UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Miroslav Mužík: Muž, který nejenže pochopil da Vinciho dílo, ale odhalil také jeho chyby. Unikátní výstava v Šantovce o víkendu končí
Unikátní výstava legendárních strojů renesančního umělce a konstruktéra Leonarda da Vinciho je k vidění v prostorách obchodního centra Galerie Šantovka do neděle 6. února. V rámci expozice mohou návštěvníci vidět největší technické vynálezy vytvořené podle návrhů italského génia. Autorem modelů je český konstruktér Miroslav Mužík, který na základě mistrových návrhů vytvořil unikátní kolekci dřevěných maket jeho strojů. Svým dílem překonal odborníky s nejmodernější výpočetní technikou a týmy inženýrů, kteří se marně snažili o totéž.
Kdy se ve Vás zrodila myšlenka, že začnete zpracovávat modely dle nákresů mistra Leonarda da Vinciho?
Leonarda jsem obdivoval už od malička, ale myšlenka vytvořit jeho stroje vznikla až z důvodu opravy expozice Moravské vesničky, na které jsem pracoval třicet let. Původní výstavu jsem tedy prozatímně nahradil Leonardem.
Jak dlouho trvá zkonstruovat jeden stroj?
Časově to nejde určit, nedělám si žádný záznam. Většinou od úplného prostudování do hotového díla jsou to přibližně tři měsíce. Záleží podle složitosti modelu, je to individuální. Někdy je toho času zapotřebí méně a někdy více.
Používáte při konstrukci nějaké speciální dřevo nebo materiály?
V určitých dílech raději používám výhody tvrdého dřeva, které se dobře hodí pro rámy modelů. Ale nejedná se v zásadě o nic speciálního.
Který ze strojů byl pro Vás na zkonstruování nejtěžší?
To se nedá říct, náročné jsou všechny modely. Možná bych řekl, že modely automobilu, lva a tanků byly nejsložitější. Ale obecně říkám, že nejtěžší model je ten, na kterém právě pracujete.
Za sérii modelů jste získal i prestižní ocenění Asociace strojních inženýrů. Co pro Vás toto ocenění znamená?
Ocenění je pro mě pocta, jelikož jsem jeden z mála lidí, kteří jej získali. A to i přesto, že nemám titul inženýra nebo vědce. Mám v tomto výjimku, protože jsem vyučen pouze jako frézař. Určitě se ale nestydím za to, že nemám titul. Vážím si toho hlavně kvůli ocenění, které dostávají významní lidé za jejich práci.
Všechny modely jsou funkční, přestože dle nákresů by se třeba ani nepohybovaly, neboť da Vinciho nákresy mají řadu konstrukčních chyb. Na jaké chyby jste například narazil? Dá se to nějak popsat?
Chyby se dají těžko popsat. Kupříkladu mnozí ukazují hlavně na chyby modelu tanku, kde se točí kola proti sobě. Takto navržený tank by se určitě nemohl pohybovat. Aby toho byl schopen, musíte předělat vnitřní části stroje, pak je vše v pořádku. Každopádně všechny jeho modely jsou funkční, ale u některých je pohyblivost omezená. Musíte vzít v potaz, že jsou to Leonardovy představy a nápady. Za éry jeho života existovalo pouze osm až deset procent jeho nápadů. Hlavně šlo o stroje, jeřáby apod. Ostatní nápady přišly až v moderní době.
Který z vynálezů mistra Leonarda da Vinciho Vy osobně považujete za nejzdařilejší?
Můj oblíbený stroj je cestoměr, absolutní špička stará 500 let. Mám ale rád všechny jeho nápady i ty, které byly ryzí utopií jako třeba létající loď. Ale třeba to někdo časem uvede v život.
Máte nějaké konstruktérské či modelářské sny? Co byste chtěl například ještě vytvořit?
Jsem už dost starý na nové sny. Ale budu určitě dále pokračovat na Leonardovi. Hlavně budu během toho souběžně opravovat Moravskou vesničku, aby se vrátila do původní expozice a Leonardovy stroje by se přesunuly do větších prostor.

5.7.2025
Rooseveltovou a Polskou čeká náročná rekonstrukce. Dopravní omezení potrvají od poloviny července do konce října
Zprávy z regionu
4.7.2025
V Šantovce začíná výstava legendárních motorek Ducati. K vidění jsou i závodní speciály mistrů světa
Kultura
4.7.2025
Moravské divadlo bilancuje sezonu: Světové premiéry, nová scéna, podpora mladých a účast na prestižních festivalech
Tipy a názory
4.7.2025