Reklama

Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, venku je 6.1 °C

Jaro klepe na dveře! Víme, jak letos vychází Velikonoce, státní svátky i na jaké akce se můžeme těšit

Tipy a názory

15.3.2022

Lenka Šimková

Noci i rána jsou zatím stále mrazivá, ale sluneční paprsky přes den už pomalu přivolávají jaro a snad už brzy budeme moct odložit šály a rukavice. Než se však naplno necháme unést jarní atmosférou, pojďme se společně podívat, na co se můžeme těšit a jaké tradice a pranostiky jsou pro toto roční období typické.

Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností. Stejně jako v předchozích letech (a také stejně jako v letech následujících) i letos bude jaro začínat 20. března. Oficiálně Slunce projde rovníkem v neděli 20. března 2022 v 16:33 hodin.

Velikonoce

Nejvýznamnějším (nejen jarním) svátkem jsou bezpochyby Velikonoce. S nimi souvisí i takzvaná Popeleční středa, která letos připadla na 2. března. Popeleční středou začíná čtyřicetidenní doba půstu. Měli bychom pečovat o ducha, ne pouze o tělo. V tento den dělá kněz věřícím na čele křížek z popela na důkaz pomíjivosti lidského života. K tomuto dni se váže také několik pranostik, například se traduje, že jaké je počasí na Popeleční středu, takové bude po celý rok. 

Hned první postní neděle po Popeleční středě se nazývá Černá, a to podle oděvu, do kterého se lidé v tento den odívali. Tato neděle letos připadla na 6. března. Další postní nedělí (13. března) je Pražná. V tento den se pražilo obilí, ze kterého se dělal pokrm pražmo. Na 20. března připadá Kýchavná neděle. V tento den si lidé přáli zdraví. Věřili, že kýcháním by mohla začít morová epidemie. V pořadí čtvrtá postní neděle (27. března) se nazývá Družební. V tento den chodil ženich s družbou do domu, kam chtěl o pomlázce přijít na námluvy.

Na Smrtnou neděli (3. dubna) se vynáší Smrtka neboli Moréna. Házení slaměné figuríny oděné do starých hadrů do potoka či řeky se dochovalo do dnešní doby (zejména na vesnicích). Jedná se o dávný pohanský zvyk, který symbolizuje ukončení zimy a vítání jara.

Poslední postní nedělí je Květná neděle (10. dubna). V tento den se slavila památka vjezdu Krista do Jeruzaléma. Světí se kočičky, které se pak mohou jíst, abychom byli celý rok zdraví. Na Květnou neděli by se nemělo nic péct, aby se nezapekl květ na stromech (neurodilo by se ovoce). Dříve se také dodržovalo, že v tento den by se lidé měli oblékat do něčeho nového. A v neposlední řadě se rovněž uklízelo v bytech či domech - započal se tak velikonoční úklid.

Po Květné neděli následuje Pašijový týden (od 11. dubna): Modré pondělíŠedivé úterýŠkaredá středa (Jidáš se škaredil na Ježíše), Zelený čtvrtek (Ježíš se modlil na zelené louce, v tento den odlétají zvony do Říma. Na zelený čtvrtek by lidé měli sníst něco zeleného a v tento den se také pečou jidáše - pokrm ze sladkého těsta svým tvarem připomínající provaz, na kterém se Jidáš po zradě Ježíše oběsil.). Na Velký pátek byl Ježíš ukřižován. V tento den by se nemělo prát prádlo a nesmí se hýbat se zemí. Podle pověstí se na Velký pátek otevírají hory, aby vydaly své poklady. Bílá sobota se nejprve nese ve znamení smutku u Ježíšova hrobu. Bývalo zvykem světit ohně před vraty kostelů, každý si pak mohl odnést posvěcené přinesené polínko nebo žhavé uhlíky. Na oslavu vzkříšení Ježíše Krista se pak večer vrací zvony z Říma. V neděli na Boží hod velikonoční se slavilo Ježíšovo zmrtvýchvstání. Končí postní období, v kostele se světí velikonoční pokrmy - beránek, mazance, vajíčka, víno... Posledním dnem Velikonoc je pondělí, u nás od nepaměti spojené s pomlázkou, koledováním a říkankami koledníků. Na vesnicích se tradice dodnes udržuje ve větší míře. Vyšlehání vrbovými proutky zajišťuje dívkám a ženám mládí a zdraví. Letos připadá na 18. dubna a je velmi pravděpodobné, že po dvou covidových letech se letos opět dočkáme klasické pomlázky. ;) 

