Lékaři vzkazují: Při uštknutí hadem nepanikařte - OLOMOUC.CZ
Reklama

Čtvrtek 17. července 2025, svátek má Martina, venku je 19 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Lékaři vzkazují: Při uštknutí hadem nepanikařte

Zprávy z regionu

10.8.2011

Autor: roc

Při letních toulkách přírodou mohou lidé narazit i na jediného českého volně žijícího jedovatého hada: zmiji obecnou. Pokud už had člověka uštkne, pak je podle odborníků důležité zejména nepanikařit a vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.

Uštknutí zmijí obecnou provází silná bolest, po které dochází k otoku. Ne každé kousnutí však nutně znamená otravu. Zmije vypouští jed méně než v padesáti procentech případů. "Více než polovina pacientů nemá vůbec žádný problém, jed v těle totiž vůbec není," vysvětluje primář interního oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí Pavel Prodělal.
Ročně dojde v České republice kolem stovek případů uštknutí zmijí obecnou. "Ve valašskomeziříčské nemocnici jsme v uplynulém roce neošetřovali žádného pacienta po uštknutí hadem. Letos jsem se setkal zatím s jedním případem," říká primář s tím, že ne vždy je nutná hospitalizace, neboť následky nebývají příliš vážné. "Většina uštknutých lidí má jen lokální příznaky, jako třeba nateklou ruku. Jen velmi malá část má celkové příznaky otravy jedem. To je jim pak špatně od žaludku, zvrací, mají průjem," doplňuje lékař. Podle něj může být největším problémem snížení tlaku na takovou hranici, že dojde k oběhovému kolapsu. "Větším nebezpečím je alergická reakce. Tam může nastat smrt v řádu několika minut, pokud dojde k alergickému šoku. To je ale stejné po bodnutí včelou nebo vosou," objasňuje Prodělal.
Uštknutí hadem patří mezi velmi nepříjemné zážitky, na které mnozí reagují strachem až hysterií. Proto je základem úspěchu uštknutého co nejrychleji uklidnit. Postiženou končetinu je třeba znehybnit, jako by byla zlomená. "Pacient by po uštknutí zmijí měl co nejméně chodit, do nemocnice by měl být přivezen. Ranku nevysáváme, nevypalujeme ani jinak s ní nemanipulujeme," upozorňuje primář.
Poté, co je pacient přepraven do nemocnice, sledují se jeho základní životní funkce. Krevní tlak, puls nebo dech. Léčba se řídí jednotlivými klinickými příznaky uštknutí. Pokud není postižený řádně naočkován proti tetanu, provede se přeočkování. „Sérum proti hadímu uštknutí se podávají jen v závažných příznacích z otravy hadím jedem, jinak by mohlo pacientovi naopak ublížit,“ uzavírá Prodělal.

roc

Reklama

Masáže - Karel Giebisch

Katalog firem » Služby » Masáže

Zrak v mém životě nehraje zásadní roli. Od narození jsem totiž zcela nevidomý. To však pro mě není komplikací, spíše výzvou. Jako nevidomý masér působím v příjemném a útulném prost...