Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Krakovská filharmonie s Pendereckim v Olomouci zahájila Podzimní festival duchovní hudby

Zprávy z regionu

25.9.2023

Autor: Václav Tachecí

Sobotním koncertem v chrámu Panny Marie Sněžné byl zahájen letošní jubilejní 30. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby. Bylo to zahájení velkolepé a vydařené, které potvrdilo, že se festival řadí mezi nejdůležitější kulturní akce města.

Foto: Tereza Hrubá

Slavnostní zahajovací koncert byl svěřen předním polským hudebním tělesům Orchestru a sboru filharmonie Karola Szymanowského z Krakova. Dramaturgie koncertu čerpala z díla nejvýraznějšího představitele hudební avantgardy druhé poloviny 20. století, legendy polské moderní hudby Krzysztofa Pendereckého, který na festivalu v minulosti vystoupil i jako dirigent. Koncert byl věnován jeho nedožitým 90. narozeninám a připraven byl ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Institutem Adama Mickiewicze. Z bohaté a stylově proměnlivé tvorby K. Pendereckého byla zvolena dvě rozsáhlá díla: nejdříve zazněla a cappellová Missa brevis z roku 2012, která je závěrečnou syntézou skladatelova stylu duchovní hudby. Sbor v této cyklické skladbě suverénně řídil jeho sbormistr Piotr Piwko. V druhé části koncertu se olomoučtí návštěvníci koncertu seznámili s Pendereckého působivým vokálně-instrumentálním zpracováním textu Te Deum laudamus, které vzniklo na přelomu let 1979/1980. Dirigentem této rozsáhlé skladby byl mladý talentovaný Alexander Humala, který má s hudbou K. Pendereckého dlouholeté zkušenosti.

Pro interprety muselo být v chrámu Panny Marie Sněžné postaveno zvláštní podium, na kterém se umístilo všech 145 účinkujících. Výrazně to zlepšilo akustický dojem ze skladeb. Hlasy a nástroje byly dynamicky skvěle vyrovnané a obě skladby vyzněly mimořádně plasticky a působivě. Publikum ocenilo výkony interpretů obou sugestivních děl dlouhotrvajícím potleskem. Zvláštní ocenění si zasloužil sbor a kvartet vokálních sólistů. Festival tak zdařile vykročil do nového ročníku, v kterém nabízí řadu dramaturgicky pestrých koncertů ve špičkové interpretaci a potvrzuje své výjimečné postavení v hudebním životě Olomouce.

Václav Tachecí

Reklama

Pivnice Kateřinská 10

Katalog firem » Restaurace, stravování » Pivnice

Kateřinská 10 je zahrádka a pivnice ukrytá za vysokou zdí, pod korunou vysokého statného jasanu. V provozu je celoročně a na čepu máme špičkově ošetřené pivo značky Pilsner Urquell, Radeg...