Reklama

Úterý 21. května 2019, svátek má Monika, venku je 15 °C

Jílek: Je to obrovsky cenné vítězství

Sport

12.3.2019

Autor: Petr Pelíšek

Čtvrtý zápas v řadě vyhráli fotbalisté SK Sigma Olomouc. Podobný kousek se Hanákům podařil po šesti letech, naposledy se tohle povedlo na jaře 2013. Modrá lavina doma po bojovném výkonu porazila Liberec 2:1 brankami Víta Beneše a Martina Nešpora. A trenér Václav Jílek mohl být částečně spokojený, protože věděl, že jeho tým měl, a stále má, ke svému hernímu ideálu daleko. „Všichni vidí, že to není o tom, že bychom předváděli nějaký nádherný fotbal. Kombinace, kvalita v řešení, to tam není. Ale věřím, že s přibývajícími zápasy, a doufám, že ještě budeme body sbírat, to přijde,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

Jak hodnotíte utkání proti Liberci?
Myslím, že všichni viděli, na jak kvalitního soupeře jsme narazili. Pro Liberec je to asi trošku kruté, ale pro nás obrovsky cenné vítězství. Do třicáté minuty byl soupeř jednoznačně lepší, byl silnější na balonu, dobře kombinoval, měl dvě tři šance. Přežili jsme to, do hry nás dostala vstřelená branka, ten signál krásně vyšel. Pak se hra vyrovnala. Ve druhém poločase jsme přidali druhou branku po nádherné akci. Byl jsem přesvědčený, že už to zvládneme, i když jsem tušil, že nás Liberec zatlačí. Byli jsme kompaktní, hodně toho odpracovali. Nakonec to zdramatizovala hodně laciná branka. Je to šťastné, byť podle mě zasloužené vítězství. Ale je třeba si přiznat, že soupeř v té středové ose, to znamená střední záložníci a útočící hráč, vykazoval v zápase větší kvalitu, lepší řešení těžkých situací, neztráceli tolik míčů jako my. Je na čem pracovat.

Byl jste v závěru, při přezkoumávání situace v šestnáctce, nervózní? Protože video bylo zatím většinou proti Sigmě.
Nevím. V duchu jsem si říkal, že to snad není možné, aby nám to v devadesáté minutě vzalo. Samozřejmě ta prodleva bylo hodně dlouhá, neřekl bych, že jsem byl úplně klidný, člověku se promítají určitě scénáře. Ale na druhou stranu, v tuto chvíli už nic neovlivníte. Z mého pohledu to byl trošku nešťastný okamžik. Pokud má hlavní rozhodčí o té situaci jednoznačný přehled, má to na pěti metrech, a to se netýká jen tohoto zápasu, prostě odpovědnost musí být na něm. Agresivitu toho zákroku, rychlost hráčů, to má před sebou. Pokud si z toho vytáhnete nějaký fragment, tak si řeknete aha, kontakt tam je. Je to vždycky trošku o štěstí. V některých situacích říkám, že to faul není a podle VAR ano, a zase naopak. Takže samozřejmě určitá nervozita tam byla, ale vnitřně jsem věřil. Zdálo se mi, že tam Kalvi byl malinko dřív a potom tam došlo k tomu dohrání.

Obrana v čele s Vítem Benešem proti sobě měla útočníka Kozáka. Poradila si s ním dobře?
Na Víťu Beneše můžu zatím říct jenom superlativy, tentokrát to ještě podpořil vstřelenou brankou. Co se týče defenzivy, tak tam byl apel nechodit zbytečně s Kozákem do soubojů v prostoru před stopery, protože je obrovsky silný, dokáže velmi dobře uhrávat balony do druhé vlny. Nechtěli jsme zbytečně otvírat prostory, možná někdy i za cenu toho, že jsme nevystoupili, jsme ho nechali uhrát jednodušší balony. Ale nemyslím si, že by tam byl v součinnosti obrany nějaký fatální problém, ba naopak. Venca Jemelka poslední zápasy neměl úplně podle našich představ, byla tam taková ta rozhodnutí, hlavně co se týče vystupování, na velké riziko. Potom to ztratíte a už je tam podčíslení. Myslím, že jsme to zvládli. Samozřejmě tam byly situace, kdy jsme to nedohráli možná úplně optimálně. Ale z celkového pohledu s příchodem Beneše je defenzivní činnost výrazně lepší. A myslím, že do toho dobře zapadl i Juraj Chvátal, který to měl velmi složité. Šel po dlouhé době rovnýma nohama do takto těžkého zápasu.

Trenér Václav Jílek (vpravo) dovedl svůj tým ke čtvrtému utkání v řadě.

Foto: Petr Pelíšek

Nezvažoval jste, že by hrál pravého beka Zahradníček?
Samozřejmě jsme o tom přemýšleli. Ale vyhodnotili jsme si to tak, že by to byla velká škoda. S ohledem na to, nechci říct formu, ale jakým způsobem situace na jaře řeší. To znamená odvážně, silně jeden na jedno, tlačí se do toho a hlavně je efektivní. Říkali jsme si, že bychom ztratili silnou zbraň, kterou jsme chtěli použít. A hlavně i ve vztahu k silné levé straně soupeře, aby tam měl Juraj hráče, který bude hodně poctivý do defenzivy. To byly ty hlavní důvody. A od prvopočátku jsem si říkal, že tady máme pravého beka, který na šanci čeká, trénuje pro to, aby ji dostal. Navíc vymýšlet a přeskládávat sestavu na více postech nebylo v tuto chvíli pro mě řešení. Takže jsme to vyhodnotili takhle a myslím si, že se to podařilo.

