Jak na Parkinsonovu chorobu? Cvičit, cvičit, cvičit, vědí ve šternberské nemocnici - OLOMOUC.CZ
Reklama

Čtvrtek 1. května 2025, dnes je Svátek práce, venku je 11.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Jak na Parkinsonovu chorobu? Cvičit, cvičit, cvičit, vědí ve šternberské nemocnici

Zprávy z regionu

14.12.2009

Autor: roc

Relaxační, koordinační a posilovací cvičení pomáhá pacientům s Parkinsonovou chorobou. V Nemocnici Šternberk pro pacienty s touto nemocí již rok připravují pravidelné cvičení, které pozitivně ovlivňuje celkovou fyzickou kondici nemocných a přispívá tak ke zlepšení kvality jejich života. Cvičení hradí zdravotní pojišťovny.

Dvaapadesátiletý muž z Olomoucka chodí cvičit pravidelně a nešetří chválou: "Je to skvělé. Procvičím si svaly, které by jinak zahálely," říká muž. Cvičícím se totiž uvolňují svaly a zlepšuje se u nich schopnost udržet rovnováhu. S tím souhlasí i dnes devětapadesátiletý kolega, jemuž lékaři objevili nemoc před osmi lety. "Nikdy jsem ani nepřemýšlel o tom, že bych se něčemu podobnému věnoval. Cvičení mi ale pomohlo uvědomit si, jak jsem byl vždycky strnulý a nepohyblivý," svěřuje se.
Parkinsonova choroba je charakterizována svalovou ztuhlostí, zpomalením hybnosti, třesem, poruchami stoje a chůze. Objevují se i poruchy řeči, potíže s polykáním, závratě, úzkost a deprese. "Nedílnou součástí úspěšné léčby pacientů s Parkinsonovou chorobou je každodenní cvičení, pěší vycházky a dle možností i plavání. To vše je totiž pro výsledky léčby Parkinsonovy choroby stejně důležité jako léky," říká primářka neurologického oddělení šternberské nemocnice Zita Kettnerová s tím, že cvičení ovlivňuje fyzickou kondici nemocných a vede k návyku správných pohybových stereotypů a tím k celkovému zlepšení pohybových aktivit.
Cvičení, které je hrazeno zdravotními pojišťovnami, probíhá pod vedením fyzioterapeuta každé úterý na rehabilitačním pracovišti Nemocnice Šternberk od l0:45 do l2 hodin v bazénu a poté v tělocvičně. Cvičí se vždy v pětidenní sérii.
Parkinsonovou nemocí trpí v Česku až 20 tisíc lidí. Nemoc se obvykle projeví po šedesátém roce věku, ale deset procent lidí onemocní už do čtyřiceti let. Sama nemoc není smrtelná, ale ztěžuje lidem život. Je to nemoc centrálního nervového systému, jejíž hlavní příčinou je úbytek mozkových buněk, které produkují látku dopamin. Ta je důležitá pro regulaci pohybu. "Příčinu nemoci zatím přesně neznáme, nedokážeme ji vyléčit, ale umíme potlačit její příznaky a zkvalitnit nemocným život," dodává primářka Kettnerová.

roc

Reklama

GALERIE LABYRINT

Katalog firem » Kultura a umění » Galerie

Autorské výstavy,prodej obrazů, grafik,uměleckých šperků, historického skla, dřevěných, keramických a kovových plastik. Portrétování na zakázku.