Reklama

Pátek 18. ledna 2019, svátek má Vladislav, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Model vesmíru či Hubbleův teleskop. Unikátní muzeum zítra otevře své brány

Kultura

10.11.2011

Autor: roc

Magický termín 11. listopadu 2011 v 11 hodin si pro své otevření veřejnosti zvolila Expozice času ve Šternberku. Unikátní projekt, který se vyvíjel téměř jedenáct let, je výjimečný širokým záběrem od vesmírného zrození času až k atomovým hodinám. Názorně ukazuje, že na hledání záhad, kterými je čas obestřen, se podíleli filozofové, astronomové, kosmologové, matematikové, fyzikové, umělci i řemeslníci z celého světa.

Trvalá Expozice času ve Šternberku je určena především dětem, mládeži a rodinám, ale i těm, kteří mají o téma času hlubší zájem. Expozice času nabízí příběh, který spojuje dějiny Země a celé naší civilizace. Návštěvník nahlédne do vesmíru, kde před téměř čtrnácti miliardami let začal při Velkém třesku odtikávat čas. Prostřednictvím interaktivní hry si vyzkouší své znalosti sluneční soustavy.

Foto: Expozice času

Expozice času nabídne na 250 exponátů, výtvarných děl a interaktivních programů, které poskytlo Vlastivědné muzeum v Olomouci, Národní technické muzeum v Praze, Židovské muzeum v Praze a více než dvacet českých a světových muzeí; například Královská observatoř v Greenwichi poskytla bezplatně model atomových hodin.
Expozice ukáže, jak se čas projevoval v módě od pravěku až do současnosti, jak ovlivňoval medicínu, hudbu či výtvarné umění. Hudební zážitek nabídne zvonkohra z Lorety v Praze nebo vyzvánění 250 zvonů z audioboxu. Na modelech si návštěvníci vlastníma rukama vyzkoušejí fungování mechanických hodin, nahlédnou do dobové hodinářské dílny a zhlédnou i audiovizuální ukázky nejmodernější světové hodinářské výroby.

Foto: Expozice času

Expozici času, která nese v podtitulu název Od Velkého třesku k atomovým hodinám, uvedl do života mezinárodní česko-polský projekt Cestování časem za účasti Olomouckého kraje. Autorem scénáře Expozice času je Ladislav Kopecký, jenž se podílel na několika světových výstavách Expo, výtvarné a prostorové řešení vytvořila akademická malířka Yveta Absolonová. Celý projekt realizuje pražské studio Createam.

Otevírací doba:
Hlavní sezona (květen až září) - denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin (i ve svátky)
Vedlejší sezona (říjen až duben) - denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin (i ve svátky)
Pro nahlášené a organizované skupiny je po dohodě možné otevření kdykoliv v hlavní i vedlejší sezoně.

Kontakt:
Expozice času
ČSA 19, Šternberk
785 01
expozice@mkzsternberk.cz
587 571 278

Vstupné:
Základní (dospělí): 80 Kč
Zlevněné (studenti, důchodci): 50 Kč
Rodinné (2 dospělí + 2 děti do 15 let): 200 Kč
Děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP mají vstup zdarma.

roc

Reklama

HLADOVÁ FENA

Katalog firem » Obchod » Chovatelské potřeby

KRMÍME PŘIROZENOU STRAVOU :-)

Pro vaše chlupáče nyní hovězí jatýrka s vepřovou kůží, jemně mletá za
parádní cenu 29,-/Kč
Výrobek je vhodný i pro kočky.

K odběru na prodejně nebo na www.hladovafena.cz

Těšíme se, Petra a Kristýna