UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Galerie Rubikon vsadila na umělecké akty. Představuje tvorbu Františka Baťky
18.5.2011
Autor: Kamila Kotková
Třiasedmdesátiletý František Baťka původně pochází z Brna. Po sovětské okupaci odešel do Německa, kde dodnes žije a tvoří. Mezi jeho stěžejní témata patří motiv aktu, který zachycuje různými malířskými technikami. V olomoucké galerii Rubikon jsou k vidění jeho akvarely, akryly i tisky s tímto oblíbeným námětem. Výstavu bude možné zhlédnout až do 6. června.
Přesto, že je v dnešní době ve výtvarném umění akt velmi častým námětem, dovede si František Baťka ponechat originální přístup k této tématice: "Tento proud umění inspiruje již od antiky nespočetnou řadu umělců a přátel umění. I když je téma akt velmi rozšířený syžet, znovu se potvrzuje přísloví, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Práce Františka Baťky, které jsou zde vystaveny, jsou ukázkou jeho nezaměnitelného rukopisu," uvedla výstavu galeristka Bronislava Paučková.
Autor absolvoval Akademii výtvarných umění v Brně. Poté pracoval pro studium animovaného filmu v Praze na Barrandově. Zaměřoval se také na ilustraci knih a časopisů. V sedmdesátých letech emigroval do Německa, kde dodnes žije.
Se svými obrazy procestoval mnoho zemí. Jeho díla byla vystavena například v Německu, Rakousku, Španělsku, Polsku, Spojených státech, Kanadě, na Slovensku i v České republice. Tvorbu Františka Baťky řadí znalci umění mezi nejužší špičku tohoto žánru, což potvrzují i četné mezinárodní publikace.
Převážná část umělcových děl je zaměřena na grafiku. Autor přitom klade důraz na harmonii a lehkost. "Citlivou redukcí barev, místy až na minimum, ještě více zdůrazňuje estetiku a lehkost, která se v jeho pracích odráží," popsala Paučková.
Součástí výstavy v galerii Rubikon je i barevný soubor, který zobrazuje metamorfózu reálného života do života snů. Kolekce byla původně objednána pro hotelový areál na Kanárských ostrovech. Originály ve španělském rekreačním komplexu dosahují monumentálních rozměrů přibližně třikrát šest metrů. V menším olomouckém prostoru se však můžete také dobře seznámit s kouzelným světem džungle a pralesa, který Baťkovy obrazy zachycují s barevnou živostí.
Kamila Kotková
Přirozenou cestou
Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.
Filip

DNES
Dnešek: Don Juan v Letňáku, Labutí jezero i závěr festivalu Baroko
Zprávy z regionu
11.6.2025
Kilometry srdcem: Olomouc zažije první ročník charitativního běhu pro celou rodinu
Zprávy z regionu
11.6.2025
S půlmaratonem se pojí uzavírky i výluky MHD. Podívejte se, kudy v sobotu neprojedete
Dnešek
11.6.2025