Reklama

Pondělí 22. července 2019, svátek má Magdaléna, venku je 23 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Jubilejní 50. ročník Mezinárodního varhanního festivalu nabídne to nejlepší ze světové varhanní scény

Kultura

29.8.2018

Autor: Zuzana Doleželová

Už 3. září se rozezní Englerovy varhany v chrámu sv. Mořice. Startuje totiž další ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který tentokrát nabídne hned šest špičkových koncertů. A na pár let to bude poslední festival, který se odehraje právě zde. Englerovy varhany totiž čeká rekonstrukce.

Mezinárodní varhanní festival se koná každoročně od roku 1969, kdy jej založil prof. Antonín Schindler (+2010), dlouholetý člen a spoluzakladatel Moravské filharmonie. Za dobu své existence si festival získal přízeň laické i odborné veřejnosti celého světa a jezdí sem koncertovat přední světoví interpreti. Od roku 2011 je dramaturgem festivalu Karel Martínek, varhaník a regenschori v chrámu sv. Mořice.

"Letošní jubilejní ročník festivalu nabízí opravdu to nejlepší ze světové varhanní scény. Posluchači se mohou těšit jednak na špičkové varhanní virtuózy mladé generace (P. Oreni, T. Ospital, B. Šuňavská), na zkušené varhanické legendy (D. Roth) nebo na koncerty se zajímavou dramaturgií (K. Martínek, T. Ospital, A. Bárta). Aby si návštěvníci festivalu užili varhanní hudby dosyta, je připraveno mimořádně šest koncertů namísto obvyklých pěti. Jsem rád, že se jubilejní 50. ročník podařilo připravit na nejvyšší možné úrovni," uvedl dramaturg festival Karel Martínek a dodal, že 50. ročník je unikátní také v tom, že se na nějakou dobu naposledy koná v chrámu sv. Mořice. "Englerovy varhany se budou opravovat, ale návštěvníci o další ročník rozhodně nepřijdou. Jednáme o různých variantách a můžu prozradit, že festival centrum města neopustí," doplnil. 

Rozhovor před loňským ročníkem - o cestě k vysněnému povolání i radosti ze hry...

Festival zahájí 3. září právě Karel Martínek. Na koncertě budou spoluúčinkovat i členové Moravské filharmonie, pod vedením dirigenta Petra Šumníka zazní skladba Grand Choeur Dialogué pro varhany, žestě a tympány E. Gigouta. Koncert je věnován 100. výročí založení českého státu a na programu bude mimo jiné Sinfonietta L. Janáčka v úpravě pro varhany, chorální fantazie Svatý Václave P. Ebena a na závěr návštěvníky čeká improvizace na témata Svatováclavského chorálu a české státní hymny.     

Virtuózní mládí je název dalšího koncertu. Paolo Oreni, italský varhaník, je vítězem řady prestižních varhanních soutěží a je vysoce ceněn pro vysokou virtuozitu. V roce 2004 se stal finalistou varhanní soutěže v Paříži, které se účastnilo přes šedesát mladých varhaníků z celého světa. 6. září předvede svou brilantní techniku na skladbách J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Liszta nebo Ch. M. Widora.

Dalším představitelem mladé generace je Thomas Ospital z Paříže, který je titulárním varhaníkem v chrámu St. Eustache a patří v současnosti mezi světovou špičku varhanního umění. Má za sebou řadu ocenění a kromě sólové dráhy je vyhledávaným komorním hráčem. T. Ospital je také skvělým improvizátorem. 10. září vzdá holt svým interpretačním i improvizačním uměním Stvořiteli světa. Improvizaci na texty knihy Genesis doprovodí mluveným slovem Pavel Hekela.

Aleš Bárta se stal absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984, ceny sbíral i na dalších mezinárodních soutěžích. Během svého turné v Japonsku v roce 1998 otevíral svým vystoupením novou koncertní síň v Yokohamě. Aleše Bártu v několika skladbách doprovodí saxofonista Roman Fojtíček, koncert 13. září má název Dialog dvou světů.

"Bernadetta Šuňavská pochází ze Slovenska, žije ve Stuttgartu, ale koncertuje po celém světě. Její program je hodně nabitý," prozradil o další interpretce Martínek. Bernadetta Šuňavská má na svém kontě řadu úspěchů a na tomto festivalu vystoupí již podruhé, naposledy zde hrála v roce 2009. Vedle varhanní hry se věnuje také úpravám skladeb pro varhany, z nichž některé zazní i na koncertě 17. září.

"Posledním varhaníkem, který do Olomouce přijede, je ikona francouzské scény. Daniel Roth je jedním z nejvýznamnějších francouzských varhaníků 20. století a dostat ho na tento festival nebylo vůbec snadné, o to víc si toho vážím," uvedl Martínek. Daniel Roth od roku 1985 působí jako titulární varhaník chrámu St. Suplice, kde byli jeho předchůdci nejvýznamnější varhaníci a skladatelé, například Ch. M. Widor nebo M. Dupré. Poslední festivalový koncert, který proběhne 19. září, bude zaměřen výhradně na francouzské autory - Ch M. Widor, L. Vierne, C. Franck, M. Dupré. "Tento koncert bude vynikající tečkou za letošním ročníkem," slibuje Karel Martínek.

Kromě koncertů festival nabízí v tomto roce hudbu i na CD, které bude v prodeji během varhanních koncertů u pokladny. Čeká vás to nejlepší, co během 50 let u sv. Mořice zaznělo. Pro zájemce jsou připraveny také komentované prohlídky varhan, na kterých budou moci prozkoumat i nitro tohoto unikátního nástroje. "Ty se uskuteční 10. a 17. září od 17:30 a vstupné na ně je 30 korun," uvedl ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Vstupenky na koncerty i varhanní prohlídky jsou k dostání v podloubí olomoucké radnice, v síti Ticketportal nebo 1 hodinu na místě před koncertem. V kostele nejsou místa značená, proto je dobré přijít včas a najít si optimální místo k sezení. Vstupné je 150/70 Kč (sleva pro studenty, seniory, ZTP a ZTP/P, abonenty MFO a SPKH).