Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek, venku je 13 °C

Judo klub Olomouc je po Praze nejúspěšnějším klubem v republice. Tituly získali Klammert, Zachová a Kovář

20.11.2017

Autor: asu

Pátek 17. listopadu nebyl jen oslavou boje za svobodu a demokracii, ale také oslavou úspěšných bojů našich nejlepších judistů na Mistrovství České republiky v kategorii dospělých. Turnaj se uskutečnil ve Sportovním centru Naparia v Hranicích. V závěrečné statistice úspěšnosti se po klubech USK Praha a Sokol Praha Vršovice umístil Judo klub Olomouc s počtem 6 medailí, z čehož byly 3 tituly Mistrů republiky.

Vítězové kategorie mužů do 100 kilogramů Vítězové kategorie mužů do 100 kilogramů Foto: Archiv klubu
David Klammert – Mistr Evropy do 23 let a bronzový judista roku 2017 David Klammert – Mistr Evropy do 23 let a bronzový judista roku 2017 Foto: Archiv klubu

Jedním z mistrů byl David Klammert, Mistr Evropy do 23 let z roku 2015 a nově i bronzový judista roku 2017. Klammert startoval ve vyšší váhové kategorii, a sice do 100 kilogramů. Zde se utkal s Tomášem Knotkem (SKP Judo Jičín), Matyášem Rejchrtem (USK Praha) a svým velkým kamarádem Radimem Knápkem (USK Praha). Všechny tři závodníky zdolal. Dle jeho slov měl však s posledním jmenovaným problém, kdy musel vést zápas více takticky, protože se oba soupeři dobře navzájem znají. Nyní čeká Klammerta Grand Slam v Tokiu, na který už však bude opětovně hubnout na svoji stabilní závodní váhu do 90 kilogramů.

Václav Kovář – extraligový a bundesligový závodník (v bílém kimonu) Václav Kovář – extraligový a bundesligový závodník (v bílém kimonu) Foto: Archiv klubu

Kategorii do 66 kilogramů ovládl extraligový a bundesligový závodník Václav Kovář. Podle jeho slov nastupoval do všech 4 zápasů s promyšleným taktickým plánem. Po první výhře s litoměřickým Markem Kropáčem nastoupil - podobně jako u Klammerta - proti Kovářovi jeho tréninkový sparring partner, a sice Petr Zach (SK Kaplice), který trénuje v Olomouci už 3 roky. Tento zápas ukončil Kovář až v prodloužení. Následovala výhra nad Karlem Buriánkem (Judoclub Liberec), která dostala olomouckého závodníka do finále proti Tomáši Binhákovi (Judoclub Liberec). Tohoto reprezentanta, který se umístil na dorosteneckém Mistrovství Evropy 2015 na 5. místě, Kovář porazil až po dlouhých třech minutách v prodloužení.

Renáta Zachová po získání svého 12. republikového titulu v kariéře Renáta Zachová po získání svého 12. republikového titulu v kariéře Foto: Archiv klubu

Jedinou olomouckou mistryní se stala Renáta Zachová v kategorii do 63 kilogramů, která tak obhájila titul z loňského roku. Michaelu Kováčovou (Sokol Praha Vršovice), Kristýnu Poláškovou (JC Baník Ostrava) i Michaelu Kulíkovou (PRO SPORT Teplice) porazila Zachová s přehledem na ippon před vypršením časového limitu. Renátu Zachovou teď čeká třítýdenní prosincová příprava v Japonsku, kde se bude chystat na mezinárodní turnaje po celé Evropě v první polovině roku 2018.

V rámci oddílu Judo klub Olomouc funguje od roku 2008 tréninkové centrum pro starší žáky a dorosteneckou a juniorskou kategorii. Do Olomouce se tak sjíždí řada judistů z celé republiky, kteří se chtějí systematicky připravovat na turnaje a tímto sportem doslova žít. Tvrdá práce se pak odráží na výsledcích, a to i ve vyšších věkových kategoriích.