Reklama

Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš, venku je -0.4 °C

Moravská filharmonie chystá na prosinec pestrý program. Provede vás od italské zpěvnosti až po moravské barokní Vánoce

Kultura

2.12.2021

Autor: red

Moravská filharmonie Olomouc přichází v prosinci s pestrou nabídkou koncertů, během kterých se posluchačům představí i uznávaní hostující sólisté a komorní soubory. Za všechny uveďme fagotistu a laureáta řady mezinárodních soutěží Jana Hudečka, soubor Hradišťan nebo Trio Martinů. S výjimkou benefičního koncertu 12. prosince, jenž rozezní prostory Arcibiskupského paláce, se všechny koncerty konají v Redutě.

Foto: Moravská filharmonie Olomouc

Hned zkraje měsíce – 2. a 3. prosince – se posluchači mohou těšit na hudební večery inspirované malebností italské krajiny. Fagotové koncerty Es dur a C dur Antonia Vivaldiho v podání špičkového českého fagotisty Jana Hudečka doplní Tre ricercari Bohuslava Martinů a oblíbená Symfonie č. 4 A dur "Italská" Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Návštěvníci koncertů se zároveň od 18 hodin mohou zúčastnit besedy, kde na dotazy moderátorky Veroniky Paroulkové i publika budou odpovídat šéfdirigent MFO Jakub Klecker a sólista Jan Hudeček.

Na 7. prosince připravila Moravská filharmonie program pro nastávající rodiče. Vybrané komorní skladby pro harfu a housle od autorů jako Pietro Mascagni, Antonio Vivaldi, Claude Debussy či Niccoló Paganini mají meditativní charakter a přinesou potřebné zklidnění. Harfenistku Anastázii Tomečkovou a houslistku Barboru Vašků doplní mluveným slovem Markéta Vejvodová.

V pátek 10. prosince si přijdou na své milovníci propojování odlišných žánrů: Moravská filharmonie vystoupí společně s Hradišťanem Jiřího Pavlici. V programu sestaveném z adventních a vánočních písní nebude chybět ani dětský sbor Kantiléna.

V olomouckém Arcibiskupském paláci se v neděli 12. prosince uskuteční Benefiční adventní koncert. Jeho pořadatelem je Arcibiskupství olomoucké a vystoupí na něm Trio Martinů doplněné o člena Moravské filharmonie, violistu Pavla Hánu. Na programu budou skladby Josepha Haydna, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka. Vstupné na koncert je dobrovolné. Vstupenku je však nutné rezervovat předem v kanceláři Arcibiskupství olomouckého na tel.: 587 405 430 nebo emailu: knihovna@ado.cz. Předplatitelé koncertní řady K mají místo rezervováno automaticky.

Letošní programová nabídka MFO vyvrcholí 16. prosince vánočním koncertem, na kterém zazní díla Jiřího Ignáce Linka, Františka Xavera Brixiho, Ignaze Josepha Pleyela a Josefa Schreiera. Od posledního jmenovaného skladatele předvede filharmonie spolu se sólisty a několika olomouckými pěveckými sbory moravskou vánoční mši Missa pastoralis in C boemica. Dirigentem slavnostního večera bude Peter Valentovič.

Podrobnější informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc.