Reklama

Pátek 24. května 2019, svátek má Jana, venku je 14.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Famózní klávesista Rick Wakeman zahraje s filharmoniky v Olomouci a Praze

Kultura

24.7.2018

Autor: roc

Jsou koncerty, které potěší, ale moc vzpomínek na ně nezůstane. A pak jsou koncerty, které se vryjí do paměti a při vzpomínce na ně mrazí. Druhý typ zážitku slibuje společné vystoupení jednoho z nejlepších klávesistů všech dob Ricka Wakemana s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem. Nezapomenutelnou hudební symbiózu někdejšího člena legendární artrockové kapely Yes a symfonického orchestru připravila pořadatelská agentura BRC Promotion na první dva prosincové dny pro posluchače v Olomouci (sál Reduta) a v Praze (Španělský sál Pražského hradu).

Vstupenky v ceně od 999,- Kč budou v prodeji v síti Ticketportal od 25. července

Rick Wakeman je známý po celém světě jako člen skupiny Yes a spolupracovník Davida Bowieho, s nímž nahrál například album Space Oddity, nebo Cata Stevense a Ala Stewarta. Ke klasické hudbě měl ale vždy blízko. Původně totiž studoval klavír, klarinet a moderní hudbu na slavné londýnské konzervatoři Royal College of Music, z níž odešel, aby se mohl věnovat práci studiového hudebníka. „Klasickou průpravu však uplatňoval i v muzikantské kariéře, a to jak při skládání hudby, tak například v průkopnické snaze o spojení rockové muziky s orchestrem a pěveckým sborem,“ připomněl Dušan Neumann z agentury BRC Promotion s tím, že například už v roce 1974 představil se symfonickým tělesem, sborem a recitátory svou adaptaci Verneovky Cesta do středu Země.
Wakeman se ovšem proslavil se zejména svým angažmá v legendární art rockové skupině Yes, kde v roce 1971 nahradil Tonyho Kaye. „Wakeman, skoro schovaný za svou sestavou kláves, v podstatě zastal symfonický orchestr. Dodával muzice Yes originální sound, hutnost, barevnost a dynamiku,“ řekl Neumann. Za Wakemanova působení dosáhli Yes celosvětové popularity. Kapelu opustil v roce 1974, stejně úspěšná je však také jeho sólová dráha.

Wakeman nebude hrát v České republice poprvé. V roce 2015 sólově koncertoval v Praze i v Olomouci. „Byl to fantastický posluchačský zážitek i úžasná podívaná. I ty nejtěžší party hrál totiž s neuvěřitelnou lehkostí a s úsměvem,“ vzpomněl Neumann. Prosincové koncerty ale nabídnou ještě mnohem intenzivnější zážitek. Jednomu z nejlepších klávesistů všech dob bude totiž za zády stát Moravská filharmonie Olomouc.
Moravská filharmonie Olomouc přitom v doprovázení rockových nebo popových muzikantů není žádný nováček. Olomoucké filharmoniky si pochvalovali například Miro Žbirka, s nímž spolupracovali na projektu Symphonic & Beatles, nebo Tomáš Klus, který v rámci festivalu Dvořákova Olomouc předvedl šestnáct svých skladeb v aranžích pro symfonický orchestr. Moravská filharmonie vloni hrála také s finskou zpěvačkou Tarjou Turunen (Nigtwish).

Koncerty se uskuteční 1. prosince v olomouckém sále Reduta, o den později pak v reprezentativních prostorách Španělského sálu Pražského hradu. „Není snad důstojnější a příhodnější prostředí pro tento koncert než největší slavnostní sál Pražského hradu. Jsme šťastní, že se uskuteční právě tady,“ uzavřel Neumann.