Reklama

Úterý 23. ledna 2018, svátek má Zdeněk, venku je 0.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Medicína v Olomouci se posune na novou úroveň díky evropské dvoumiliardové dotaci

Zprávy z regionu

21.3.2011

Autor: Kamila Kotková

Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci slavila v pátek významnou událost. V areálu fakultní nemocnice byly slavnostně položeny základní kameny dvou nových budov. Ústav molekulární a translační medicíny a dostavba Teoretických ústavů mohou vzniknout díky téměř dvoumiliardové dotaci z evropských fondů. Obě stavby doplní architektonicky cennou budovu Teoretických ústavů, která slouží lékařské fakultě od 50. let minulého století.

Vznikající Ústav molekulární a translační medicíny je jedním z nejvýraznějších projektů realizovaných v oblasti vědy a výzkumu v Česku. Zaměřen bude především na výzkum nádorových a infekčních onemocnění a na vývoj nových diagnostických postupů a léků. "Jedním ze základních cílů je výzkum a vývoj nových léků, chceme ale také dramaticky přispět k poznání podstaty onemocnění. To základní poznání, které vede následně k vývoji nových léčiv, je na prvopočátku celého procesu. Nově vznikající ústav bude spojovat celé týmy, které se v této oblasti výzkumu pohybují," popsal funkci nového centra jeho ředitel Marián Hajdúch. Sám má na svém kontě přes dvacet patentů protinádorových léčiv a v České republice se tak řadí mezi přední odborníky v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie.
Mezi další významné vědce, které bude ústav sdružovat, patří Jiří Bártek, který vede i centrum pro výzkum rakoviny v Kodani. V olomouckém výzkumném ústavu povede tým vědců zaměřených na podstaty lidských onemocnění, zejména nádoru mozku, prostaty, prsu a zažívacího traktu.
Samotná stavba ústavu přijde na 200 milionů korun, přístrojové vybavení vyjde na půl miliardy. Kolaudace budovy je předběžně plánována už na prosinec tohoto roku.

Foto: Kamila Kotková

Druhý důležitý projekt, dostavba Teoretických ústavů bude sloužit zejména studentům doktorských programů. "Dostavba Teoretických ústavů nám přinese významné rozšíření laboratorních a výukových prostor. Kromě laboratoří dojde k významnému navýšení počtu učeben, přednáškových sálů, počítačových pracoven či vybudování velké studovny v rámci knihovny. Ve specializovaných laboratořích bude možné používat geneticky modifikované organismy, což v současnosti nemůžeme," uvedl proděkan lékařské fakulty Martin Modrianský, který projekt vede. Dostavba by měla být dokončena v září roku 2012.
Položení základních kamenů obou budov se zúčastnila řada významných osobností, mezi nimiž nechyběl například europoslanec Jan Březina. Aby dílo dospělo ke šťastnému konci, popřál projektu i generální vikář Arcibiskupství olomouckého monsignor Josef Nuzík, který základní kameny posvětil.

Kamila Kotková

Reklama

KAMENNÉ KOBERCEa BETON design OLOMOUC

Katalog firem » Obchod » Přírodní a umělý kámen

Showroom Kamenné koberce Olomouc, na ulici Polská 66,Vás srdečně zve k prohlídce a výběru naších přírodních a mramorových produktů.
Prodej a realizace podlah interiér a exteriér, terasy, okolo bazénu, chodníky, příjezdové cesty, jako jediní máme nový i stěnový systém pro realizaci schodů bez bedněni, realizace i mezi kuchyňskou linkou, sprchově kouty, stěny.

NOVĚ JSME PRO VÁS PŘIPRAVILI REALIZACI KREATIVNÍCH POVRCHŮ POHLEDOVÉHO BETONU A SKULPTUÁRNÍCH STĚREK, BENÁTSKÝCH ŠTUKŮ Z MATERIÁLU ISTINTO ITÁLIE. BETON - design