Jak viděl knihu Josef Čapek, ukáže nová výstava v Muzeu moderního umění - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 16. července 2025, svátek má Luboš, venku je 24.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Jak viděl knihu Josef Čapek, ukáže nová výstava v Muzeu moderního umění

Kultura

15.7.2009

Autor: brk

Apollinairovo Pásmo, Francouzská poesie nové doby, ale také Povídání o pejskovi a kočičce, to je krátký výčet z knih, jejichž nesmrtelnost není dána jen textem, ale i grafickou úpravou a ilustracemi Josefa Čapka. Knižní tvorbu jedné z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění 20. století představí návštěvníkům od 16. července do 27. září olomoucké Muzeum moderního umění.

"Josef Čapek patří bezesporu k ústředním osobnostem českého umění, ale je to především jeho knižní tvorba, konkrétně jeho obálky a ilustrace, jež se dostaly zcela přirozenou cestou do povědomí české veřejnosti. Není snad domácí knihovny, ve které by nebyla aspoň jedna z jeho v linorytu pojatých obálek,“ zdůraznil autor koncepce olomoucké výstavy Zdenek Primus. "Josef Čapek je srovnatelný snad jen s Josefem Ladou. Jeho tvarosloví, výtvarná srozumitelnost, ale i jeho jednoduchá barevnost na obálkách knih z let 1919 až 1926 si našly stálé místo ve vizuální kultuře tohoto národa,“ dodal Primus, podle nějž byl Čapek prvním českým výtvarným umělcem, který se knihou a jejím možným účinkem u čtenáře teoreticky a prakticky zabýval.

Jak doplnila kurátorka výstavy Hana Bartošová, Čapkova knižní tvorba se kromě několika drobných prací vydaných za první světové války plně rozvinula po roce 1919. "V tomto roce vydalo nakladatelství Františka Borového slavné Apollinairovo Pásmo s patnácti Čapkovými linoryty,“ řekla Bartošová. Čapkovo knižní dílo podle ní čítá stovky knižních obálek, které vytvořil pro přední literáty a nakladatele své doby. "Navrhoval úpravu a obálky ke knihám svého bratra Karla, spolupracoval také s Bohuslavem Reynkem, Josefem Florianem nebo S. K. Neumannem," vyjmenovala s tím, že k jednomu titulu přinášel často i několik různých návrhů obálky nebo jejích barevných variant. V Muzeu moderního umění bude k vidění soubor zhruba 300 knih. Exponáty pocházejí ze soukromých sbírek.

Výstava však připomene i další významné polohy Čapkova díla – malířskou a grafickou tvorbu. "Podařilo se nám zapůjčit 18 obrazů a grafik, většina těchto obrazů je vystavena vůbec poprvé," uvedla Bartošová. Jak dodal Primus, projekt je koncipován tak, aby byla jasně viditelná provázanost Čapkova díla. Součástí projektu je dvojjazyčná obrazová publikace, kde kromě textu historičky umění Aleny Pomajzlové, která interpretuje Čapkovu knižní tvorbu v kontextu s jeho ostatním uměleckým dílem, najdete soupis jeho knižních úprav a přehled základní literatury. Výstava Josef Čapek/Vidět knihu je součástí Roku knihy – výstav, zaměřených na fenomén knihy a jeho proměny od středověku do současnosti.

Letos již olomoucké muzeum představilo knižní tvobu Karla Teigeho, rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století na výstavě Růžová zahrádka, společně s tvorbou Josefa Čapka mohou návštěvníci Muzea moderního umění shlédnout výstavu Listování, která veřejnost seznamuje s muzejními sbírkami v oblasti knižní kultury. "Rok knihy vyvrcholí v září, kdy v Arcidiecézním muzeu Olomouc zahajujeme výstavu Jindřich Zdík (1126 - 1150) / Olomoucký biskup uprostřed Evropy, díky níž se do míst svého vzniku po stovkách let vrátí veškeré dochované předměty z období Zdíkova olomouckého působení," uzavřel ředitel MUO Pavel Zatloukal.

brk

Reklama

Přirozenou cestou

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.

Filip