Listopad ve Vědecké knihovně: Výstava fotografií Sametová revoluce, slam poetry i benefiční koncert
Vědecká knihovna v Olomouci představuje listopadový program plný výstav, přednášek, literárních i hudebních akcí. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu snímků mapujících přelomové události sametové revoluce odehrávající se v Olomouci, fotografie bavorského Nördlingenu, přednášky o náboženství i o poválečné architektuře či autorské čtení a vystoupení šampionů slam poetry. Knihovna se také zapojí do festivalů Dny židovské kultury a Olomouc Design Days.
„V Červeném kostele si připomeneme výročí 35 let od jedné z nejvýznamnějších událostí našich dějin díky výstavě fotografií Sametová revoluce objektivem Jiřího Fraita,“ uvedla ředitelka VKOL Iveta Ťulpíková. Prezentovaný soubor tvoří výběr z obsáhlého souboru fotografií, jimiž známý olomoucký fotograf dokumentoval dění na náměstích a v ulicích metropole střední Moravy v listopadu 1989 a několika dalších měsících. Slavnostní vernisáž černobílých snímků listopadové atmosféry roku 1989 se uskuteční 11. 11. v Červeném kostele.
Současně si mohou návštěvníci prohlédnout další dvě výstavy – minimalistické ilustrace Nicolase Mahlera inspirované životem Franze Kafky v Galerii Biblio a fotografie z partnerského města Nördlingen v Červeném kostele.
Přednáškové cykly nabídnou tři zajímavá témata. Cyklus Univerzita v kostele otevře 6. 11. přednáškou Netradiční náboženství a sekty otázky moderní spirituality a nových náboženských směrů. Další přednáška z historického cyklu Pohledy do minulosti, Cesta k sídlišti, představí 12. 11. poválečnou bytovou výstavbu, její vliv na urbanismus měst včetně Olomouce a dnešní vztah k sídlištím. Přednáška z nového populárně-naučného cyklu STŘEDT se 21. 11. zaměří na zvířecí řeč a její propojení s umělou inteligencí.
V rámci Dnů židovské kultury knihovna představí 14. 11. výjimečnou sbírku hebrejské literatury získanou z knihovny profesora Gada Freudenthala. „Na přednášce vysvětlíme, jakým způsobem knihovna dary zpracovává, kolik je na tom práce a kolik lidí se tomu věnuje. Představíme dar nejen po obsahové stránce, ale chtěli bychom také předvést, jak se pracuje s hebraiky v knihovnách, což je hodně specifické téma,“ uvedla Hana Bouchalová, knihovnice VKOL z oddělení Doplňování a zpracování fondů. Součástí akce bude workshop, který návštěvníkům přiblíží specifika katalogizace a práce s hebrejsky psanými knihami.
Univerzitní festival FFest přinese 13. 11. vystoupení olomouckých šampionů slam poetry a speciálního hosta, finské mistryně Diliany Stoyanové. V pátek 22. 11. zase autorské čtení z knihy Pavla Nováka Zastávka. Osada, která nezanikla zavede posluchače do příběhu o zaniklé osadě na Jesenicku.
Hudební část programu zahrnuje benefiční koncert pro projekt E4C – Zátoka nosatých opic na podporu vzdělávání o ochraně přírody na Borneu. Vystoupí hudebníci IVY Z, Ladbuch a Tomáš J. Holý.
Knihovna se také zapojí do festivalu Olomouc Design Days, během kterého mohou návštěvníci ve foyer zhlédnout proces tkaní tapisérie a v rámci besedy Pozvání na skleničku bude následovat povídání s autorem projektu revitalizace Červeného kostela Miroslavem Pospíšilem.
Zájemci o rukodělnou tvorbu se mohou 19. listopadu zúčastnit odpoledne s pletením, při kterém se mohou vybavit na zimu v přátelské atmosféře.
Podrobný program je dostupný zde.