K Velikonocům neodmyslitelně patří malované kraslice i beránek

Foto: Depositphotos.com

Pranostiky

BŘEZEN

Na svatého Řehoře čáp letí od moře.
Na svatého Řehoře každý sedlák lenoch, který neoře.
Je-li v březnu dešťů mnoho, neúroda je pak z toho.
Březen - za kamna vlezem.

DUBEN

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.
V dubnu svrchu hřeje, odspodu mrazí.
Ukáže duben, jaký bude pecen.
Duben hojný vodou - říjen vínem.

K 1. dubnu neodmyslitelně patří Apríl. Ač tento zvyk spojený s žerty a nachytávkami není původem český, zmínky o aprílových žertech jsou známy již z konce 17. století. Patrně pramenily z dobré nálady, kterou přinášelo jaro.

30. dubna patří odedávna pálení čarodějnic. Filipojakubská noc je zasvěcena pálení ohňů, které mají podle pověstí vyhnat z okolí čarodějnice. Někde se na hranici pálí přímo čarodějnice - ze slámy vyrobené loutky. Původně pohanský zvyk doprovázený ohňovými rituály dnes vystřídalo setkávání u hořící vatry.

KVĚTEN

Ledoví muži spalují mrazem ovoce.
Svatba v máji volá na máry.
O svatém Duše choď ještě v kožiše.
Jestliže v máji mnoho hřímá, úrodný rok na to bývá.

První máj, lásky čas. V předvečer 1. května se vydávají mladí muži do lesa, aby uřízli mladou břízku, tu pak ozdobili barevnými stužkami a umístili ji před dům, kde žije jejich milá. Ač je tato tradice dodržována především na vesnicích, i do měst se v posledních letech vrací májové slavnosti. V tento den by měla být políbena dívka pod rozkvetlou třešní, aby neuschla.

Druhou květnovou neděli se slaví den matek (letos 8. května). V tento den bychom měli vzdát hold všem maminkám. Ač se jedná o svátek převzatý, i u nás se ujal.

Konec dubna a začátek května se neobejde bez pálení čarodějnic a polibku pod třešní...

Foto: archiv redakce a Depositphotos.com

Státní svátky

15. dubna - Velký pátek - obchody zůstávají otevřené
18. dubna - Velikonoční pondělí - obchody budou zavřeny
1. května - Svátek práce - obchody zůstávají otevřené
8. května - Den vítězství - obchody budou zavřeny

Pokud jste se v květnu těšili na nějaký prodloužený víkend, tak vás bohužel musíme zklamat. Oba květnové svátky letos vycházejí na neděli...

Změna času

Nezapomínejme také na změnu zimního času na letní. Ke změně času dojde ze soboty 26. března na neděli 27. března a ručičky hodin se ve 2:00 posunou vpřed na 3:00. Takže budeme spát o hodinu méně. 

Na jaké akce se můžeme na jaře těšit?

Festival Bonjour Olomouc

Datum konání: 14. - 30. března
O akci: Bonjour Olomouc je festival francouzské kultury, který umožňuje příznivcům francouzštiny a milovníkům francouzského kulturního bohatství nasát něco z francouzské atmosféry přímo v hanácké metropoli.

For Model

Datum konání: 18. - 20. března
O akci: Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné k vidění na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model. Pro návštěvníky je připraveno i několik novinek.

