Reklama

Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, venku je 20.5 °C

Jaro klepe na dveře! Víme, jak letos vychází Velikonoce, státní svátky i na jaké akce se můžeme těšit

Jaro v datech

4.3.2024

Lenka Šťastná

Zima byla letos poměrně krátká a příroda si s jarním počasím začala pohrávat už v polovině února. I přes to, že noci i rána jsou zatím stále mrazivá, tak sluneční paprsky přes den pomalu přivolávají jaro a vypadá to, že brzy už budeme moct definitivně odložit šály a rukavice. Než se však naplno necháme unést jarní atmosférou, pojďme se společně podívat, na co se můžeme těšit a jaké tradice a pranostiky jsou pro toto roční období typické.

Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností. Stejně jako v předchozích letech (a také stejně jako v letech následujících) i letos bude jaro začínat 20. března. Oficiálně Slunce projde rovníkem ve středu 20. března 2024 ve 4:07 hodin.

Velikonoce

Nejvýznamnějším (nejen jarním) svátkem jsou bezpochyby Velikonoce. S nimi souvisí i takzvaná Popeleční středa, která letos připadla na 14. února. Popeleční středou začíná čtyřicetidenní doba půstu. Měli bychom pečovat o ducha, ne pouze o tělo. V tento den dělá kněz věřícím na čele křížek z popela na důkaz pomíjivosti lidského života. K tomuto dni se váže také několik pranostik, například se traduje, že jaké je počasí na Popeleční středu, takové bude po celý rok. 

Hned první postní neděle po Popeleční středě se nazývá Černá, a to podle oděvu, do kterého se lidé v tento den odívali. Tato neděle letos připadla na 18. února. Další postní nedělí (25. února) je Pražná. V tento den se pražilo obilí, ze kterého se dělal pokrm pražmo. Na 3. března připadá Kýchavná neděle. V tento den si lidé přáli zdraví. Věřili, že kýcháním by mohla začít morová epidemie. V pořadí čtvrtá postní neděle (10. března) se nazývá Družební. V tento den chodil ženich s družbou do domu, kam chtěl o pomlázce přijít na námluvy.

Na Smrtnou neděli (17. března) se vynáší Smrtka neboli Moréna. Házení slaměné figuríny oděné do starých hadrů do potoka či řeky se dochovalo do dnešní doby (zejména na vesnicích). Jedná se o dávný pohanský zvyk, který symbolizuje ukončení zimy a vítání jara.

Poslední postní nedělí je Květná neděle (24. března). V tento den se slavila památka vjezdu Krista do Jeruzaléma. Světí se kočičky, které se pak mohou jíst, abychom byli celý rok zdraví. Na Květnou neděli by se nemělo nic péct, aby se nezapekl květ na stromech (neurodilo by se ovoce). Dříve se také dodržovalo, že v tento den by se lidé měli oblékat do něčeho nového. A v neposlední řadě se rovněž uklízelo v bytech či domech - započal se tak velikonoční úklid.

Po Květné neděli následuje Pašijový týden (od 25. března): Modré pondělíŠedivé úterýŠkaredá středa (Jidáš se škaredil na Ježíše), Zelený čtvrtek (Ježíš se modlil na zelené louce, v tento den odlétají zvony do Říma. Na zelený čtvrtek by lidé měli sníst něco zeleného a v tento den se také pečou jidáše - pokrm ze sladkého těsta svým tvarem připomínající provaz, na kterém se Jidáš po zradě Ježíše oběsil.). Na Velký pátek byl Ježíš ukřižován. V tento den by se nemělo prát prádlo a nesmí se hýbat se zemí. Podle pověstí se na Velký pátek otevírají hory, aby vydaly své poklady. Bílá sobota se nejprve nese ve znamení smutku u Ježíšova hrobu. Bývalo zvykem světit ohně před vraty kostelů, každý si pak mohl odnést posvěcené přinesené polínko nebo žhavé uhlíky. Na oslavu vzkříšení Ježíše Krista se pak večer vrací zvony z Říma. V neděli na Boží hod velikonoční se slavilo Ježíšovo zmrtvýchvstání. Končí postní období, v kostele se světí velikonoční pokrmy - beránek, mazance, vajíčka, víno... Posledním dnem Velikonoc je pondělí, u nás od nepaměti spojené s pomlázkou, koledováním a říkankami koledníků. Na vesnicích se tradice dodnes udržuje ve větší míře. Vyšlehání vrbovými proutky zajišťuje dívkám a ženám mládí a zdraví. Letos připadá na 1. dubna. 

