Levhart čínský si pochutnal na koze bezoárové formou takzvaného enrichmentu - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 10. září 2024, svátek má Irma, venku je 16.4 °C

Levhart čínský si pochutnal na koze bezoárové formou takzvaného enrichmentu

Zprávy z regionu

6.8.2024

Autor: red

V olomoucké zoo se návštěvníci mohou již mnoho let setkat s levharty mandžuskými, kterých ve volné přírodě, v nedotčených lesích na Dálném východě žije posledních zhruba 100 jedinců. Oproti němu levhart čínský, který se s ním na severu svého areálu výskytu dříve potkával, má výrazně tmavší oranžovo-cihlové zbarvení a velké rozety. Žije pouze na území Číny, kde obývá především hornaté oblasti, husté lesy, ale může se vyskytnout i ve stepích a polopouštích. Ve volné přírodě se pohybuje posledních několik set jedinců.

Foto: Zoo Olomouc

„A právě pro levharty čínské připravili ošetřovatelé velkou hostinu v podobě kozy bezoárové. Tu zavěsili usmrcenou na kladku, aby levharti museli při jejím dobývání uplatnit své přirozené instinkty spojené s lovem. Současně se tak naplnil význam slova enrichment, což je činnost směřující k obohacení života zvířat, která jsou chována v lidské péči,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková.

Levhart čínský je velmi plaché, samotářské zvíře, které žije skrytě. Rozmnožuje se převážně v měsících leden a únor, jeden chovný pár se může pářit až 100krát za den. Po cca 95 dní trvající březosti rodí samice nejčastěji 2-3 mláďata. Levhart se řadí k nočním lovcům, své území si označuje močí, výkaly a stopami po drápech. Kromě člověka nemá přirozeného predátora. Ten je pro něj největší hrozbou, neboť jej považuje za škůdce zemědělství a současně ho využívá v tradiční čínské medicíně.

Co vlastně znamená enrichment? Obohacení života zvířat, která jsou chována v lidské péči. Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v níž zvíře žije, s jeho krmením, ale i jeho zábavou. Dnes zahrady dbají na to, aby výběhy byly co největší a vzhledem se přiblížily přírodnímu prostředí, jež připomíná jeho domovinu. Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Shánění potravy i lov kořisti zaberou v přírodě mnoho času. Proto je pro zvíře podnětné, když nedostane své krmení připravené pouze do misky a k jeho získání musí vyvinout nějakou činnost. Oblíbeným postupem jsou třeba vydlabané dýně, zamražení potravy do ledu, naplnění bambusového tubusu červy, případně jakékoliv pletence z hasičských hadic, v nichž může být potrava také uschována. Jaguárům a levhartům se maso věší do výšky za pomoci kladky. Vhodným druhem enrichmentu je i čichový, kdy se do výběhu umisťují různé pachy, které velké kočkovité šelmy stimulují k aktivitě.