Festival Jeden svět Olomouc

Datum konání: 28. března - 2. dubna
O akci: Již 23. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech se po dvouleté pauze vrací zpět do kin. ústřední téma letošního ročníku zní "Cesty svobody".

Festival zdraví

Datum konání: 31. března - 21. dubna
O akci: První ročník festivalu má pomocí besed s odborníky ukázat lidem cestu jak se uzdravit a ne se jen léčit. Festival proběhne v kině Metropol a postupně se během něj představí devět hostů.

Olomoucké Velikonoce

Datum konání: 8. - 18. dubna
O akci: Oslavy velikonočních svátků, hanácký folklór, velikonoční farmářský trh, řemeslný jarmark a zajisté obří kraslice. To vše opět na Horním náměstí v Olomouci.

Jarní Flora Olomouc

Datum konání: 21. - 24. dubna
O akci: Po dvou letech se příznivci proslulých květinových výstav Flora Olomouc mohou těšit na jarní etapu této oblíbené akce. Letošní ústřední téma výstavy zní "Květy a světy".

Olomoucký tvarůžkový festival

Datum konání: 23. - 24. dubna
O akci: Horní i Dolní náměstí po dvou letech opět provoní i syrečky. Jde již o šestý ročník akce spojené s ochutnávkou tvarůžkových specialit a nechybí ani doprovodný folklórní program a prezentace minipivovarů.

Academia Film Olomouc

Datum konání: 26. dubna - 1. května
O akci: Tématem již 57. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů je Naděje. Opět se můžete těšit na špičkové vědecké dokumenty, inspirativní přednášky, filmové workshopy, hudební produkce, exkurze, výstavy i program pro děti.

Pálení čarodějnic

Datum konání: 30. dubna
O akci: Na Korunní pevnůstce v Olomouci proběhne opět velkolepé pálení čarodějnic s bohatým doprovodným programem. Od 21 hodin vystoupí kapela No Name.

Májová slavnost Olomouc

Datum konání: 1. května
O akci: Areál Korunní pevnůstky bude žít i den po čarodějnicích. Opět se můžete těšit na líbání pod rozkvetlou slavobránou s focením, atrakce, bohaté občerstvení a nebude chybět hudební program v rámci kterého vystoupí Janek Ledecký, O5 a Radeček, Voxel a mnoho dalších.

Street Art Festival

Datum konání: 1. května - 30. září
O akci: Počátkem května se v olomouckých ulicích opět zabydlí graffiti a streetart umělci z Česka i ze světa. Jaký murál a kde asi letos vznikne?

Olomoucký Majáles Univerzity Palackého

Datum konání: 24. - 25. května
O akci: Olomoucký Majáles po třech letech může konečně oslavit své desáté narozeniny! Těšit se můžete na kapely, djs, malé divadelní formy i filmové projekce. Dojde ale i na největší přehlídku studentských a neziskových organizací v kraji, výstavy nebo outdoorové aktivity.

Divadelní Flora

Datum konání: 10. - 21. května
O akci: Divadelní Flora je po devítitýdenním podzimním maratonu naplánována opět na jaro. Polojubilejní 25. ročník by měl tentokrát nabídnout přes sedmdesát akcí - včetně řady špičkových zahraničních produkcí.

Olomoucká muzejní noc

Datum konání: 20. května
O akci: Olomoucká muzejní noc opět zpřístupní obyvatelům krajského města a jeho návštěvníkům sbírky významných muzeí, galerií, knihoven a dalších kulturních institucí. Jedná se o jedinečnou příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci.

Olomoucké vinné slavnosti

Datum konání: 20. - 21. května
O akci: Během dvou květnových dnů na Dolním náměstí v Olomouci proběhnou jarní vinné slavnosti. Těšit se můžete na řadu vinařství, řízené degustace i bohatý doprovodný program.

Akce neustále přibývají a my je postupně zařazujeme do našeho Kalendáře akcí.