Reklama

Pondělí 19. srpna 2019, svátek má Ludvík, venku je 20.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Kam na běžky? Máme pro vás tipy, kde si užijete skvělou zábavu i pěkné výhledy

Tipy a názory

4.2.2019

Autor: Zuzana Doleželová

Milovníci zimních radovánek se letos mají přímo pohádkově. A protože sněhu je dostatek nejen na sjezdovkách, nic nám nebrání vytáhnout běžky a vydat se na jeden ze zajímavých výletů po okolí. Víme, kde je běžkařský ráj...

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Upravovaných tras pro běžkaře je v okolí i v Jeseníkách opravdu spousta. Najdete tu varianty jak pro začátečníky, děti, seniory, tak pro zdatné běžkaře, kteří zvládnou delší výlety i větší převýšení. Vybrali jsme pro vás pár tipů, kam se vydat na vyjížďku. 

SKI AREÁL HLUBOČKY

BĚŽECKÁ TRAŤ NYNÍ MIMO PROVOZ (sledujte zde)
Za běžkařskými zážitky nemusíte jezdit daleko. Ski areál Hlubočky se nachází v pohoří Oderských vrchů, na rozhraní Nízkého Jeseníku a Hané, asi 10 kilometrů od Olomouce. Vedle oblíbených sjezdovek tu najdete i upravovanou běžeckou trať o celkové délce 3 kilometry s převýšením 15 metrů, která začíná a končí v horní části areálu.

Délka: 3 km
Parkování: zdarma

KOUTY NAD DESNOU

Běžecké trasy najdete v nadmořské výšce 1100 až 1300 metrů. U horní stanice lanovky je výchozí bod pro některé z nich. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje bezproblémová nadmořská výška. Více zde.

Délka: okruh Mravenečník 15 km; okruh Dlouhé stráně 2,5 km; Medvědí hora 9,5 km
Parkování: Kouty nad Desnou zdarma

Z ČERVENOHORSKÉHO SEDLA NA OVČÁRNU A ZPĚT

Trasa z Červenohorského sedla na Ovčárnu a zpět měří asi 25 kilometrů. V době, kdy v nižších polohách sníh chybí, bývá tato trasa sázkou na jistotou. K tomu za slunečného počasí nabízí i parádní výhledy.

Délka: 25 km
Parkování: na Červenohorském sedle za 200 KčT

Tras pro běžkaře najdete na Červenohorském sedle pochopitelně více (jejich obtížnost je různá), toto středisko je významným východiskem celé řady zajímavých okruhů. Doporučujeme se podívat sem.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Z OVČÁRNY DO MALÉ MORÁVKY

Trasa měří necelých 14 kilometrů a jsou zde jedny z nejlepších sněhových podmínek v celé republice. Oblast Ovčárny a Pradědu je navíc výhodným výchozím bodem jak pro přejezd hřebene Jeseníků, tak pro celou řadu místních běžeckých tratí.

Délka: 13,5 km
Parkování: na Hvězdě za 100 Kč na den

KRALIČÁK

Kraličák je skvělým místem, kde si můžete užít zábavu nejen na lyžích, ale také na běžkách. Vydat se můžete například na okruh kolem rybníka, na okruh mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi, nebo na chatu Návrší či na Dolní Moravu nebo Králický Sněžník. Více zde.

Délka: různé délky
Parkování: Stříbrnice, Hynčice pod Sušinou zdarma

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

REJVÍZ - KOLEM MECHOVÉHO JEZÍRKA

Trasa, která měří 4,5 kilometru, má minimální převýšení a dvě souběžné stopy. Nástupní místo je blízko rejvízských restaurací Penzion Rejvíz, Na Paloučku, Chata Svoboda a Penzion Orlík (možnost občerstvení).

Délka: 4,5 km
Parkování: zdarma

BĚŽKAŘSKÉ TRASY NA PAPRSKU

Na Paprsku je řada velmi pěkných tras, které zvládnou i začátečníci. Stopy jsou neustále upravovány. Více zde.

Délka: různé od 2 km po 17 km
Parkování: pro běžkaře je nachystané parkoviště ve Velkém Vrbně nad lomem, kde navazuje stopa na Paprsek. Na Paprsku není kde zaparkovat a jsou problémy s vyjetím

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

KOLEM BUKOVÉ HORY

Běžecké trati kolem Bukové hory nabízí více než 60 kilometrů mírných hřebenových cest. Dle přírodních podmínek jsou strojově upravovány na klasiku i volný styl. Na vrchol Bukové hory se běžkaři v pohodlí dostanou lanovkami z obou údolí. Mapka zde.

Délka: různé délky
Parkování: v Červené Vodě parkoviště zdarma, v Čenkovicích patří parkoviště obci a obec vybírá poplatek

Pokud jsme se s našimi tipy trefili do vašeho vkusu, určitě nám dáte za pravdu, že tady si užijete na běžkách opravdu pěkný výlet. Jestli jste vaši oblíbenou trasu u nás nenašli, doufáme, že se necháte inspirovat k objevování dosud nepoznaného. Okolní příroda je krásná, tak si ji s rodinou nebo s přáteli vyrazte užít! :)