. "Revizor, to bylo osm týdnů nádherného zkoušení s Janou Paulovou, která se téhle režie zhostila způsobem, jaký si, myslím, neuměl představit nikdo z nás. Jana je jedna z našich nejúspěšnějších divadelních komiček, která zná publikum napříč celou republikou a rozumí mu. Chceme, aby si u této inscenaci diváci odpočinuli, od srdce se zasmáli a přišli na úplně jiné myšlenky," dodává Vencl.

Jana Paulová se tentokrát v Olomouci objevila v roli režisérky a nazkoušela se souborem činohry inscenaci Revizor. O nové hře, roli režisérky i o jejím vztahu k Olomouci jsme vám přinesli rozhovor před měsícem. Pokud vám unikl, přečtěte si jej →

Také soubor opery a operety se na výstavišti pochlubí s novým titulem. V pátek 25. června bude mít premiéru půvabná lidová opereta Podskalák s nestárnoucími šlágry písničkáře Karla Hašlera. "Na uvolnění opatření, které povedou k tomu, že budeme moci začít hrát představení alespoň venku, se velmi těším. Už máme všichni plné zuby příprav, které nikam nevedou. Samotní diváci a příznivci divadla mají nedostatek kultury a nic nenahradí živý zážitek. Tímto bych chtěl všechny srdečně pozvat na naše uvedení operety Podskalák, která je plná krásných písní Karla Hašlera a je v režijní úpravě Dagmar Hlubkové opravdu jedinečnou inscenací," zve diváky umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Pohodovou atmosféru navodí i další hudební představení v programu – operety Mamzelle Nitouche a Na tý louce zelený a oblíbený muzikál Noc na Karlštejně.

Vedle umělců Moravského divadla se v červnovém programu představí také hosté. Studenti Ateliéru muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU uvedou revue Broadway Babies a titul Probuzení jara. S pohádkou Kosí bratři zavítá do Olomouce zlínské Divadlo Scéna. Na výstavišti zazní rovněž koncert Moravské filharmonie Olomouc. Hosté nebudou chybět ani během večera ve stylu stand-up comedy, kterým činohra Moravského divadla naváže na úspěšné představení Ještě můžeme! z října loňského roku. Akce s názvem Konečně zase můžeme! se uskuteční ve středu 30. června a uzavře nejen program na Výstavišti Flora, ale pomyslně i letošní divadelní sezonu. "Jen těžko lze stylověji ukončit tuto smutnou sezonu, než náloží pořádné legrace. Přes devět měsíců se nebylo čemu smát, tak to pojďme dohnat," vzkazuje Roman Vencl.

Vstupenky na představení z programu Moravské divadlo na Floře bude možné zakoupit od pátku 23. dubna na webu Moravského divadla.

"V návaznosti na protiepidemická opatření se na venkovní představení na Výstavišti Flora uvolní v první fázi předprodeje 120 vstupenek. V případě rozvolňování epidemické situace a vyprodání vstupenek budou posléze uvolněny do prodeje další vstupenky – v dalších fázích vždy po 100 vstupenkách. Při nákupu vstupenky na venkovní představení bude povinná e-mailová registrace. V případě zpřísnění situace a nutnosti omezit kapacitu areálu bude u vstupu na představení zohledněno datum zakoupení vstupenky v předprodeji a upřednostněni budou ti diváci, kteří si zakoupili vstupenky dříve," vysvětluje princip nákupu vstupenek mluvčí divadla David Kresta.

Během června odstartuje Moravské divadlo také pokračování projektu Kočování po Olomouckém kraji. Do začátku letních prázdnin zavítají členové činohry a opery a operety do Hanušovic, Tovačova a Náměšti na Hané, kde uvedou Starce na chmelu, Sluhu dvou pánů a Noc na Karlštejně. "V těchto dnech také dokončujeme program pátého ročníku Moravského divadelního léta. Zatím můžu prozradit, že jedním z lákadel bude premiéra komedie Dokonalá svatba," dodává závěrem ředitel Gerneš. Letní festival se uskuteční od 20. do 24. srpna v areálu Korunní pevnůstky.