UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Jozip Plečnik, architekt prezidenta Masaryka, vystavuje v Olomouci
2.7.2012
Autor: jap
Část díla jednoho z nejosobitějších evropských architektů první poloviny dvacátého století, Slovince Josipa Plečnika, je k vidění v Olomouci. Výstava v Arcidiecézním muzeu přibližuje jeho sakrální stavby. Na fotografiích i modelech mohou návštěvníci vidět třeba jeho pražský chrám Nejsvětějšího Srdce Páně či unikátní kostel z kanalizačních trubek.

Josip Plečnik
1872 - 1957Slovinský architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu. Už od dětství velice rád kreslil. Koncem roku 1920 byl jmenován profesorem architektury na nově založené universitě v Lublani. Od roku 1920 až do roku 1934 - definitivního odchodu do Lublaně - byl architektem Pražského hradu, kde navrhl a úpravu čestného dvora, hlavního nádvoří, Rajské zahrady, zahrady Na valech, Na baště. Hrad při tom obohatil o řadu drobných staveb, vynikajících svým nebývale ušlechtilým zpracováním v detailu. Upravoval také okolí prezidentova dalšího sídla - zámku v Lánech. V Praze pak navrhl kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, inspirovaný pravděpodobně starokřesťanskou středomořskou architekturou. V Lublani byla podle jeho návrhu postavena (vedle dalších staveb) univerzitní knihovna a stadión; zabýval se však i urbanistickým řešením Lublaně, restaurováním architektury a uměleckořemeslnými návrhy.

"Plečnik byl typický tím, že spojoval různé myšlenky. Jeho ideálem byla klasická starokřešťanská bazilika, z níž vycházel, výsledek byl ale vždy vysoce moderní," popsal Prelovšek, podle nějž hluboce věřící architekt chápal kostel jako místo, kde člověk potřebuje mít jistotu. "Většinu tvorby svých vrstevníků, kteří se snažili o expresivní pojetí proto odmítal," doplnil Prelovšek.
Přestože Plečnikovo dílo je známo po celém světě a bývá považován za jednoho z nejvýznamnějích architektů dvacátého století, v rodném Slovinsku o něj podle Prelovšeka nemají příliš zájem. "Jsme malá země a neustále musíme ukazovat, jak jsme moderní a avangardní. Plečnika všichni znají, ale o jeho odkaz se nikdo příliš nestará a jeho stavby často chátrají. A politici nemají o památkovou péči vůbec žádný zájem. Je to nesmírná škoda," postěžoval si Prelovšek, který v rodné zemi bojuje právě za zlepšení péče o památky.
V Olomouci budou stavby Josipa Plečnika k vidění do konce září.
jap
KAFEC ve Vila Primavesi
Katalog firem » Restaurace, stravování » Bary a kavárny
Každou waflí, kterou upečeme, každou snídaní, kterou připravíme, každou kávou, kterou vám přineseme, se vám snažíme udělat radost a zpříjemnit den. O tom je KAFEC. KAFEC Olomoucký ...

DNES
Tipy na víkend: Noc kostelů, Festival na Libavé, Tramtarie na Letňáku
Sport
22.5.2025
BK Olomouc má bronzové medaile
Zprávy z regionu
22.5.2025
Noc kostelů se blíží. V Olomouci láká na prohlídky, koncerty i na skrytou kapli v srdci města
Advertorial
22.5.2025