Reklama

Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie, venku je 3.6 °C

Látal: Jsou to důležité tři body

Sport

22.2.2021

Autor: Petr Pelíšek

Fotbalisté SK Sigma Olomouc na začátku jarní části poněkud vyklidili pozice Z čela tabulky se postupně sesouvali až na desáté místo. Bylo to především velkým počtem remíz. Teď v sobotu Hanáci doma porazili Brno a věří, že právě tohle tým nastartuje a zase mu pomůže v ligovém pořadí nahoru. „Doufám, že nám to pomůže,“ řekl trenér SK Sigma Radoslav Látal.

Sigma doma brankou last minute zvládla zápas proto Brnu. Jak se vám utkání líbilo?
Hráčům jsem už na začátku týdne říkal, že tohle utkání musíme zvládnout. Jedno jak, jedno jakým výkonem, nebo gólem v devadesáté minutě. To bylo jedno. Potřebovali jsme tři body. Samozřejmě výkon nebyl kvalitní, to víme. Spíš zase taková kopaná. Spousta soubojů, střed hřiště jsme neměli, prohrávali jsme tam spoustu soubojů. Potom jsme tam ve druhém poločase posunuli Ondru Zmrzlého, trošku se to zlepšilo. Druhá půlka z naší strany byla lepší, ale šancí tam bylo minimum. Bereme tři body, doufám, že nám to pomůže. Pořád se o nás psalo, že dostáváme v posledních minutách góly, tak nám tohle doufám pomůže. Jsou to důležité tři body, dotáhli jsme se na špici. Teď si dobře odpočineme a pořádně se nachystáme na Zlín.

Věřili jste, že při gólu Chytila to nebyl ofsajd, když pomezní zvedl praporek?
Z mého pohledu, z místa, kde jsem stál, tak jsem si říkal, že je to ofsajd. Ale kluci na lavičce, kteří bylo asi o pět metrů vedle, hlavně Breite, ten říkal hned, že ani náhodou. Když jsem se na to pak díval na videu, tak tam měl Chytil ještě půl metru k dobru. Nevím, jestli nebyl González, tam už to bylo na hraně. Ale Chytil stoprocentně nebyl. No a pak při nás stálo všechno. Udělal kličku, pak mu to skočilo na drn a šlo to asi pět centimetrů od tyče. Máme z toho vítězství obrovskou radost. Každý vidí, jak je fotbal krásný. Přináší krásné a smutné chvíle. My si to užíváme a dovedu se vžít do situace Brňanů.

Chytil rozhodl, ale jinak se mu zápas nepovedl, jako některé předchozí. Ale nestřídal jste ho, věřil jste, že právě on je tím, kdo by mohl Brno zlomit?
Vždycky věříme do poslední chvíle, že můžeme vyhrát. Dá se říct, že konec jsme šli trošku na riziko. Měli jsme tam mnoho ofenzivních hráčů, tři útočníky. Říkali jsme si, že buď to zvládneme, nebo zase dostaneme v devadesáté gól. Nakonec se k nám štěstí přiklonilo, jsem rád, že jsme to zvládli a alespoň tu jednu branku dali.

Bylo možná trošku překvapení, že Roman Hubník šel do zápasu z lavičky. Můžete vysvětlit, proč jste se takto rozhodl?

Je to jednoduché. S Romanem jsem ještě před
ápasem mluvil, protože oba stopeři odehráli minulé utkání velice dobře. Takže jsme do toho nechtěli moc chytat. Roman je velký profík, řekli jsme si to na rovinu, pochopil to. Máme tři velmi dobré stopery, potřebujeme, aby byli všichni nachystaní. Točíme to, odvádí výborné výkony.

A nakonec právě Hubník prodloužením míče hlavou rozhodl.
Ano, je to tak. Je vidět, že je to týmový hráč. Už před zápasem v kabině mužstvu pomůže, mluví s hráči na tréninku, je to hráč, s kterým vycházím velmi dobře. Je to velmi zkušená hráč, který je pro tým přínosem.

Jak je stav Jakuba Yunise, který musel se zraněním hlavy střídat?
Nevypadá to na nic vážného. Jsou to jen nějaké stehy, žádný otřes mozku. Je sešitý a myslím si, že v úterý půjde v pohodě do tréninku.

Zmrzlý, jak už jste zmínil, posunul doprostřed. Nebyla to možnost už od začátku, on je na tom postu zvyklý hrát? Nebo jste reagoval na to, že ve středu pole byl v prvním poločase trošku problém?
Reagoval jsem na to, že nám to nešlo. To byla jedna věc. A druhá potom byla i to, že jsme o tom uvažovali před zápasem. Ale zase předtím na Bohemce tam Martin Sladký odehrál dobrý zápas, byl v pořádku, takže jsme nechtěli sestavu měnit. Hráči ale věděli, že v průběhu zápasu může k takovým změnám dojít. Pak se Slaďa vrátil dozadu, Ondra šel na šestku a myslím, že si s tím poradil velmi dobře. Ve druhé půlce už to bylo lepší, měli jsme to tam pod kontrolou, jen jsme spoustu míčů ve finální fázi nedohráli.

Nebyly to trošku taktické šachy? Sigma měnila rozestavení asi třikrát, podobně na tom bylo i Brno.
Ano. My jsme si na ten zápas připravovali ve dvou variantách – se třemi nebo čtyřmi obránci. Celý týden to vždy probíráme, zkoušíme, věnujeme se tomu na taktické přípravě. A musím říct, že dobré zápasy v poslední době jsme odehráli se třemi obránci. Se Spartou, na Slavii, to byla kvalitní utkání. Proti Brnu jsme začali na čtyři obránce, ale nebylo to ono. Bylo to špatné, neměli jsme střed hřiště, prohrávali spoustu osobních soubojů. Pak jsme to změnili, od třicáté minuty. A druhá půle už pak byla lepší.