Reklama

Středa 28. července 2021, svátek má Viktor, venku je 18 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Moravská filharmonie slaví 75 let a představuje novou sezonu

Kultura

14.6.2020

roc jap

26. května uplynulo 75 let od založení Moravské filharmonie Olomouc. Na svoji bohatou historii navazuje orchestr novou koncertní sezonou 2020/2021, která je plná atraktivních jmen a novinek. Posluchači se mohou těšit na zcela novou koncertní řadu C, nového hlavního hostujícího dirigenta i sedm premiér. Olomouckou Redutu rozezní skladby klasické i soudobé hudby a publiku se představí špičkoví sólisté jako Ivan Ženatý, Václav Hudeček, Ivo Kahánek či Eva Garajová s Mariánem Lapšanským – i výjimeční mladí interpreti, již se etablují na mezinárodní úrovni.

„Navázat na úspěšné tři čtvrtě století, které za sebou Moravská filharmonie má, je velký závazek. Přistoupili jsme k němu s velkým odhodláním a připravili do nové sezony atraktivní kombinaci osvědčených skladeb klasické hudby, nových děl z tvorby současných autorů, vystoupení špičkových dirigentů a výjimečných sólistů,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, program byl tvořen i s ohledem na jedno z dalších poslání, kterým je otevírat a přibližovat klasickou hudbu novým posluchačům a mladé generaci.

Významným krokem je bezesporu angažmá nového hostujícího dirigenta švýcarského původu – Christiana Knüsela, kterého posluchači Moravské filharmonie měli možnost poprvé vidět už v loňském roce. Na svém inauguračním koncertu 26. listopadu, jenž je součástí řady A, provede společně s filharmoniky a vynikající klavíristkou Mariou Mazo skladby letošního jubilanta Ludwiga van Beethovena a Sergeje Rachmaninova.
Nová sezona Moravské filharmonie přináší stejně jako v předchozích letech klasický Velký a Malý symfonický cyklus (řady A a R). Posluchači se v jejich rámci mohou těšit na díla pocházející ze 40. a 50. let 20. století, tedy z doby vzniku orchestru, přičemž programová skladba reflektuje také významná výročí Bohuslava Martinů, Gustava Mahlera nebo Antonína Dvořáka. Řada A je orámovaná zahajovacím a závěrečným koncertem, na kterých zazní i skladby soudobých autorů, a to s takovými sólisty, jako jsou klavírista Ivo Kahánek, jenž před nedávnem obdržel významné ocenění BBC Music Magazine Award, či hobojista Vilém Veverka, vítěz jedné z nejprestižnějších interpretačních soutěží – Sony Music Foundation.

„Skladby jako Serenáda Iši Krejčího, Korngoldův Houslový koncert, Šostakovičova Devátá symfonie či Koncert pro orchestr Bély Bartóka na nás přímo „dýchají“ dobou prvopočátku Moravské filharmonie a zároveň nás nutí zamyslet se nad nepřebernou množinou dosavadních uměleckých počinů tohoto orchestru v průběhu 75 let jeho existence,“ říká Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie. Zmíněná díla podle ní tvoří jakousi hlavní ideovou linii dramaturgie – pojítko mezi jednotlivými koncertními programy letošní sezony.

Koncertní řada Patriot (řada P) se dočkala významné programové změny a leitmotiv patriotismu zde byl propsán v celé své šíři. Najdeme ho nejen v řadě mladých orchestrálních hráčů, kteří vystoupí s filharmoniky, a v plejádě olomouckých pěveckých sborů účinkujících společně během jednoho večera, ale i v takových sólistech, jakými jsou houslista Václav Hudeček nebo někdejší první trumpetista Berlínské filharmonie Gábor Tarkövi, kteří mají k Olomouci blízký vztah. „Do koncertní řady P jsme zařadili i premiéru skladby Ondřeje Moťky, který není jen olomouckým patriotem a prvním trumpetistou Moravské filharmonie, ale i výborným hudebním aranžérem a skladatelem,“ uvádí Ivana Kalina Tabak.
Koncertní řadou Crossover (řada C) zakládá Moravská filharmonie novou tradici koncertů s programy vystavěnými napříč žánry v podobě samostatné koncertní řady. „I v rámci řady C jsme vybírali ze žánrů, ve kterých se svébytně a rovnocenně uplatní také orchestr Moravské filharmonie. Na posluchače tak čeká spojení tradičních orchestrálních nástrojů s hudbou jazzovou i filmovou a také s folklorem a muzikálem,“ vysvětluje Jonáš Harman.
Cyklus mimořádných koncertů (řada M), které se konají u příležitosti významných státních či církevních svátků, přinese posluchačům hudbu starých mistrů i evropské
a české premiéry děl soudobých skladatelů. Novinkou je datum konání Novoročního koncertu, který Moravská filharmonie odehraje 1. ledna, tedy přímo na Nový rok, a nabídne tak stylové vykročení do další dekády 21. století.

S koncertní sezonou 2020/2021 bude pokračovat Cyklus komorních koncertů (řada K) i Hudební podvečery pro nastávající rodiče – projekt přinášející harmonickou až meditativní hudbu koncipovanou zejména pro nastávající maminky a jejich dosud nenarozené děti. Na větší děti, jejich rodiče a prarodiče potom čekají tradiční Nedělní matiné, jako každý rok i letos s originálním programem.

Koncertní sezonu Moravské filharmonie Olomouc lemují i dva festivaly – v měsíci září ojedinělý Mezinárodní varhanní festival v olomouckých chrámech a v průběhu května 2021 hudební festival Dvořákova Olomouc, který ukončí výjimečný klavírista Garrick Ohlsson.
Zahajovací koncert jubilejní 75. koncertní sezony rozezní olomouckou Redutu 24. září. Posluchači a příznivci Moravské filharmonie i všichni Olomoučané se však mohou těšit na hudební zážitek v jejím podání už 18. června od 19 hodin, kdy vystoupí na olomouckém Horním náměstí s koncertem Konečně naživo. Na programu je Sukův slavnostní pochod V nový život, Smetanova Má vlast a Dvořákova Symfonie č. 9 „Novosvětská“.