UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Lékaři varují: Nepodceňujte příznaky mrtvice, na záchranu máte zhruba šest hodin
15.3.2016
Autor: Jan Procházka
Mozková mrtvice. Strašák, který jen do olomoucké nemocnice loni přivedl na osm stovek pacientů. Lékaři naštěstí dovedou většinu z nich zachránit a hlavně minimalizovat následky. Důležitým faktorem je však čas. U mrtvice jde doslova o minuty. A bohužel, pacienti často dorazí příliš pozdě. Lékaři proto upozorňují: pokud na sobě či svých blízkých zpozorujete některou ze známek, jimiž se mrtvice projevuje, neváhejte a volejte linku 155. Pokud postiženého dostanou do péče specialisté včas, po pár dnech odejde po svých domů. V opačném případě může člověk skončit jako invalida či zemřít.

Příznaky mrtvice
- Potíže s chůzí – může se jednat o zakopávání, náhlé závratě, ztrátu rovnováhy a koordinace pohybů.
- Problémy s řečí a porozuměním – postižení jedinci často nerozumí řeči, drmolí, mluví z cesty nebo používají vulgární výrazy.
- Ochrnutí nebo necitlivost obličeje, rukou či nohou – potíže jsou často jednostranné, prvním příznakem bývá pokleslý koutek nebo neschopnost zvednout obě ruce nad hlavu.
- Poruchy zraku – může se jednat o úplnou ztrátu zraku, rozmazané či dvojité vidění.
- Náhlá, silná bolest hlavy – bývá doprovázena zvracením, závratěmi a poruchami vědomí.
Na osm set pacientů z celého kraje s diagnózou mozková mrtvice přijali v loňském roce v olomoucké fakultní nemocnici. Řada z nich se do péče lékařů dostala pozdě. "U mozkové mrtvice hrajeme o každou minutu. Pokud se k nám pacient dostane zavčasu, jsme schopni mu pomoci, díky moderním metodám ho během pár dnů můžeme vrátit do běžného života. Bohužel, řada pacientů váhá, zda si lékaře zavolat. Lehnou si, že to třeba přejde. K nám se dostanou někdy až na druhý den. A pak už je na pomoc pozdě…” líčí neurolog Daniel Šaňák. Mrvici způsobuje krevní sraženina, která se usadí v mozku. “Tepna se ucpe a všechno co je za ní, se ocitne bez krve,” popisuje Šaňák. Pokud se prokrvení mozku podaří obnovit zhruba do šesti hodin, pacient má velkou naději, že se zotaví. Čím dříve se ale ucpaná tepna zprůchodní, tím šance vzrůstají. Že se jedná o boj o vteřiny popisuje i primář urgentního příjmu Vladislav Kutěj. “Záchranáři jsou vyškolení, aby příznaky mrtvice poznali. Jsme schopni pacienta dostat k nám do nemocnice i z toho nejzapadlejšího kouta kraje poměrně rychle. Když je to potřeba, posílá se pro něj vrtulník. Tady se mezitím připraví tým, který se pacientovi ihned věnuje,” popisuje Kutěj.
Sraženinu může rozpustit speciální lék podaný pomocí infuze. Sraženina může být odstraněna i mechanicky speciálním přístrojem, který se zavede do tepny z třísel. “Záleží vždy na konkrétním pacientovi, povaze a umístění sraženiny. Metody se zpravidla kombinují. Ale většině těch, kteří dorazí včas, opravdu dokážeme pomoci,” potvrzuje primář radiologické kliniky Martin Köcher.V nemocnici si vyzkoušeli simulaci přijetí pacienta s mrtvicí. Byli jsme u toho. Vše běží jako dobře namazaný stroj. Autor: Jan Procházka
Pokud se pacient podrobí zákroku včas, efekt je takřka okamžitý. Příznaky odeznívají po pár hodinách, za několik dnů může pacient jít domů. “Pokud ale nemocný vyhledá lékařskou pomoc pozdě, specializovanou akutní léčbu už lékaři použít nemohou, následuje několikatýdenní hospitalizace a následky onemocnění mnohdy vedou k trvalé invaliditě nebo i smrti,” varuje Daniel Šaňák. Lidé by tak podle něj rozhodně neměli váhat, zda lékaře přivolat. Při prvních příznacích by měli okamžitě volat na linku 155.
Častou příčinou mozkové mrtvice je srdeční arytmie. Nemocný přitom ani nemusí vědět, že jí trpí. Rizikovou skupinou jsou také kuřáci a starší lidé.
Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz


DNES
Dnešek: Don Juan, Majáles i Divadelní Flora
Sport
12.5.2025
Třetí čtvrtina Olomoucku na prodloužení semifinále nestačila
Zprávy z regionu
12.5.2025
Od příštího podzimu budou moci cestující v olomoucké MHD zaplatit jízdenky kartou
Zprávy z regionu
12.5.2025