K Velikonocům neodmyslitelně patří malované kraslice i beránek

Foto: Depositphotos.com

Pranostiky

BŘEZEN
Na svatého Řehoře čáp letí od moře.
Na svatého Řehoře každý sedlák lenoch, který neoře.
Je-li v březnu dešťů mnoho, neúroda je pak z toho.
Březen - za kamna vlezem.

DUBEN
Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.
V dubnu svrchu hřeje, odspodu mrazí.
Ukáže duben, jaký bude pecen.
Duben hojný vodou - říjen vínem.

K 1. dubnu neodmyslitelně patří Apríl. Ač tento zvyk spojený s žerty a nachytávkami není původem český, zmínky o aprílových žertech jsou známy již z konce 17. století. Patrně pramenily z dobré nálady, kterou přinášelo jaro.

30. dubna patří odedávna pálení čarodějnic. Filipojakubská noc je zasvěcena pálení ohňů, které mají podle pověstí vyhnat z okolí čarodějnice. Někde se na hranici pálí přímo čarodějnice - ze slámy vyrobené loutky. Původně pohanský zvyk doprovázený ohňovými rituály dnes vystřídalo setkávání u hořící vatry.

KVĚTEN
Ledoví muži spalují mrazem ovoce.
Svatba v máji volá na máry.
O svatém Duše choď ještě v kožiše.
Jestliže v máji mnoho hřímá, úrodný rok na to bývá.

První máj, lásky čas. V předvečer 1. května se vydávají mladí muži do lesa, aby uřízli mladou břízku, tu pak ozdobili barevnými stužkami a umístili ji před dům, kde žije jejich milá. Ač je tato tradice dodržována především na vesnicích, i do měst se v posledních letech vrací májové slavnosti. V tento den by měla být políbena dívka pod rozkvetlou třešní, aby neuschla.

Druhou květnovou neděli se slaví den matek (letos 12. května). V tento den bychom měli vzdát hold všem maminkám. Ač se jedná o svátek převzatý, i u nás se ujal.

Státní svátky

29. března - Velký pátek - obchody zůstávají otevřené
1. dubna - Velikonoční pondělí - obchody budou zavřeny
1. května - Svátek práce - obchody zůstávají otevřené
8. května - Den vítězství - obchody budou zavřeny

Pokud jste se v květnu těšili na nějaký prodloužený víkend, tak vás bohužel musíme zklamat. Oba květnové svátky letos vycházejí na středu, takže nám vzniknou dva rozkouskované pracovní týdny...

Změna času

Nezapomínejme také na změnu zimního času na letní. Ke změně času dojde ze soboty 30. března na neděli 31. března a ručičky hodin se ve 2:00 posunou vpřed na 3:00. Takže během velikonočních svátků budeme spát o hodinu méně. 

Konec dubna a začátek května se neobejde bez pálení čarodějnic a polibku pod třešní...

Foto: Depositphotos.com

Na jaké akce se můžeme na jaře těšit?

Festival Bonjour Olomouc

Datum konání: 12. - 22. března
O akci: Bonjour Olomouc je festival francouzské kultury, který umožňuje příznivcům francouzštiny a milovníkům francouzského kulturního bohatství nasát něco z francouzské atmosféry přímo v hanácké metropoli. Více podrobností o festivalu se dočtete tady →

Dny vody 2024

Datum konání: 19. – 22. března
O akci: Oslavy mezinárodního dne vody, který připadá na 22. března, nabídnou v Olomouci zajímavý čtyřdenní program pro všechny generace. Těšit se můžete na zajímavé přednášky na Konviktu, v pátek 22. března se hlavní program chystá na náplavce, kde budou pro návštěvníky kromě řady koncertů připraveny komentované prohlídky (po souši i po vodě), stánky s workshopy a aktivitami pro všechny generace a plavby na lodi. Více informací se dočtete tady →

