Reklama

Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan, venku je 15.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Festival Den Architektury nabídne prohlídky nepřístupných staveb a ukáže historické i moderní architektonické skvosty

Zprávy z regionu

27.8.2023

Autor: red

Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na více jak 400 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Olomouckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky a další akce.

Pro velký zájem se i letos zopakuje komentovaná prohlídka zrekonstruovaným renesančním palácem hradu Helfštýn s architektem Miroslavem Pospíšilem a kastelánem hradu Janem Laurem.

Foto: Jan Procházka

Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. "Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety," říká zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. 

V Olomouci budou mít zájemci možnost zavítat například do historických krovů radnice nebo si prohlédnout prostory Molitorova domu / knihovny, který je příkladem bytové výstavby konce 19. století. Během festivalu zde bude k vidění výstava Anatomie činžáku. Dále je možné zavítat na komentovanou prohlídku centra Telegraph, kterým provedou účastníky autoři rekonstrukce z Ječmen studia. Olomoucký program nabídne hned několik přednášek a diskusí, které se budou věnovat festivalovému hlavnímu tématu konstrukcí z pohledu různých profesí, ale třeba i návrhu úprav ulice Litovelská či kresbám jezuitského kostela v Olomouci ze 17. až 18. století. Během Dne architektury bude i letos v Olomouci vyhlášena cena spolku Za krásnou Olomouc za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci a Olomouckém kraji.

V rámci Dne architektury si můžete udělat i výlety do okolí Olomouce. Po stopách slavné textilní minulosti Prostějova se mohou zájemci vydat společně se znalcem lokální historie Ivanem Čechem a architekty ze spolku Prostor Prostějov a poznat pozapomenuté konfekční továrny a obydlí významných osobností oděvního průmyslu. Další z akcí nabídne putování po kostelech ve Velkých Losinách, Maršíkově a Žárové, při kterém se zaměří na jejich konstrukce a další zajímavosti. Pro velký zájem se i letos zopakuje komentovaná prohlídka zrekonstruovaným renesančním palácem hradu Helfštýn s architektem Miroslavem Pospíšilem a kastelánem hradu Janem Laurem. Rekonstrukce získala v roce 2021 hlavní ocenění České ceny za architekturu. V Litovli program představí výstavu devíti projektů studentů a studentek FA VUT a ČVUT FA, které se věnují komplexnímu přístupu k zelenému hradebnímu okruhu kolem centra a novému životu areálu "Védepky" s hodnotnými pivovarskými sklepy i oživlým nábřežím. Součástí je komentovaná prohlídka a diskuse. V Ondřejovicích se v rámci workshopu zaměří na realizaci Ondřejovické stezky, která mapuje historicky společensko-kulturně zajímavá místa lokality. Na workshop naváže diskuse, přednáška a projekce na téma putování, stezky v krajině a jejich rozličné podoby. V Šumperku pak proběhne projekce snímku Nejlepší město na světě s lektorským úvodem a diskuzí s městským architektem Ivo Tučkem.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program bude zveřejněn na www.denarchitektury.cz