Reklama

Středa 28. července 2021, svátek má Viktor, venku je 19.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Kryosauna: jak chutná extrémní mráz na vlastní kůži...

Tipy a názory

7.8.2019

Zuzana Doleželová

Terapie suchým mrazem, kdy na sebe necháte po tři minuty působit teplotu minus 110 až 150 °C. Stačí vám jen spodní prádlo, pořádně silné ponožky a rukavice. A taky počáteční odhodlání (obzvlášť ti, co nedají dopustit na letní vedra). Přesně to je kryosauna, kterou můžete vyzkoušet v BodyBody... A rozhodně to stojí za to!

Manažerka BodyBody Eliška Papoušková nejprve pečlivě vysvětluje, jak kryosauna funguje. 

Foto: Jan Procházka

KRYOSAUNA

BodyBody (budova Namiro)
Palackého 1198/14
Út: 17:00-18:00
Čt: 19:00-20:30
Tel.: +420 778 761 300
e-mail: olomouc@bodybody.cz
www.kryobody.cz

Léčba chladem je moderní metoda, která se uplatňuje při odstraňování nebo potlačování řady fyzických i psychických problémů. Metoda celotělové chladové terapie byla poprvé použita v sedmdesátých letech 20. století a postupně se rozšířila do celého světa. Její podstatou je účinek extrémně nízkých teplot pohybujících se v rozmezí -110 °C až -150 °C na lidský organismus zhruba po tři minuty. "Kryosauna je určena pro všechny — pro sportovce v rámci regenerace, pro klienty, kteří mají například kloubní onemocnění, chronické záněty, pomáhá snižovat stres a napětí, zlepšuje poúrazové stavy, výrazně posiluje imunitu," vyjmenovává s nadšením manažerka olomouckého BodyBody Eliška Papoušková a potvrzuje, že i ona si pobyt v kryosauně pravidelně dopřává. 

Ač může mít řada lidí pocit, že kryosauna je spíše letní záležitostí, opak je pravdou. "Kryosauna funguje celoročně. A jako u cvičení nebo klasické sauny i tady platí, že nejlepší je pravidelnost," potvrzuje Eliška Papoušková. Do kryosauny můžete denně, ale vždy jen maximálně na tři minuty. "V tom je rozdíl oproti klasické sauně. A je tu ještě jedna odlišnost — zatímco po klasickém saunování byste si měli dopřát odpočinek, po návštěvě kryosauny můžete klidně pokračovat tréninkem," uvádí.

Miluju vysoké teploty. Čím víc je nad nulou, tím jsem spokojenější, takže vstoupit do kryosauny pro mě byla velká výzva. Komora nepůsobí nijak stísněně — ti, co mají strach z uzavřených prostor, mohou být v klidu. Navíc vám po dobu terapie kouká hlava, takže si můžete povídat s trenérem a celý proces velmi rychle uteče. V komoře je naprostá absence vlhkosti. Tělem vám prostupuje suchý chlad, který se dá bez potíží vydržet. A ve výsledku nemáte pocit, že jste ty tři minuty přetrpěli, ale že to bylo vlastně příjemné a že byste si to rádi zopakovali...

Foto: Jan Procházka

A jak "mrazivé" saunování funguje? "Je lepší se telefonicky nebo e-mailem objednat. Pak přijdete, odložíte si šperky, brýle a hodinky, svléknete se do spodního prádla; ženy si občas berou kraťásky a tílko; vezmete si ponožky, rukavice, necháte si nastavit teplotu a čas a jdete na to," vyjmenovává Eliška Papoušková. Po uplynutí doby z komory vystoupíte a ihned se jdete tak na deset či patnáct minut zahřát. Šlapete na kole, můžete dělat dřepy, poskoky, a nebo jen odjedete domů na kole či odběhnete. "I takové klienty tu máme. V rámci tréninku k nám přiběhnou, dají si saunu a pak zase běží dál," usmívá se Eliška, ale zároveň upozorňuje na velmi podstatnou věc: do kryosauny musíte vstupovat nezpocení, naprosto suší a nenamazaní žádným krémem. "To by pak mohlo dojít k lehkým omrzlinkám," varuje manažerka BodyBody.

Kryosauna je učena pro každého, kdo chce posílit imunitu, zregenerovat tělo i mysl. Existují však kontraindikace. Pobyt v komoře by měli vynechat lidé s poruchami srdečního rytmu, s onkologickými onemocněními, s alergií na chlad, lidé nachlazení nebo například ti, co před nedávnem prodělali operaci (veškeré kontraindikace naleznete na webu).

Jak popisuje Eliška Papoušková, je doporučováno začínat na minus 110 stupních, pak si můžete postupně přidávat: "Vždy radím, že byste měli absolvovat tři minuty a postupem času zkusit teploty minus 120, 130, 140. Mám vysledováno, že pro ženy je optimální teplota kolem minus 135, 140, muži chodí standardně na minus 150." A co mrzne při terapii nejvíce? "Nám ženám asi zadek a stehna a chlapům prý lýtka a lokty," směje se Eliška.

Suchý mráz je příjemný. Ideální prý je, aby do těla prostupoval co největší plochou, takže je do komory doporučováno vstupovat pouze v prádle. Nemusíte se obávat, že by vás večer někdo sledoval za oknem, jak šlapete pro zahřátí na kole, i na to je v BodyBody myšleno. "Samozřejmě tu máme rolety, které zatahujeme, aby se tu klienti cítili komfortně po všech stránkách," říká Eliška Papoušková.

Foto: Jan Procházka

Pokud si nejste jistí, že byste proceduru zvládli, máme pro vás zprávu na uklidnění — kryosauna se dá kdykoliv otevřít. "Ještě se nám ale snad nestalo, že by klient ze sauny musel vystoupit. Tři minuty nejsou dlouhá doba, minus 110 stupňů se dá v pohodě vydržet. Suchý chlad je navíc docela příjemný a lehce návykový, naši stálí zákazníci by o tom mohli vyprávět..." říká závěrem sympatická Eliška Papoušková.

Toužíte-li po trochu jiné regeneraci, chcete-li vyzkoušet "mrazivé" saunování, nebo jen milujete výzvy, určitě kryosaunu v BodyBody navštivte a zažijte, jak chutná extrémní mráz na vlastní kůži...