For Model

Datum konání: 22. - 24. března
O akci: Interaktivní výstava modelů, sběratelství, digitálních technologií, her, hraček a stavebnic slaví letos již 22. ročník. Těšit se mimo jiné můžete na letecké modely všech kategorií, na plachetnice, ponorky i bojová plavidla. Své místo na oblíbené výstavě budou mít v pavilonu A také plastikové a papírové modely automobilů i automobilových veteránů, autodráhy anebo modely stavebních strojů a kamionů. Více podrobností o akci se dočtete tady →

Olomoucké Velikonoce

Datum konání: 22. března - 1. dubna
O akci: Tradiční oslavy jarních svátků budou letos na Horním náměstí probíhat od 22. března do 1. dubna. Jejich součástí bude denně od 11 do 20 hodin oblíbený farmářský a řemeslný trh. Především pro děti bude k dispozici výtvarná dílnička a divadelní představení. Těšit se na náměstí můžete i na cimbálovou muziku a skupinu Fleret.

Noc divadel

Datum konání: 23. března
O akci: Od letošního roku se mění zažitý podzimní termín Noci divadel a nově se na ni můžeme těšit vždy v nejbližším sobotním termínu, který se vztahuje ke Světovému dni divadla. Ten pro letošní rok vychází na středu 27. března, Noc divadel tedy proběhne už v sobotu 23. března 2024. Program jednotlivá olomoucká divadla teprve ladí, ale je jisté, že se opět máme na co těšit.

Festival Jeden svět Olomouc

Datum konání: 2. - 6. dubna 2024
O akci: Již 25. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech se tradičně uskuteční v Olomouci začátkem dubna. Podrobný program festival zveřejní v prvním březnovém týdnu.

Festival zdraví

Datum konání: 4. - 24. dubna
O akci: Festival nabízí přednášky a besedy se zajímavými osobnostmi, mezi které se řadí psychologové, lékaři, terapeuti, badatelé, ale i další erudovaní hosté v dotčených oborech a diskutovaných tématech. Nechybí ani projekce filmů či představení zajímavých knih. Festival proběhne během čtyř večerů v kině Metropol a postupně se během něj představí různí hosté. Více o festivalu najdete na www.festivalzdravi.cz 

Ekologické dny Olomouc

Datum konání: 12. - 27. dubna
O akci: Letos Sluňákov pořádá již 34. ročník největšího environmentálního festivalu v Česku. Opět se tak můžete těšit na pestrý program naplněný besedami, výlety, výstavami, aktivitami pro rodiny, workshopy a Edojarmarkem.

Olomoucký tvarůžkový festival

Datum konání: 13. - 14. dubna
O akci: Horní i Dolní náměstí opět provoní syrečky. Jde již o osmý ročník akce spojené s ochutnávkou tvarůžkových specialit a nechybí ani doprovodný folklórní program a prezentace minipivovarů.

Academia Film Olomouc

Datum konání: 23. dubna - 28. dubna
O akci: Tématem již 59. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů je paměť. Diváci se tak se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti, které povedou přes pravěk a období dinosaurů až do časů umělé inteligence. Těšit se můžete již tradičně na špičkové vědecké dokumenty, inspirativní přednášky, filmové workshopy, hudební produkce, exkurze, výstavy i program pro děti.

Jarní Flora Olomouc

Datum konání: 25. - 28. dubna
O akci: Oblíbená květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc se uskuteční koncem dubna. Středobodem proslulé akce bude již tradičně hlavní expozice v pavilonu A, připraveny budou i velké Zahradnické trhy, několik gastrozón a pestrý doprovodný program. Ten mimo jiné zahrnuje workshopy, hudební vystoupení, aktivity pro děti a také odpočinkové zóny.

