Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela, venku je 3.3 °C

Moravské derby skončilo dělbou bodů

21.10.2017

Autor: Jakub Vykydal

V 11. kole HET ligy Sigma zavítala na Městský stadion ve Vítkovicích, kde ji očekával trápící se ostravský Baník, který již devět kol v řadě nedokázal zvítězit. Opatrný první poločas skončil bez branek. V druhém půli se nejdříve prosadil hostující Hrubý a Baník šel do vedení 1:0. Na konečné skóre 1:1 vyrovnal střídající Pavel Moulis. Oba nováčci letošní HET ligy si tedy ze zápasu odnesli po jednom bodu.

Bývalý kapitán Sigmy a nynější trenér Baníku Radim Kučera postavil očekávanou sestavu, oproti tomu hostující trenér Václav Jílek udělal jednu taktickou změnu, kdy na hrot útoku postavil Jakuba Plška a Tomáš Chorý zůstal tentokrát na lavičce náhradníků.

První střela na bránu přišla ve 13. minutě, když z hranice vápna vyzkoušel pozornost domácího brankaře Vaška olomoucký David Houska, ale bohužel pro Sigmu střela mířila přesně do prostoru, kde stál domácí brankář. Ve 29. minutě se Sigma dostala do rychlého brejku, který táhl po pravé straně Zahradníček, ale slibný centr do jasné šance na poslední chvíli odvrátil domácí obránce Pokorný. Když ostravský záložník Robert Hrubý ve 32. minutě nevyužil centr Denise Granečného, skončil první poločas bez vyložených šancí na obou stranách stavem 0:0. "Zbytečně nám to vše trvá, musíme hrát rychleji a více otáčet hru, Baník hraje agresivně a je dobře připraven," zhodnotil první poločas hostující kapitán Michal Vepřek.

První zajímavou šanci druhé půle měl v 51. minutě hostující Ondřej Šašinka, který z přímého kopu zkoušel napřímo překvapit brankáře Sigmy Miloše Buchtu, ale ten byl u své levé tyče včas. Skóre se změnilo v 54. minutě, když si na centr dnes dobře hrajícího Denise Granečného naběhl Robert Hrubý, a domácí šli do vedení 1:0. Nic na tom nezměnily ani protesty hostujících, kteří si přáli odpískání faulu Milana Baroše na hostujícího brankáře Sigmy Miloše Buchtu.

Další velká šance Baníku přišla v 60. minutě, Hrubý šel sám na brankáře Buchtu, který jeho střelu vyrazil před sebe, a dorážející de Azevedo naštěstí pro hosty nedokázal v těžké pozici pořádně zakončit. V 68. minutě mohla Sigma vyrovnat, ale střídající Tomáš Chorý neproměnil nadějný únik po pravé straně, když ho výborným zákrokem vychytal ostravský brankář Petr Vašek.

Sigma se dočkala vyrovnání v 75. minutě, kdy se po centru obránce Sladkého dostal ke střele záložník Kalvach, jehož střelu domácí gólman vyrazil pouze před sebe, kde už se nacházel střídající Pavel Moulis, který natřikrát dotlačil míč do ostravské brány.

V 85. minutě se Sigma dožadovala odpískání penalty, když ve vápně zahrál rukou domácí obránce Šindelář, ale rozhodčí Zelinka penaltu neodpískal. V 94. minutě Sigma dohrávala zápas v deseti, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen záložník Olomouce David Houska. Poslední šanci zápasu měl v 95. minutě hostující Tomáš Poznar, ale jeho dalekonosný pokus skončil vedle tyče hostující brány.

"Utkání jednoznačně naplnilo očekávání, myslím si, že Baník se představil jako mužstvo, které do tohoto zápasu dnes dalo hodně energie. Bylo to hodně bojovný utkání, nemyslím si, že bychom viděli hodně krásy a fotbalovosti, jako spíš té bojovnosti, a nakonec si myslím, že dělba bodů je spravedlivá. Řekl bych, že dnes jsme měli takový tři fáze utkání, vstup do 20. minuty byl docela slušný, byť jsme si nevypracovali žádnou brankovou příležitost, ale hráli jsme kombinačně a potom jsme propadli do takovýho průměru, dá se říct, že až ten vedoucí gól Baníku nás nastartoval a myslím si, že v závěru jsme sahali po 3 bodech. To, že jsme se potkávali v minulé sezóně, si myslím, že nehrálo roli, díval jsem se i na tu sestavu Baníku, tuším, že 5 jmen je jiných, u nás taky 3-4 jména, takže si nemyslím, že by to hrálo nějakou roli v dnešním zápasu," zhodnotil zápas hostující trenér Václav Jílek.

FC Baník Ostrava1:1SK Sigma Olomouc
Branky:54. R. Hrubý – 75. Moulis.
Rozhodčí:Zelinka – Paták, Hájek.
ŽK:R. Hrubý, O.Šašinka, Hilnka, Pazdera, Baroš - Jemelka, Houska, Vepřek, Buchta.
ČK:Houska
Diváků:5617
Sestava FC Baník Ostrava:Vašek – Pazdera, Šindelář, Pokorný, Granečný – Sus, R. Hrubý, Hlinka, de Azevedo (79. Mičola) – O. Šašinka (79. Poznar), Baroš.
Sestava SK Sigma Olomouc:M. Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek – Zahradníček (89. Hála), Houska, Texl, Kalvach (55. Chorý), Falta (67. Moulis) – Plšek.