Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Jubilejní Podzimní festival duchovní hudby Olomouc klepe na dveře

Kultura

21.9.2023

Autor: red

Zahájení jubilejního 30. ročníku Podzimního festivalu se nezadržitelně blíží a přípravy na tento koncert vrcholí. Na zahajovací koncert pořadatelé pozvali orchestr a sbor Filharmonie Karola Szymanowského z Krakova, aby přednesli dílo jednoho z nejvýznamnějších současných polských skladatelů. Zazní Missa brevis a Te Deum Krzysztofa Pendereckého. Jistě si návštěvníci vzpomenou, že na festivalu v roce 2018 sám mistr ve svých 85ti letech z části dirigoval své velkolepé dílo Credo. Sobotním koncertem tak festival připomene jeho nedožité devadesáté výročí.

Pendrecki v Olomouci v roce 2018

Foto: archiv pořadatele

Zajímavostí koncertu jistě bude bohatá instrumentace díla Te Deum, a pro toto nadstandardní nástrojové obsazení se musí v chrámu Panny Marie Sněžné stavět mnohonásobně větší pódium. Penderecki věnoval Te Deum nově zvolenému polskému papeži Janu Pavlu II. Kromě tradičního textu Te Deum zařadil Penderecki do skladby také citát z polského hymnu Boże, coś Polskę. Použití citátu v rámci Te Deum poukazuje na složitou společenskou situaci v Polsku na přelomu 70. a 80. let 20. století, spojenou s politickým a náboženským útlakem.

Koncert zahájí Missa brevis, která je psaná pouze pro sbor. Mše je z roku 2012 a byla napsaná na objednávku Bachova archivu v Lipsku u příležitosti 800. výročí působení kostela a kůru svatého Tomáše v Lipsku. Jako sólisté na koncertě vystoupí Iwona Hossa / soprán, Anna Lubańska /mezzosoprán, Rafał Bartmiński / tenor, Piotr Nowacki / bas a nesmíme opomenout zmínit dirigenta, kterým bude Alexander Humala.

Zahajovací koncert začíná v sobotu 23. září v 19 hodin a bude jej natáčet Český rozhlas Vltava. Vstupenky je možné zakoupit na webu festivalu nebo v Infocentru na Horním náměstí a samozřejmě již hodin před začátkem koncertu na místě.

Reklama

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky - pracoviště Olomouc

Katalog firem » Úřady, instituce » Zdravotní pojištovny

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) působí na českém trhu již od roku 1992 a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. V současnosti pečuje o zdraví více než 1,3...