Reklama

Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata, venku je 15.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Klasika pod širým nebem. Divadlo dnes poprvé uvede Revizora v režii Jany Paulové

Kultura

18.6.2021

roc jap

Pod širým nebem ve Smetanových sadech dnes bude mít premiéru Gogolův Revizor. Ruské klasiky se režijně chopila herečka Jana Paulová a jak sama tvrdí, celé dílo odruštila a dívá se na něj současnýma očima. V hlavní roli se představí Jan Ťoupalík.

„Jsme rádi, že konečně začínáme sklízet plody naší práce z doby, kdy bylo divadlo pro veřejnost uzavřené a my zkoušeli „do zdi“, což bylo obzvlášť u komediálních titulů nepříjemné. Zároveň nás těší přízeň a shovívavost našich diváků a abonentů, že si za námi najdou cestu do Smetanových sadů a užívají si představení pod širým nebem,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Foto: Daniel Schulz

O zařazení nestárnoucí komediální klasiky Revizor na repertoár Moravského divadla rozhodli sami diváci. V březnu 2019 byla totiž vyhlášena anketa, v níž mohli hlasující vybrat ze tří titulů jeden, který pak soubor činohry nastuduje v sezoně 2020/2021. Revizor nakonec s velkým náskokem porazil Shakespearova Krále Leara a Ibsenovu Hedu Gablerovou. K režii inscenace pak vedení olomoucké činohry oslovilo herečku Janu Paulovou, která se v Moravském divadle naposledy představila jako Raněvská v adaptaci Čechovova Višňového sadu (2013). „Nadšení z toho, že budu moct režírovat v tomhle nádherném divadle, se trošku mísilo s obavami. Přiznám se, že vůbec nemám vztah k ruské klasice. Jsem dítě padesátých let, zažila jsem rok 1968 a sovětskou okupaci, takže jsem si vypěstovala takový antiruský postoj. Ale když jsem si Revizora znovu přečetla, došlo mi, jak moc je aktuální a že se vlastně vůbec nemusí odehrávat v Rusku, že se můžeme všech ruských reálií zbavit. Vzala jsem to zgruntu, takže z ruských jmen tam zůstal jen hlavní hrdina Chlestakov. Jinak se příběh naší inscenace může odehrávat v jakémkoli okresním městě na světě. Nechtěli jsme dělat dobovou fresku nebo skanzen, ta hra je stále aktuální a dokáže oslovit i dnešního diváka,“ uvedla Paulová.

Foto: Daniel Schulz

Roli Chlestakova svěřila režisérka Janu Ťoupalíkovi. „Chlestakova vnímám jako rozmazleného grázlíka, který se vysmívá maloměstu. Spolupráce s Janou Paulovou byla parádní, ona má velmi široké rozpětí humoru. Moc si cením i nápadu posunout děj blíže k současnosti, více to osloví diváka,“ sdělil Ťoupalík. Výraznou postavu hejtmana si s chutí zahrál umělecký šéf činohry Roman Vencl. „Hejtman je bezpáteřní, sobecká, prospěchářská krysa, která si z radnice udělá soukromou vilu a svoje voliče záhy pasuje do rolí přisluhovačů a donašečů. Vzhledem k tomu, co v posledních měsících předvádí čelní představitelé našeho státu, se tahle role hraje takřka sama a inspirace je všude kolem snad až příliš,“ shrnul Vencl a pochválil spolupráci s režisérkou. „Revizor, to bylo osm týdnů nádherného zkoušení s Janou Paulovou, která se téhle režie zhostila způsobem, jaký si, myslím, neuměl představit nikdo z nás. Jana je jedna z našich nejúspěšnějších divadelních komiček, která zná publikum napříč celou republikou a rozumí mu,“ dodal. Hejtmanovou manželku ztvární Jana Posníková, dceru si zahraje Kristína Jurková, postavu Chlestakovova asistenta Osipa ztvární Marek Pešl, v dalších rolích uvidíme Lukáše Červenku, Jaroslava Krejčího, Petra Vaňka, Tomáše Krejčího, Vendulu Novákovou nebo Natálii Tichánkovou.

Premiéra bude v pátek 18. června v 19 hodin v areálu Samba na Výstavišti Flora v rámci projektu Moravské divadlo na Floře. První repríza se uskuteční na stejném místě v pondělí 21. června v 19 hodin.