Reklama

Úterý 21. května 2024, svátek má Monika, venku je 19.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Klášterní zahrady plné květin, zeleniny a ovoce. Podzimní Flora s podtitulem Plody otce genetiky klepe na dveře

Zprávy z regionu

23.9.2022

Autor: red

Jedinečná expozice v pavilonu A s gotickými oblouky plnými květin, velké Podzimní zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína v rámci akce Dny moravských vín, Mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela či expozice Českého zahrádkářského svazu s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou. To vše je spolu s bohatým doprovodným programem součástí podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex. S podtitulem Plody otce genetiky proběhne od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Ilustrační foto

Foto: VFO

Centrální expozice v pavilonu A má název Plody otce genetiky, připomene letošní 200. výročí narození Gregora J. Mendela – objevitele základních principů dědičnosti. Autory expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Expozice připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. Přes celý pavilon se tak mimo jiné budou klenout působivé pětimetrové oblouky plné květin.

"Hlavní expozici, kterou financuje Statutární město Olomouc, budou coby připomínka Mendelovy vědecké práce doplňovat Vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Kromě floristické výzdoby a sakrální architektury nebude v pavilonu A chybět bezmála 40 tun špičkové zeleniny a ovoce nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů. Na galerii pavilonu A bude připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ.

G. J. Mendela v rámci výstavy připomene také netradiční expozice s názvem Staň se Mendelem v nádherné historické oranžerii. Návštěvníkům přiblíží příběh objevu zákonů dědičnosti.

Hvězdy z Peče celá země dorazí na festival Olima, pokřtí svoji knihu

Zvláštní pozornost návštěvníků si díky účasti známých osobností zaslouží festival gastronomie a nápojů Olima. Jeho součástí je mimo jiné od 29. od 30. září 26. ročník tradiční kuchařské soutěže určené mladým kuchařským talentům Gastro Olomouc Olima Cup a dále od 1. do 2. října 4. ročník cukrářské soutěže Moravský cukrářský šampionát. "A právě na zápolení cukrářů zavítají coby moderátoři hvězdy z pořadu Peče celá země známý cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

S Josefem Maršálkem a Terezou Bebarovou se návštěvníci budou moci setkat nejenom při moderování, ale také při slavnostním křtu jejich nové knihy Čas na pečení! Naplánovaný je v rámci festivalu Olima na sobotu 1. 10. ve 14 hodin.

Velké oblibě se u návštěvníků gastrofestivalu Olima těší i mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, v jehož rámci odborné poroty ohodnotily více než 300 vzorků. Své místo v rámci festivalu Olima má odtajnění výsledků soutěžního klání o nejlepší marmeládu Flora džem a také nové soutěže Flora mošt. Uskuteční se zde i slavnostní vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje a Výrobek Olomouckého kraje.

Návštěvníci se dále kromě bohatého doprovodného a kulturního programu mohou těšit na soutěž pro žáky základních škol Dýňodlabání či na prodejní Mezinárodní včelařskou výstavu pod patronátem Českého svazu včelařů. Především pro menší návštěvníky a jejich rodiče je na výstavách Flora Olomouc připravena oblíbená venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček. Počítat s ní mohou i letos.

Flora Olomouc – Hortikomplex 2022

Termín: čtvrtek 29. září až neděle 2. října 2022
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 - 17:00, neděle 9:00 - 16:00
Zákl. vstupné: online 167 Kč, na místě při výstavě 170 Kč
Prodej vstupenek: https://bit.ly/3ASDmkL
FB událost: https://bit.ly/3qgipeH