Reklama

Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf, venku je 6.1 °C

Langerová, Vojtek, Krajčo a další vystoupí na dvoudenním Festivalu filharmonie. Část z výtěžku půjde na Dětskou kliniku FN Olomouc

Kultura

8.11.2023

Autor: red

Multižánrový open-air Festival filharmonie se po své letošní premiéře na Andrově stadionu vydává vstříc dalšímu ročníku. Fotbalový klub SK Sigma Olomouc ve spolupráci s Moravskou filharmonií Olomouc opět představí pětašedesáti členný orchestr MFO v jeho plné síle a doplní jej známí čeští interpreti jako je Aneta Langerová, Richard Krajčo, Petr Janda, Josef Vojtek a další. Festival filharmonie bude tentokrát dvoudenní a proběhne 6. a 7. června a naváží na něj Svátky města Olomouce. Vstupenky jsou již nyní v předprodeji.

"Město Olomouc bylo po staletí městem hudby, jsou s ním spjata jména jako Mozart či Beethoven. Těší mě, že se pro příští rok Svátky města Olomouce doslova potkají s Festivalem filharmonie a budou tak moci odstartovat koncertem pod širým nebem na Andrově stadionu. A zároveň jsem rád, že můžeme lidem Moravskou filharmonii ukázat i v tomto poněkud netypickém prostředí," říká primátor města Olomouce Miroslav Žbánek.

Festival filharmonie odstartuje ve čtvrtek 6. června, kdy na Andrově stadionu vystoupí Josef Vojtek s Inflagranti za doprovodu Moravské filharmonie, dále Renata Drössler, která by měla složit poctu Haně Zagorové, následovat bude Petr Janda a večer završí Richard Krajčo. Je tedy jasné, že hned první den festivalu slibuje mimořádný zážitek. Například historicky poprvé zazní v takto velkém rozsahu repertoár kapely Kryštof v interpretaci Richarda Krajča a velkého symfonického orchestru. "Druhý den festivalu jsme ladili více do folkloru, jelikož se v tento den již potkáváme se Svátky města. Páteční koncert tak otevře kapela Fleret za doprovodu Moravské filharmonie, poté vystoupí Aneta Langerová a večer uzavře Jiří Pavlica s Hradišťanem a Moravskou filharmonií," vyjmenovává ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman a dodává: "Myslím si, že se jedná o žánrově pestrou nabídku a nás velmi těší, že se na takovém projektu může filharmonie podílet."

Během těchto dvou červnových dnů se lidé mohou těšit na celých pět hodin živé muziky pod širým nebem. Předprodej vánoční edice vstupenek začíná 8. listopadu v síti Ticketportal, dále je možnost zakoupit vstupenky přímo v Informačním centru v podloubí olomoucké radnice. Část výtěžku ze vstupného poputuje na Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc.

"Léčíme děti s řadou velmi závažných diagnóz, pacienty hemato-onkologické, s dětskou mozkovou obrnou, epilepsií, cystickou fibrózou a dalšími těžkými onemocněními. Tyto děti u nás tráví se svými nejbližšími mnoho času a my se snažíme neustále modernizovat naše přístrojové vybavení a také zútulňovat prostředí všech dětských oddělení tak, aby se u nás malí pacienti cítili co nejlépe. Zároveň se jim snažíme každodenní život zpříjemnit třeba i různými podpůrnými programy, jako jsou návštěvy zvířecích pomocníků v léčebném procesu, zdravotních klaunů a podobně. Ale někdy i přes maximální snahu peníze na vše nezbývají. Proto si velmi vážíme aktivity Festivalu filharmonie a budeme rádi za jakýkoliv příspěvek ve prospěch našich dětí," říká přednostka Dětské kliniky FN Olomouc Eva Karásková.