Burger Street Festival

Datum konání: 26. - 28. dubna
O akci: Největší putovní street food festival na jaře opět zamíří před Galerii Šantovka. Po všechny tři dny si budete moci na místě vychutnat nejen lahodné burgery, ale i spoustu dalšího skvělého jídla. Vstup je již tradičně zdarma.

Pálení čarodějnic

Datum konání: 30. dubna
O akci: Na Korunní pevnůstce v Olomouci proběhne jako každý rok i letos velkolepé pálení čarodějnic s bohatým doprovodným programem. Po celý den vás čekají hudební vystoupení, atrakce, dílničky a soutěže pro děti, dále rej masek, kolo štěstí, zážitkové focení i bohaté občerstvení a opékání buřtů. 

Májová slavnost Olomouc

Datum konání: 1. května
O akci: Areál Korunní pevnůstky bude žít i den po čarodějnicích. Těšit se můžete na líbání pod rozkvetlou slavobránou s focením, atrakce, bohaté občerstvení a nebude chybět hudební program. 

Olomoucký Majáles Univerzity Palackého

Datum konání: 6 a 7. května
O akci: Tradiční Olomoucký majáles UP se uskuteční v areálu Zbrojnice a Biskupského náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, filmové projekce, divadlo, workshopy i sportovní vyžití pro všechny věkově kategorie. Pro nedočkavce se část programu odehraje už v pondělí 6. května večer.

Divadelní Flora

Datum konání: 9. - 20. května
O akci: Již posedmadvacáté se letos koná jeden z největších středoevropských festivalů - Divadelní Flora. Do Olomouce dorazí renomované soubory a divadelníci z jedenácti zemí, pořadatelé pozvou na osm desítek akcí. Dvanáctidenní program mezinárodní multižánrové přehlídky zastřeší ročníkové motto Volnost a veškeré podrobnosti se dočtete na www.divadelniflora.cz 

Olomoucká muzejní noc

Datum konání: 17. května
O akci: Olomoucká muzejní noc zpřístupní obyvatelům krajského města a jeho návštěvníkům sbírky významných muzeí, galerií, knihoven a dalších kulturních institucí. Jedná se o jedinečnou příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci.

Olomoucké vinné slavnosti

Datum konání: 17. a 18. května
O akci: Během dvou květnových dnů na Dolním náměstí v Olomouci proběhnou jarní vinné slavnosti. Těšit se můžete na řadu vinařství, řízené degustace i bohatý doprovodný program.

Lobster Food Fest

Datum konání: 18. května
O akci: letos na Fortu XX Escot v Křelově proběhne již 3. ročník jarního festivalu dobrého jídla a pití. Přijďte ochutnat speciality z kuchyní skupiny Lobster Group i hostujících podniků z Olomouce a okolí. Nabídku cca pěti desítek jídel doplní dobře načepované pivo, nabídka moravských a francouzských vín, alko i nealko koktejly či výběrová káva. Nebude chybět ani doprovodný program a velký dětský park.

Beerfest Street

Datum konání: 22. - 25. května
O akci: Beerfest se letos vrací ve velkém stylu, protože se ještě před samotnou akcí na Korunní pevnůstce můžete těšit na novou scénu olomouckého Beerfestu na Dolním náměstí. Na místě najdete řadu stánků minipivovarů, stánky s burgery a také pódium, na němž se vystřídá celá řada kapel.

Beerfest Olomouc

Datum konání: 24 a 25. května
O akci: Po krátké pauze je olomoucký svátek piva a skvělé hudby zpět. Na tradičním místě na Korunní pevnůstce vás čeká bohatý hudební program i vybrané pivovary. Během dvou dnů zde vystoupí Gaia Mesiah, Sto zvířat, Šrouby a matice, Cocotte Minute, Polemic, Buty a další.

Svátky písní Olomouc

Datum konání: 29. května - 2. června 
O akci: Letos se můžete těšit již na 51. ročník jednoho z největších festivalů pěveckých sborů v České republice - Svátků písní Olomouc. Ten proběhne již tradičně na přelomu května a června.

Akce neustále přibývají a my je postupně zařazujeme do našeho Kalendáře akcí.