Reklama

Pondělí 16. září 2019, svátek má Ludmila, venku je 14.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Fashion Event Dotek zahalí Olomouc do pláště mladé módy

Tipy a názory

11.3.2019

Autor: red

Již sedmý ročník charitativní události Fashion Event Dotek se uskuteční 13. dubna a ponese se v duchu subkultur. I letos se zaměří na módu, ale také na design a nevšední autorskou uměleckou tvorbu. Vše se odehraje v Dotekem dosud netknutých prostorách barokní budovy bývalého jezuitského konviktu v Olomouci. Patronkou letošního ročníku je módní kritička Františka Čížková. Výtěžek z události poputuje na podporu organizace Mamma HELP.

Foto: Fashion Event Dotek

"Chceme nahlížet na subkultury jako na zdroj identity člověka, zdroj inspirace pro umění a žití jako takové. Protože nejsou to právě subkultury, které uvádí do reality ono klišé 'umění žít?' Chceme lidem ukázat, jak subkultury ovlivňují obecné trendy ve společnosti a mění vnímání normálnosti, jak posouvají její hranice," osvětlují téma subkultur manažerky projektu Nathalie Lacigová a Tereza Hadravová.

Polská kritička a novinářka Agáta Pyzik, která svými názory přispívá do britského deníku The Guardian, hudebního časopisu The Wire a dalších titulů. Studentka audiovizuální tvorby a dokumentaristka Hannah Saleh, která se zabývá tématem udržitelnosti. Vizuální umělec a zakladatel agentury New Aliens Jakub Ra. Tato a další jména jako střípky námi vybraným subkultur, která posouvají hranice. Své názory chtějí osvětlovat a šířit dál mezi osoby nimi dosud nepolíbené, a proto se o své životní zkušenosti veřejně podělí na přednáškách v rámci letošním ročníku Doteku.

Večerní Performance představí kolekce od českých i zahraničních designérů. Svojí přítomností Dotek poctí rakouský designér Ilja Milicic. Jedinou ženskou zahraniční zástupkyní bude Srbka Milica Vukadinovic, jejíž kolekce se pravidelně objevují v zemích jako je Nizozemí, Itálie či Slovinsko. Svoji tvorbu na Doteku vykreslí i italský návrhář Matteo Carlomusto, jehož kolekce byla uvedena v i berlínském Berghainu v rámci Berlin Alternative Fashion Week.

Z českých a slovenských zástupců se představí Matej Grznár, který vytvořil kolekci BE A BODY. Ta je inspirovaná barokním sochařem Gianom Berninim. Naopak hračkami se ve své tvorbě inspirovala Kristína Danieličová a její kolekce nese název PRIVATE PROTECTOR.  Touha po kráse a luxusu byla hlavní inspirací pro Tomáše Višňovského při ztvárnění kolekce TAKE THE GLOVES. Modely z jedinečných kolekcí nejen od těchto autorů se pronesou po mole umístěném v impozantních barokních prostorách kaple Božího Těla. Historický nádech kaple spolu se střípky české i zahraniční fashion scény vytvoří divákům nevšední módní a kulturní zážitek.

Vyvrcholením celého dne, po večerní Performance, bude dražba modelů z kolekce od brněnského SALONč4, kterou návrháři vytvořili speciálně pro letošní ročník Doteku. Nově se budou dražit i designové produkty a fotografie z dílny studentů ateliéru Designu obuvi, Designu skla, Prostorového designu a Reklamní fotografie. Produkty budou k vidění také v rámci výstavy a to nejen v den události, ale již dva dny předem v prostorách Konviktu. Výtěžek z aukce pak poputuje do neziskové organizace Mamma HELP, která pomáhá ženám s onkologickým onemocněním prsu a jejich rodinám.

V rámci doprovodného programu bude celý den doplněn o projekce dokumentárních filmů, animace a experimentální instalace mladých umělců napříč nejrůznějšími obory. Vystaveny budou i produkty studentů  z uměleckých oborů. Součástí události bude i workshop #prsakoule, který se zaměří nejen na prevenci rakoviny prsu a varlat, ale také na prevenci gynekologické oblasti, prostaty, střev a kůže. Letošní ročník Doteku spolupracuje i se společností Pragulic, která umožňuje veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova. Návštěvníci se tak budou moci zúčastnit této tematické procházky městem.  Samozřejmostí je i celodenní hudební program, jehož tóny budou znít i noční ambientní procházkou a doznívat budou až v brzkých ranních hodinách.  

Celý projekt pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Letošní ročník spolupracuje i s Uměleckým centrem Univerzity Palackého v Olomouci. Další novinky a informace o celém programu sledujte na webu www.fashioneventdotek.cz a na sociálních sítích Facebook a Instagram. Vstupenky jsou v prodeji ZDE.