Sigma vyhrála čtvrté utkání v řadě, nezačnete už pošilhávat po první šestce?
To začnou spíše média a fanoušci. Myslím si, že se zase objeví spousta scénářů možného vývoje. Nicméně tak, jak jsem já osobně nepodléhal nějakému panikaření, když jsme body nezískávali a byli jsme dole, tak bych nechtěl podléhat ani nějaké euforii, že máme čtyři vítězství. A že najednou se budeme prát o první šestku. Pořád se skutečně dívám na odstup od čtrnáctého místa a na to máme jen šest bodů. Bohémka má doma Opavu, my jedeme na Spartu, všichni si myslí, že tam dostaneme világoš po tom, co předvedla s Plzní. Takže těch scénářů je velké množství. A ta proměnná z pozice, kdy jsme relativně v klidu, do pozice boje o holý život je otázka dvou tří zápasů. Teď jedeme dvakrát ven. Musíme být vděční za ty body, které jsme získali. Myslím, že je to hodně vidět na mužstvu, hlavně v pracovitosti hodně přidalo, v odpovědnosti a víře uhrát body. Všichni vidí, že to není o tom, že bychom předváděli nějaký nádherný fotbal. Kombinace, kvalita v řešení, to tam není. Ale věřím, že s přibývajícími zápasy, a doufám, že ještě budeme body sbírat, to přijde. A kam až to bude stačit? Chceme se hlavně urvat od spodní skupiny, pokud by to vyšlo ještě výš, tak by to bylo nádherné, navíc po tom katastrofálním začátku soutěže.

Je to pro vás zadostiučinění? Protože před pár týdny se hovořilo o tom, že byste měl u týmu skončit.
Myslím, že to je spíše otázka k zamyšlení. Protože v momentě, kdy to postavíte na základě výsledku jednoho zápasu, tak trenér není v pozici, že by to mohl nějak ovlivnit přímo na hřišti. My jsme spíš věřili v tu práci, v to, že hráči mají ochotu utkání odpracovat a porvat se o ty body. Určitě je to zadostiučinění, mohlo to všechno dopadnout jinak. Spíš jsem strašně rád ne za sebe, ale za celý realizační tým a hráče, protože všichni dělají maximum, že se nám to vrátilo, protože po tom prvním utkání s Jabloncem jsme to hodně schytali. A asi i zaslouženě. Věřím, že si ten trend udržíme a v tomto nastavení budeme pokračovat dál.

Šimon Falta přišel o místo v základní sestavě. Jsou to taktické záměry nebo u něj pořád přetrvává zdravotní problém.
Vždycky je to komplex všech věcí. Šimon v tuto chvíli nevykazuje takovou výkonnost, to, že není v ideálním rozpoložení, což třeba není ani Plša, tentokrát ani David Houska nebyl směrem dopředu v takové kvalitě, jako jsme u něj zvyklí. Nestavíme to na jednom zápase. Ale brali jsme v potaz spíš i to, že Jirka Texl odehrál na Dukle velmi dobré utkání. Šimon měl v předminulém týdnu a ještě i začátkem minulého zdravotní problém. A chtěli jsme mít také připraveného silného hráče na prostřídání, změnu charakteru hry. Takže to jsou ty důvody. Ale celý týden jsem před utkáním cítil, že práce na tréninku byla na vysoké úrovni. Samozřejmě je to dáno tím, že sbíráme body, takže ta atmosféra, víra a myšlení hráčů se maličko mění. Chtěli jsme vsadit na hráče, co odehráli utkání na Dukle, až s tou vynucenou změnou za Martina Sladkého. Ale za mě je to jedině dobře, konkurence tam být musí a hráči ji musí vidět. Musí vidět, že jsou připraveni další hráči a není to jen otázka Šimona Falty.

Brankář Buchta měl blízko k dalšímu čistému kontu, nakonec si to sám pokazil.
Pokud by tím nastartoval další sérii a bude to teď třikrát s nulou, tak bych řekl, že je to super. Ale v tu chvíli mi vůbec příjemně nebylo, bylo pár minut do konce, když jsme inkasovali. On to samozřejmě ví nejlépe, na druhou stranu nemůžeme ho za to bičovat, ten zápas jsme zvládli. Každý hráč chybu udělá, i gólmana je to viditelnější. Brankář v jeho věku s jeho zkušenostmi dobře ví, co udělal špatně. Myslím si, že jeho forma je na jaře fantastická, několika dobrými zákroky nás podržel i v tomto zápase. Věřím, že si to vybral, bránu teď zamkne.

Autor článkuPetr Pelíšeksport@olomouc.cz

Petr Pelíšek
Reklama

KISS MORAVA

Katalog firem » Služby » Rádia

Číslo jedna s největšími hity, rádio, které hraje nejvíce hudby. Ranní show nazvaná RANNÍ ŠOURÁNÍ Vám navíc příjemně nastartuje den, i kdybyste zrovna právě nechtěli:-).Poslouchejte n...