Reklama

Čtvrtek 27. června 2019, svátek má Ladislav, venku je 24 °C

Fyzické útoky i psychický teror. V loňském roce policisté řešili 238 případů domácího násilí, 12 mužů vykázali z domu

Krimi

8.1.2019

Autor: Zuzana Doleželová

Urážky, nadávky, výhrůžky zbitím či zabitím, fyzické útoky... Domácí násilí může mít mnoho forem. Navíc se jedná o násilí páchané těmi, kteří by nám měli být nejbližší, a velmi často se děje beze svědků, za zavřenými dveřmi našich bytů či domů...

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

"Počet incidentů se znaky domácího násilí, řešených Policií ČR, v rámci republiky stoupá. V roce 2016 to bylo 6071 incidentů, v roce 2017 už 6624 incidentů a v roce 2018 se počet vyšplhal na číslo 7479," uvedla vrchní komisařka Eva Kropáčová z Policejního prezidia České republiky. Policisté v Olomouci v roce 2018 řešili 238 případů s podezřením na incident se znaky domácího násilí (pro srovnání v roce 2017 to bylo 205 případů).

Vykázání jako ochrana ohrožených osob
Pokud policista důvodně předpokládá, že se násilná osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví nebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, přistoupí k využití oprávnění vykázat osobu ze společného obydlí. "Postup policie při vykázání je upraven v §44 - §47 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky," doplnila Kropáčová. Policista je oprávněn osobu vykázat i v její nepřítomnosti. Vykázání trvá po dobu 10 dnů ode dne jeho provedení a tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Vykázání oznámí policista ústně vykázané i ohrožené osobě a vyhotoví potvrzení o celé záležitosti. Nesouhlasí-li vykázaná osoba s vykázáním, může proti němu na místě podat námitky. Vykázaná osoba má právo vzít si ze společného obydlí osobní věci, vlastní cennosti a osobní doklady. "Policejní vykázání má preventivní povahu, jeho účelem je předejít dalším nebezpečným útokům nebo zvlášť závažným útokům proti lidské důstojnosti násilné osoby vůči ohroženým osobám. Nejedná se tedy o veřejnoprávní sankci násilné osoby," uvedla olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

V roce 2016 řešili policisté v České republice celkem 1319 případů vykázání, o rok později to bylo už 1348 případů a za první polovinu roku 2018 pak 648 případů. V Olomouci sáhli policisté k institutu vykázání celkem dvanáctkrát.

"V souvislosti s domácím násilím bylo z důvodu ohrožení osob žijících ve společné domácnosti v roce 2018 provedeno 12 vykázání a ve všech případech byli ze společného obydlí vykázáni muži. Pouze jedna násilná osoba podala námitku proti vykázání. Posouzením této námitky bylo zjištěno, že zákonné podmínky k vykázání byly splněny a nebyly shledány důvody k ukončení vykázání," popsala Urbánková. Dle jejích slov bylo díky vykázání násilné osoby bezprostředně ochráněno 32 ohrožených osob, z toho 17 dětí. "Mezi ohroženými osobami bylo v roce 2018 celkem 17 nezletilých a mladistvých osob. Většina z nich bezprostředně sledovala útok násilné osoby. V pěti případech užili útočníci vůči obětem zbraň," doplnila Urbánková.

Ilustrační foto

Foto: Archiv redakce

I když je institut vykázání ze společného obydlí účinný, velmi často se po návratu tyrana vše vrací do "starých kolejí". Oběť domácího násilí svého tyrana totiž nenahlásí, ten pak svou oběť v tichosti trýzní dál. V březnu loňského roku například policisté vykázali čtyřiatřicetiletého muže, který napadl svou o šest let mladší družku, a nebylo to poprvé. Žena byla terčem jeho násilných choutek od roku 2006, dokonce byla zraněna a svědky násilí byly i jejich tři děti, avšak žena nikdy nedala souhlas s trestním stíháním svého druha. V ten samý měsíc vyhrožoval opilý devětatřicetiletý muž zabitím své o čtyři roky starší manželce. Ženě se podařilo z bytu utéct a vše oznámit na policii. Policisté muže na deset dní vykázali, avšak ani v tomto případě poškozená nedala souhlas s trestním stíháním svého manžela.

To v některých případech v sobě oběť najde sílu s násilím skoncovat. V srpnu loňského roku vykázali policisté dvaašedesátiletého muže, který v jednom z domů v obci na Olomoucku verbálně i fyzicky napadl svoji o dva roky mladší manželku. Žena vše oznámila na policii, nebylo to totiž poprvé. Během incidentu utrpěla zranění. "Na základě důkladného prověření všech informací a podkladů policisté využili svého zákonného oprávnění a muže na dobu 10 dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Jeho jednání kvalifikovali jako trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí. V dané věci nadále probíhají úkony trestního řízení," sdělila závěrem Urbánková.