Reklama

Pondělí 28. září 2020, svátek má Václav (dnes je Den české státnosti), venku je 9.9 °C

Festival Ekologické dny Olomouc letos oslaví třicet let

Zprávy z regionu

14.9.2020

Autor: red

V Olomouci a blízkém okolí se ve dnech 26. 9. až 4. 10. 2020 bude konat 30. ročník Ekologických dnů Olomouc (EDO). Tento oblíbený environmentální festival bude tradičně ozdoben pestrým programem. Ekojarmark přinese řadu přitažlivých akcí a celodenní příděl skvělé muziky, v Rajské zahradě Františka Skály v areálu Sluňákova představí průřez svou tvorbou Oldřich Janota, besedy jsou nabité inspirujícími osobnostmi našeho veřejného života, výstavy originálními tvůrci, výlety novými objevy i překvapeními v naší krajině.

Ekojarmark na Horním náměstí

Foto: www.slunakov.cz/ekologicke-dny-olomouc

Největší akcí festivalu je Ekojarmark, jenž v sobotu 26. září na olomouckém Horním náměstí představí bohatý program pro děti i dospělé včetně divadla (Buchty a loutky), tanečních kurzů, přírodovědných her, anebo science show Pevnosti poznání. Po celý den budou na náměstí probíhat koncerty, vystoupí AG Flek, Jananas, Mirek Kemel, Hm…, Květy, Lanugo a vše zakončí Iva Bittová, která před třiceti lety zahájila historii festivalu svým zpěvem a hrou na housle na Sloupu Nejsvětější Trojice.

Podrobný program EDO najdou zájemci ve FB skupině Ekologické dny Olomouc – Sluňákov a na www.slunakov.cz/edo

EDO letos slibují i mnoho dalších ochutnávek z nekonečného bohatství našeho světa a stejně jako v minulosti se budou znovu snažit utvářet těsnější sepětí člověka a přírody, kterou společně obýváme ve prospěch uchování života. Organizátor festivalu Michal Bartoš říká: "Stojí za to do Olomouce přijet. Víkend besed probíhá v součinnosti s festivalem Academia film Olomouc, festivalem Den architektury a s podzimní výstavou Flora Olomouc. Je symbolické, že v době, kdy je z důvodů epidemie činnost všech těchto akcí ohrožena, snaží se jejich organizátoři najít svá vlastní řešení na bezpečné pořádání svých akcí, vzájemně se obohatit a spolupracovat. Za EDO prosím zájemce, aby sledovali náš aktuální program, vzhledem k epidemiologické situaci může dojít k organizačním i programovým změnám. Mohou se měnit například místa konání programu a počtů osob na jednotlivých akcích."

Besedy EDO na téma "Antinomie! Příroda a lidé v době rozporů", v rámci kterých budou přednášet a diskutovat přední české osobnosti působící v přírodovědných a humanitních oborech, se uskuteční v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea od 2. do 4. 10. Jen stěží lze v ČR nalézt akci, kde se vedle sebe objeví například psychiatr (Cyril Höschl), ekolog (David Storch), geolog (Václav Cílek), botanik (Jiří Sádlo), paleoekolog (Petr Pokorný), evoluční biolog (Jan Zrzavý), přírodovědec (Anton Markoš), sociolog (Pavel Barša), filosof (Eliška Fulínová) a nezařaditelný Zdeněk Kratochvíl. Přidá se k nim také celá řada dalších hostů, jež budou vzpomínat na Zdeňka Neubauera, který vtiskl festivalu podobu "společné porady o našem světě", či se zúčastní panelových diskusí o padlých mýtech roku 1989, anebo o potřebě vlastnit auto.

Program festivalu doplňují komentované výlety do české krajiny. Lidé mohou navštívit mezinárodně významný mokřad Litovelského Pomoraví, Hradec Králové, město, které výrazně ovlivnila tvorba architektů Kotěry a Gočára, připraveno je také putování po zahradách spontánních tvůrců, kteří své umění tvoří z osobního přetlaku jako svůj životní příběh. Festivalové výstavy (ve spolupráci s Muzeem moderního umění) seznámí veřejnost s tvůrci, kteří velmi citlivě vnímají téma vztahu člověka a přírody: Lenka Falušiová, Šimon Brejcha, Michal Kindernay, Marie Štefanová. Jedinečnou galerií v Domu přírody Litovelského Pomoraví zájemce provede Anna Smékalová a představí Rajskou zahradu Františka Skály, Lesní chrám Miloše Fekara, Sluneční horu snů Miloše Šejna a Ohniště Zlaté spirály Marcela Hubáčka.