Maďarský temperament v Olomouci. Barnabás Kelemen rozezní Redutu a přiveze i historické housle - OLOMOUC.CZ
Reklama

Čtvrtek 5. února 2026, svátek má Dobromila, venku je 4.4 °C

Maďarský temperament v Olomouci. Barnabás Kelemen rozezní Redutu a přiveze i historické housle

Kultura

DNES 08:31

Autor: red

Moravská filharmonie Olomouc chystá na konec února mimořádný koncert s jedním z nejvýraznějších houslistů současnosti. Ve čtvrtek 26. února zde vystoupí maďarský virtuos Barnabás Kelemen a pod taktovkou šéfdirigenta Zsolta Hamara zahraje energický Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bély Bartóka.

Moravská filharmonie připravuje na konec února jeden z vrcholů své sezóny. Jako součást koncertu Maďarský temperament zavítá do Olomouce Barnabás Kelemen, který patří k absolutní světové špičce mezi houslisty. "Umělec s vrozeným talentem a technickým umem, kterým se mohou pyšnit jen ti nejlepší," napsal deník Guardian. Kelemen je držitelem prestižních ocenění Kossuth Prize, Gramophone Award či International Classical Music Award a pravidelně vystupuje v koncertních síních po celém světě.

"Hostování umělce formátu Barnabáse Kelemena je pro Moravskou filharmonii vždy svátkem. Jeho interpretace je pověstná svou živelností a technickou dokonalostí. Ve spojení s naším šéfdirigentem Zsoltem Hamarem, který je odborníkem na maďarskou hudbu, půjde o autentický a strhující večer," uvedl náměstek pro Moravskou filharmonii Petr Dvořák.

Kelemen zároveň do Olomouce přiveze nástroj, který zažil i Mozarta. Housle "ex-Rolla János" Guarneri del Gesú, které byly vyrobeny v roce 1737. Tyto housle jsou vzácností srovnatelné například s houslemi Antonia Stradivariho. Kelemenovi je velkoryse zapůjčil Maďarský stát.

Pod taktovkou šéfdirigenta Zsolta Hamara zazní Bartókův virtuózní Koncert pro housle a orchestr č. 2 a Brahmsův poslední symfonický opus Symfonie č. 4 e moll op. 98. Tvorba obou skladatelů, Johannese Brahmse a zejména Bély Bartóka, byla výrazně ovlivněna osobitými rytmy a melodiemi temperamentního maďarského folklóru.

Jak sólista Barnabás Kelemen, tak šéfdirigent Zsolt Hamar, pocházejí právě z Maďarska, a tudíž se řadí k nejpovolanějším interpretům pro vybraný program.

Vstupenky na koncert "Maďarský temperament", který se koná 26. února od 19 hodin v Redutě, jsou v prodeji na webu www.mfo.cz a na pokladně Moravského divadla a Moravské filharmonie.