Flora láká na expozici Umění v rozkvetlé zahradě - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 23. prosince 2025, svátek má Vlasta, venku je 3.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Flora láká na expozici Umění v rozkvetlé zahradě

Zprávy z regionu

19.8.2008

Autor: Bohumír Kolář

Výstavním skvostem na letní etapě letos jubilující Flory Olomouc bude nepochybně expozice v pavilonu A, která se představí pod názvem Umění v rozkvetlé zahradě. Padesátý ročník největší květinové výstavy u nás začne už tento čtvrtek.

Ústřední pavilon výstaviště dlouhodobě připravoval Český zahrádkářský svaz podle architektonického záměru Karla Robenka, který využil umělecké tvorby tří moravských výtvarníků ke koncipování esteticky účinného výstavního akordu. V něm se v plné síle uplatní jak krása růží, gladiol, jiřinek, lilií, četných druhů balkónovek, vodních květin a bonsají, tak i speciálně zaměřená umělecká tvorba valašského řezbáře Rudolfa Blahy, předního keramika Oldřicha Víchy ze Slovácka a na Hané žijícího uměleckého kováře Karla Nováčka, k jehož zálibám již řadu let patří pěstování bonsají. V expozici, kterou aranžérsky realizuje zkušená Jaroslava Zlámalová z Velkého Újezdu se svými spolupracovníky, jsou tak umělecky zastoupeny všechny významné regiony Moravy: Haná, Slovácko a Valašsko.

V tvorbě umělců nespatříme přímé odkazy na folklorní tradice zmíněných regionů. Jak Rudolf Blaha, tak Oldřich Vícha i Karel Nováček vytvářejí objekty často vnímané jako "užité umění", ale spíše s odkazem na jejich pozapomenutou funkčnost. Pro olomouckou expozici připravili především artefakty vysokých uměleckých kvalit. Jejich vázy, sochy, kašny, mříže, reliéfy a odpočívadla jsou dokladem vysoké zahradní kultury srovnatelné s úrovní, jež se kdysi vázala na šlechtická sídla a poučené podnikatelské kruhy. Všechny vystavené artefakty jsou prodejné a k dispozici zájemcům ihned po skončení letní etapy výstavy.

Flora Olomouc tak návštěvníkům přináší příležitost překročit fascinující dojmy z překrásných přírodních výpěstků a zkomponovat je s kvalifikovanými projevy uměleckého zaměření. Výtvarná trojice byla vybrána tak, aby na výstavě byly zastoupeny všechny důležité tvůrčí obory, které k zahradní kultuře odedávna patřily a jsou jí dodnes vlastní.

Bohumír Kolář

Reklama

ORANGE OPTIK

Katalog firem » Obchod » Oční optika

Termín akce PROSINEC

SLEVA*******SLEVA********SLEVA*******SLEVA

NEJVĚTŠÍ A POSLEDNÍ AKCE ROKU 2025 !!!

66,6% SLEVA NA DIOPTRICKÉ BRÝLE

SLEVA*******SLEVA********SLEVA*******SLEVA

www.orangeoptik.cz
Lafayettova 5 Olomouc
Tel.777446929
olomouc@orangeoptik.cz

Platba možná kartou, hotově, benefity i fakturou