Reklama

Středa 17. října 2018, svátek má Hedvika, venku je 11 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Medicína v Olomouci se posune na novou úroveň díky evropské dvoumiliardové dotaci

Zprávy z regionu

21.3.2011

Autor: Kamila Kotková

Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci slavila v pátek významnou událost. V areálu fakultní nemocnice byly slavnostně položeny základní kameny dvou nových budov. Ústav molekulární a translační medicíny a dostavba Teoretických ústavů mohou vzniknout díky téměř dvoumiliardové dotaci z evropských fondů. Obě stavby doplní architektonicky cennou budovu Teoretických ústavů, která slouží lékařské fakultě od 50. let minulého století.

Vznikající Ústav molekulární a translační medicíny je jedním z nejvýraznějších projektů realizovaných v oblasti vědy a výzkumu v Česku. Zaměřen bude především na výzkum nádorových a infekčních onemocnění a na vývoj nových diagnostických postupů a léků. "Jedním ze základních cílů je výzkum a vývoj nových léků, chceme ale také dramaticky přispět k poznání podstaty onemocnění. To základní poznání, které vede následně k vývoji nových léčiv, je na prvopočátku celého procesu. Nově vznikající ústav bude spojovat celé týmy, které se v této oblasti výzkumu pohybují," popsal funkci nového centra jeho ředitel Marián Hajdúch. Sám má na svém kontě přes dvacet patentů protinádorových léčiv a v České republice se tak řadí mezi přední odborníky v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie.
Mezi další významné vědce, které bude ústav sdružovat, patří Jiří Bártek, který vede i centrum pro výzkum rakoviny v Kodani. V olomouckém výzkumném ústavu povede tým vědců zaměřených na podstaty lidských onemocnění, zejména nádoru mozku, prostaty, prsu a zažívacího traktu.
Samotná stavba ústavu přijde na 200 milionů korun, přístrojové vybavení vyjde na půl miliardy. Kolaudace budovy je předběžně plánována už na prosinec tohoto roku.

Foto: Kamila Kotková

Druhý důležitý projekt, dostavba Teoretických ústavů bude sloužit zejména studentům doktorských programů. "Dostavba Teoretických ústavů nám přinese významné rozšíření laboratorních a výukových prostor. Kromě laboratoří dojde k významnému navýšení počtu učeben, přednáškových sálů, počítačových pracoven či vybudování velké studovny v rámci knihovny. Ve specializovaných laboratořích bude možné používat geneticky modifikované organismy, což v současnosti nemůžeme," uvedl proděkan lékařské fakulty Martin Modrianský, který projekt vede. Dostavba by měla být dokončena v září roku 2012.
Položení základních kamenů obou budov se zúčastnila řada významných osobností, mezi nimiž nechyběl například europoslanec Jan Březina. Aby dílo dospělo ke šťastnému konci, popřál projektu i generální vikář Arcibiskupství olomouckého monsignor Josef Nuzík, který základní kameny posvětil.

Kamila Kotková

Reklama

Obchodní centrum - OC City

Katalog firem » Obchod » Supermarkety, hypermarkety, obchodní domy a centra

Skvělé zábavné odpoledne pro vás chystáme v obchodním centru Olomouc CITY.
Halloween v Olomouc CITY: těšit se můžete na výrobu strašidelných svícnů, halloweenský facepainting a to není zdaleka vše!
POZOR, bude i soutěž o nejstrašidelnější dýni! Získejte nákup v hodnotě 2 000 Kč!
Vyřezané dýně můžete od soboty 20. 10. 2018 nosit do Amazonie, v 1. patře Olomouc CITY, kde na akci Halloween v Olomouc CITY 27. 10. 2018 vybereme tu "nejstrašidelnější", která vyhraje nákupy za 2 000 Kč v Olomouc CITY!
Těšíme se na všechny v centrální části Olomouc CITY a také v dětské zóně Amazonie v sobotu 27. 10. 2018 od 13:00 do 17:00.