Reklama

Středa 17. července 2019, svátek má Martina, venku je 16.1 °C

Jílek: Chceme být nebezpečnější

Sport

6.2.2019

Autor: Petr Pelíšek

Trenér SK Sigma Olomouc Václav Jílek má po zimní pauze v týmu jednoho nového hráče, posilou Modré laviny se stal stoper Vát Beneš. Ovšem kouč Hanáků vnímá jako druhou posilu Václava Pilaře, který je zdravý a plný sil. A spolu s nimi chce být na jaře Sigma jiná, než byla v úvodu sezony. „Pokud obhájíme pozici ze druhé poloviny podzimu, tak bychom se měli dostat do středu tabulky, kde bychom všichni chtěli být, a hrát v klidu. A také očekávám, že budeme nebezpečnější, hrát daleko více do brány a stejně tak i pevnější defenzivu a to, že nebudeme tolik inkasovat,“ řekl Václav Jílek.

Jak hodnotíte přípravu na jarní část sezony?
Příprava za mě v tom modelu, který byl, to znamená v těch pěti týdnech, byla podle našich představ, to, co jsme si naplánovali. Myslím si, že každý trenér řekne, a na to vždycky apeluju a opakuju do nekonečna, že prvotní je zdravotní hledisko. Což se nám podařilo udržet. Většina hráčů odtrénovala, víceméně s nějakými úlevami, celou přípravu. To znamená, že v současné době je celé mužstvo kompletně připravené na ten úvodní páteční zápas. Což je první předpoklad. Druhá věc, to jsou potom nějaké výsledky. Příprava měla nějaký vývoj, výsledkově to bylo velmi dobré, až na ten jeden výbuch v Trenčíně.

Říkal jste, že chcete tým nachystat tak, aby hrál přímočařeji a spolu s tím neinkasoval tolik laciných branek. Povedlo se to?
Potěšující pro mě byl fakt, že se hráči snažili nějakým způsobem plnit naše úkoly. Protože přece jen v naší situaci jsme museli herní styl maličko upravit. Přímočarost, kterou jsem několikrát avizoval, je jednou z věcí, na kterou jsme se zaměřovali. Myslím, že hráči to pochopili a v některých zápasech ta míra nebezpečnosti a přímočarosti byla větší. Ale to nebude hned, ani v typologii hráčů, kteří tady jsou, to nebude úplně stoprocentní. Nicméně znatelný posun tam určitě je. A druhá věc je, musím říct za sportovní úsek, že se nám podařilo splnit prioritu v podobě příchodu Víta Beneše. Za sebe můžu říct, že jsem spokojený.

Jak jste spokojen, zatím, s Vítem Benešem? Jak zapadl to týmu?
Musím říct, že tak rychlou adaptaci, a také takovou kvalitu výkonnosti, jak působí v kabině, jsem asi ještě neviděl. Působí to na mě výborně, je vidět, že to je zkušený hráč, který si něčím prošel. A myslím, že se neposere, co se týče toho prvního zápasu. Samozřejmě že ho prověří až sezona, ale zatím můžu hovořit o Vítovi jen v superlativech. Jednoznačně splňuje všechno to, co jsme si příchodem takového stopera slibovali. To znamená řízení obrany, sportovní kvalitu a samozřejmě i ten charakter. Ty základní věci naplňuje a pevně věřím, že to ukáže i v mistrovských zápasech.

Co očekáváte od jara?
Očekávám obrovskou melu ve spodních patrech. Každé kolo, každý získaný bod tam může být velká proměna. Za druhé bych očekával, abychom navázali na druhou polovinu podzimu. Prvních deset kol jsme získali šest bodů, v následujících devíti třináct. A to dává nějaké páté šesté místo. Pokud obhájíme pozici ze druhé poloviny podzimu, tak bychom se měli dostat do středu tabulky, kde bychom všichni chtěli být, a hrát v klidu. A také očekávám, že budeme nebezpečnější, hrát daleko více do brány a stejně tak i pevnější defenzivu a to, že nebudeme tolik inkasovat.

Trenér SK Sigma Olomouc Václav Jílek.

Foto: Petr Pelíšek

Řekl jste, že chcete být nebezpečnější. Nastal v tomto směru nějaký posun? Protože počet nastřílených branek, ten nebyl na podzim úplně dostatečný.
Zásadní posun byl v tom, že Kuba Yunis vstřelil pět branek. To je zásadní posun hráče, který je takovým čekatelem a určitě přinese velkou konkurenci do pozice hrotového útočníka. Na druhou stranu těžko uděláte za pět týdnů tady v těch podmínkách, když nepočítám Turecko, nějaký zásadní posun s hráčem, že bude najednou dávat branky ze všeho. Posun by měl korespondovat s tím, že bychom chtěli mít více střeleckých pokusů, hrát více věcí do brány a ona se pak s tím také zvyšuje pravděpodobnost, že dáme branku. Myslím, že takový ten způsob, co jsme naznačili třeba s Jihlavou nebo i na tom tureckém kempu, tedy abychom byli daleko více náběhoví za obranu soupeře, aby naše hra byla variabilnější a ne tak čitelná.

