Reklama

Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka, venku je 0.6 °C

Moravská filharmonie chystá na dnešní večer benefiční adventní koncert Tria Martinů

Kultura

7.12.2020

Autor: red

Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7. prosince slavnostní benefiční koncert. Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonie ho divákům zprostředkuje živě díky online přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika.

Foto: Moravská filharmonie Olomouc

Velká výročí tří hvězdných skladatelů si připomínají milovníci hudby po celém světě. Úctyhodné čtvrt tisíciletí – tedy 250 let – uplyne 17. prosince od narození Ludwiga van Beethovena. V (dnes už proslulé) světničce věže poličského kostela se 8. prosince před 130 lety narodil Bohuslav Martinů. A velkou událostí nadcházejícího roku je i 180 let od narození Antonína Dvořáka. Triu těchto velikánů hudebního nebe se v rámci slavnostního koncertu v Arcibiskupském paláci pokloní Trio Martinů – špičkový komorní soubor, který v letošním roce rovněž slaví jubileum: 30 let od svého založení. "Posluchači Moravské filharmonie budou moci být, samozřejmě poplatně vládním opatřením, u velké události s námi, a to díky dalšímu z našich živých přenosů. Jejich prostřednictvím se snažíme i v této nelehké době rozdávat lidem radost v podobě hudebních zážitků," zve k poslechu živého streamu ředitel Moravské filharmonie, Jonáš Harman.

"Pravidelné koncerty pro veřejnost začal ve slavnostním sále pořádat žák slavného Beethovena kardinál Rudolf Jan. Mám radost, že z tohoto místa může i za koronavirového omezení znít k mnoha posluchačům krásná hudba. Všem přeji, aby pozitivně naladěni krásou byli i zdravotně odolnější," dodává k připravovanému koncertu olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Programu tentokrát vévodí tzv. klavírní trio – tedy dílo určené pro stejnojmenné hudební těleso ve složení klavír, housle a violoncello. Trio Martinů přitom patrně předloží to nejlepší, co bylo v této oblasti zkomponováno. "Z klavírních trií Beethovena, Martinů i Dvořáka je zřejmé, jakého mistrovského účinku je možné u této hudební formy dosáhnout invencí. Invencí, která byla všem třem skladatelům tolik vlastní," pokračuje Jonáš Harman. Konkrétně zazní Beethovenovo Klavírní trio c moll. Ačkoliv se jedná o poměrně rané dílo, nechybí mu vyspělost a posluchače překvapí (na autora) velmi neobvyklým zakončením. Od svého "jmenovce" zahraje Trio Martinů Klavírní trio č. 2 d moll. Ačkoliv ho poličský rodák zkomponoval při svém dlouhodobém pobytu v zahraničí, nese opět nezaměnitelný rukopis s moravskými melodickými názvuky. A do třetice zazní Dvořákem mnohokrát revidované Klavírní trio f moll, které sklidilo velký ohlas hned po premiéře i u náročné vídeňské kritiky.

Benefiční adventní koncert Tria Martinů se bude konat 7. prosince 2020 v překrásných prostorách Arcibiskupského paláce. Živý přenos mohou diváci sledovat od 19 hodin přes Facebook a webové stránky Moravské filharmonie Olomouc. 

Na YouTube kanálu Moravské filharmonie pak bude k dispozici videozáznam koncertu.

Podrobný program Benefičního adventního koncertu Tria Martinů:

Ludwig van Beethoven: Klavírní trio c moll op. 1 č. 3
Bohuslav Martinů: Klavírní trio č. 2 d moll H. 327
Antonín Dvořák: Klavírní trio f moll op. 65


Účinkují:
Trio Martinů
Pavel Šafařík – housle
Jaroslav Matějka – violoncello
Petr Jiříkovský – klavír