Reklama

Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub, venku je 25.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Koalice SPOLU: Nenabízíme nereálné sliby, ale město, jaké chcete a fixaci městských daní a poplatků

PR ČLÁNEK

26.8.2022

PR ČLÁNEK

Olomouc známe dobře. Narodili jsme se tady, žijeme tu, řadu let se pohybujeme v komunální politice. Současná doba ale mnohé změnila. „Proto jsme šli mezi Olomoučany a ptali se jich, jak se jim ve městě žije,“ vysvětluje kandidátka na primátorku za koalici SPOLU Markéta Záleská. „Nerozdávali jsme jim žádné předvolební dárky, neslibovali megalomanské projekty. Opravdu jsme se ptali a naslouchali. Zaznamenala jsem, že si z toho někdo utahuje, ale podle mě je správné se v dnešní době takhle ptát.

Ukázalo se, že lidé vnímají město mnohem pozitivněji, než se zdá ze sociálních sítí. Naopak, málokdo si při našich setkáních stěžoval, že by mu v Olomouci něco výrazně chybělo. Lidé často říkají, že se jim tu žije opravdu dobře a že by neměnili.

Většinou pak přijde nějaké „ale“. Že se nedá zaparkovat. Že by se mělo něco dělat s tržnicí. Že lidi štve nepořádek u popelnic. Nebo čistota v ulicích. A že mají obavy z budoucnosti.

 

Máme za sebou dva roky covidových omezení, kousek od naší země zuří válka, ceny energií i všeho dalšího rostou. „Máme pro vás dvě zásadní sdělení: obyvatelům města nesáhneme na jejich peněženky a budeme šetřit!“ vzkazuje Markéta Záleská.

Co tato garance přesně znamená? „Slibujeme, že v příštích dvou letech nezvýšíme a zachováme na stávající úrovni daň z nemovitostí, ceny „legitek“ na MHD, poplatek za svoz komunálního odpadu, poplatek za psy a poplatek občanů města za parkování,“ říká další představitel koalice SPOLU Štěpán Kellner. „V této době nebudeme rovněž spouštět projekt tzv. modrých zón, který by zpoplatnil parkování v lokalitách, kde se doposud parkuje zdarma,“ dodává dvojka společné kandidátky.

Během dvou let naopak snížíme výdaje města. Jak? Povedou k tomu čtyři cesty. První je restrukturalizace olomouckého magistrátu, což ušetří jeho náklady na provoz. „Druhým úkolem je zefektivnění práce příspěvkových organizací města a městských akciovek. Do třetice snížíme energetickou a provozní náročnost městských objektů. A konečně zajistíme, aby co nejvíce agendy občané vyřídili on-line z domova bez nutnosti chodit na úřad,“ upřesňuje třetí z lídrů koalice Dominika Kovaříková. 

Po dvou letech předložíme konkrétní vyhodnocení těchto opatření. A s ohledem na aktuální bezpečnostní, ekonomickou a energetickou situaci připravíme návrh dalšího postupu.

Zároveň se už nyní o to intenzivněji věnujeme vašim nejčastějším „ale“. V příštím týdnu postupně předložíme konkrétní řešení pro oživení veřejného prostoru, udržitelnou cyklodopravu, zeleň a čistotu veřejných prostranství, investice v městských částech. A taky pro dopravu a parkování. Řešení rozumná, dostupná a proveditelná.

Jsou to možná „malé věci“, ale vyžadují každodenní pozornost, odpovědnou správu a vytrvalou péči. A námahu. 

Nebojíme se toho. Víme, že právě tyhle věci chtějí Olomoučané v našem městě změnit. A my přesně tohle uděláme. Změníme je.