Je tedy možné, že Yunis dostane více příležitostí?
Každý hráč chce slyšet - my na tebe spoléháme, odehraješ toho co nejvíce. Ale když jich máte v kádru dvacet, tak to nejde říct všem. Takže je potřeba, aby tady v tom byli pokorní. Jsme si vědomi toho, že Kuba zaznamenal progres, který je viditelný. Myslím, že už na podzim to bylo znát, už tam ukázal, že to je hráč, který je pro ligu připravený. Teď tu pozici obhájil, napadaly mu tam nějaké branky. Na druhou stranu to nechci přeceňovat. Ten hráč musí dál pracovat a ne se uspokojit tím, že má pět gólů z přípravy. Což si myslím, že u něj nehrozí. Je potřeba, aby pracoval dál, a myslím si, že nám může pomoci. Určitě to není tak, že by tam byl Martin Nešpor, pal dlouho nic a Kuba Yunis. Máme tam dva hrotové útočníky, které budeme nasazovat podle aktuální výkonnosti, podle našeho záměru. Každý má nějakou roli.

Jakub Plšek na podzim sám přiznával, že to z jeho strany není zrovna ideální. Podařilo se ho trošku restartovat?
Nároky, které na Kubu máme asi všichni, jsou daleko vyšší než to, co předváděl na podzim. Obrovsky nám pomohl v minulé sezoně, pokud ten hráč má být zajímavý, tak musí výkonnost opakovat, potvrzovat, musí to být stabilní. Nějaký gólový progres, to, co od něj očekáváme, tam zatím nebyl a doufám, že si to nechal na mistrovská utkání. Potenciál má, všichni se snažíme pracovat na tom, aby byl skutečně lídrem, co se týče gólů a bodů pro mužstvo. Má na čem stavět, ale hlavně je to na něm, aby pracoval v první řadě pro mužstvo, což si myslím, že ne vždycky tak v zápasech bylo.

Vyprofiloval se během přípravy Tomáš Zahradníček na pravého beka? Jak se vám na kraji obrany líbí?
Musím chválit. Je to přesně ten typ, který má daleko lepší výkony v přípravě, když tam ten výsledkový tlak není. Posun udělal už v průběhu podzimu, na to navázal v přípravě. Určitá alternace do beka tam je, zápasy v přípravě zvládl velmi dobře. Samozřejmě je potřeba pořád pracovat na defenzivní činnosti. Mluvil jsem s ním, jemu samotnému to i vyhovuje. Byl hodně nebezpečný, zvládl to i fyzicky, kondičně patří k nejlépe disponovaným hráčům v mužstvu. Z toho pohledu je to pro nás jenom plus, máme další možnost alternace. Víme dobře, že tam máme další křídelní hráče. Byla to vynucená věc, protože Martin Sladký chyběl vzhledem ke svalovému zranění. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré, myslím, že Zahry se tam adaptoval velmi slušně. A je potřeba to potvrzovat v mistrovských zápasech. Pořád je to pro mě prvotně křídelní hráč, který dokáže velmi dobře alternovat pozici krajního obránce. Jsem rád, že tam máme možnosti výběru.

Na pravém křídle má Sigma asi největší konkurenci. Můžou tam hrát Zahradníček, Pilař nebo Lalkovič.
Milan Lalkovič naplňuje to, co ho provázelo. Ve všem. V první řadě ve sportovní výkonnosti, to znamená kvalita, rychlost, individuální kvalita. Pak i v takovém tom trošku bohémském přístupu někdy. Na mentalitě je potřeba trošku pracovat. Ale určitě do jistých fází zápasu, případně podle typologie soupeřů, má mužstvu co dát. No a chtěl bych říct, že z mého pohledu je druhá posila pro jaro, byť ne zcela nová v kádru, Venca Pilař. Protože ten toho na podzim neodehrál mnoho, tři čtyři zápasy. Teď drží. A když vidíte zápasy s Lubinem nebo proti Japoncům, tak kvalita je tam neoddiskutovatelná. Pevně věřím, že bude zdravý a že bude moci nabídnout fotbalovou kvalitu, kterou bezesporu má. V křídelních pozicích ty možnosti máme, ale musíme být zdraví. To je strašně důležitý předpoklad.

Každý zápas je důležitý, ale už ten první jarní doma s Jabloncem asi obzvlášť. Co od soupeře čekáte?
Myslím, že měl výbornou přípravu, hodně zraněných hráčů, někteří hráči odešli. Na druhou stranu, ten kádr je kvalitní, nebude moci nejspíš nastoupit Trávník, to je pro ně důležitý hráč. Ale Jablonec si vždy se změnami dokázal poradit. Čeká nás velmi těžké mužstvo. Ale jsem přesvědčený, že jsme připraveni dobře. Samozřejmě víme, že první zápas je strašně důležitý, ať už pro nás, pro trenéry, tak pro celý klub. Teď to myslím tak, že naše situace není komfortní a všichni si to uvědomujeme. Je asi velký rozdíl, když získáte tři body nebo nula, můžete od spodku hned odskočit, nebo tam stále zůstat. A jedete na Bohémku. Z toho pohledu je to důležité utkání.

Petr Pelíšeksport@olomouc.cz

Reklama

Obuv HULMAN

Katalog firem » Obchod

LETNÍ VÝPRODEJ OBUVI ZAHÁJEN.

SLEVY 20-70 %.

Obuv Hulman
Denisova 19
772 00 Olomouc
otevřeno:
Po-Pá-9-17 hod.
So - 09-12 hod.
www.obuvhulman.cz