UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Lékaři z fakultní nemocnice poradí,
jak předejít cévní mozkové příhodě
27.4.2009
Autor: roc
Až k trvalému omezení hybnosti nebo i ke smrti může často vést cévní mozková příhoda, která v Olomouckém kraji postihne ročně asi 1300 lidí. Tuto středu mohou zájemci přijít na Neurologickou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc nechat si změřit rizikové faktory a dozvědět se o příznacích a prevenci mozkové mrtvice.
Podle odborníků v řadě případů cévní mozkové příhody, odborně nazývané iktus, dochází k fatálním následkům zcela zbytečně. Lidé by se podle nich měli naučit rozpoznat příznaky nemoci a včas vyhledat lékařskou pomoc. To je také cílem celostátní akce nazvané 30 dní pro prevenci a léčbu CMP, v rámci níž pořádají neurologická pracoviště v zemi dny otevřených dveří. Už počtvrté se připojuje také Neurologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc. Po této středě se další setkání na olomoucké klinice uskuteční 6. a 20. května vždy od 16 do 18 hodin.
Cévní mozková příhoda se podle specialistů zdaleka netýká jen starších lidí, výjimkou nejsou ani třicetiletí pacienti. Problém vzniká nejčastěji v okamžiku, kdy se některá z tepen, které zásobují mozek, ucpe krevní sraženinou. "Stává se, že lidé příznaky mrtvice podcení a k lékaři přijdou i za několik dní. Člověk totiž nemusí okamžitě ochrnout na polovinu těla, může cítit jen její určité oslabení, omezení hybnosti. Přitom čas hraje právě tady velmi důležitou roli a léčba zahájená až po třech hodinách od vzniku mozkové příhody je už mnohem méně účinná," uvedla lékařka iktového centra olomoucké neurologické kliniky Ivanka Vlachová.
Na Moravě jsou pouze čtyři zdravotnická zařízení, která poskytují nejmodernější péči o pacienty s iktem. Olomoucká fakultní nemocnice k nim patří. "Před čtyřmi lety jsme u nás zahájili trombolytický program, díky němuž můžeme určitému typu pacientů poskytnout špičkovou a velmi účinnou léčbu. Čím dříve se k nám nemocný dostane, tím menší následky mu jeho onemocnění způsobí," podotkla Vlachová. V tomto ohledu je velmi důležitá spolupráce nemocnice se záchrannou službou. "Zdejší záchranáři jsou zkušení, rovnou z terénu kontaktují naše iktové centrum, pacienta přivezou na urgentní příjem, kde už na něj čeká tým specialistů. Vyšetření ve spádovém zdravotnickém zařízení by znamenalo zdržení," vysvětlil vedoucí lékař iktového centra neurologické kliniky Daniel Šaňák.
Špičkovou léčbu poskytli lékaři Fakultní nemocnice Olomouc v polovině letošního dubna šestasedmdesátiletému Leopoldovi Janáčkovi z Brna. "Byl jsem u syna na chatě v Luké-Březině a přišlo to jako blesk," popsal pacient, který takřka okamžitě ochrnul na levou polovinu těla. Měl štěstí, protože rodina bleskově zareagovala a zavolala záchranku. Ta jej v krátkém čase převezla přímo do fakultní nemocnice. "Je to modelový příklad toho, jak účinně může včas podaná léčba pomoci. Byl to těžký případ mrtvice, sraženina ucpala hlavní mozkovou cévu. V první fázi jsme provedli takzvanou mozkovou nitrožilní trombolýzu, kterou lze dát určité skupině pacientů do tří hodin od prodělání příhody. Stav se ale nelepšil," uvedl Šaňák. Lékaři pak tedy speciálním mikrokatétrem provlečeným cévním řečištěm podali lék přímo do postiženého místa v mozku a sraženinu rozpustili. "Po této lokální intervenci se stav pacienta začal rychle zlepšovat. Během dalších čtyřiadvaceti hodin začal znovu hýbat levou rukou i nohou. Tuto kombinovanou léčbu použijeme ročně jen asi u patnácti nemocných. Důvodem jsou přísná kritéria, která musí pacient splňovat, nejdůležitějším z nich je ale čas," dodal lékař. Pan Janáček začal jen pár dní po mrtvici chodit o holi. "Už se naštěstí cítím dobře a těším se domů za rodinou. A také na zahrádku, což je můj velký koníček. Nebo jak budu u syna na chalupě houbařit," dodal šťastně pacient.
Iktové centrum Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc ročně hospitalizuje okolo 400 pacientů s cévní mozkovou příhodou ze všech regionů kraje i některých sousedních oblastí, pro které je dovoz do olomoucké nemocnice dostupnější, například z Kroměřížska, Bruntálska nebo Svitavska. "Výhodou našeho systému je oproti některým jiným regionům fakt, že tyto pacienty soustředíme pouze do jednoho centra v kraji. Díky tomu mají naši specialisté velké zkušenosti s moderními metodami léčby, z čehož profituje zejména pacient," doplnila Ivanka Vlachová.
Dny otevřených dveří proběhnou na olomoucké neurologické klinice 29. dubna, 6. a 20. května vždy od 16 do 18 hodin. V jejich rámci mohou zájemci mimo jiné podstoupit vyšetření hladiny cholesterolu a krevního cukru, případně pak ultrazvukové vyšetření mozkových tepen, mohou si nechat změřit krevní tlak a dozvědět se informace o tomto typu onemocnění i o jeho prevenci.
roc
Přirozenou cestou
Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.
Filip