Reklama

Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, venku je 20.3 °C

Druhý ročník Festivalu filharmonie předvedl skutečné mistrovství a přilákal 3 300 diváků

Kultura

11.6.2024

Autor: red

Druhý ročník multižánrového open air Festivalu filharmonie přivedl na Andrův stadion bezmála 3 300 spokojených posluchačů. Na festivalu si diváci zazpívali s Richardem Krajčem, Petrem Jandou, Josefem Vojtkem s Inflagranti, Renatou Drössler, Anetou Langerovou, Jiřím Pavlicou a Hradišťanem, stejně tak i s kapelou Fleret a Moravskou filharmonií Olomouc. Došlo i na mexickou vlnu. Jedinečná atmosféra rozčeřila olomoucké kulturní a společenské vody 6. a 7. června.

Foto: Daniel Schulz

Spolupráce SK Sigmy Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc přinesla divákům více jak 5 hodin živé hudby pod širým nebem. Dirigentské taktovky se ujali Stanislav Vavřínek a Hanz Sedlář. Festival filharmonie uvedl například písně kapely Kryštof. V interpretaci Richarda Krajča a symfonického orchestru mnohé z nich zazněly ve své premiéře. Ale i většinu dalších známých skladeb slyšeli diváci v doprovodu filharmonie poprvé, přičemž ocenili její výkon, i výkon interpretů, bouřlivými ovacemi vestoje. Oběma večery provázela Natálie Tichánková, aranžmá se zhostili Jan Lstibůrek, Hanz Sedlář a Michal Worek. 

Moravská filharmonie Olomouc se po návratu z evropského turné vrátila domů do Olomouce a navázala fenomenálně. Symfonický orchestr předvedl úžasný výkon po boku různorodých interpretů. “Osobně jsem moc rád, že se druhý ročník povedl dvakrát tak lépe. Prožili jsme dva dny, jednou tolik interpretů a oslovili mnohem více diváků oproti prvnímu ročníku. Pro MFO jde o největší open air akci v roce. V neposlední řadě si akce vážím, protože je také důkazem spolupráce zdánlivě vzdálených organizací. Ale ukazuje se, že když jde o dobrou věc, nehraje žánr roli,” sděluje ředitel MFO Jonáš Harman. 

„S posledním tónem Festivalu filharmonie se mi vybavila věta Karla Gotta: „O tom se nemluví, to se žije.“ Ano. Po hudební, pěvecké i aranžérské stránce zanechaly festivalové dny nezapomenutelné okamžiky. Dříve si lidé zpívali od kolébky až po konec své pozemské pouti. Na poli, ve škole, při práci, všude, stále, malí i velcí. Dnes je nahradili posluchači. I proto vidět a slyšet zpívat Andrův stadion, rozzářené muzikanty Moravské filharmonie Olomouc, umělce, kteří do písní dali všechno, bylo významnější, než slova dokáží sdělit. Děkuji všem, kteří po dva večery přišli pobýt, i všem těm, kteří se o ně zasloužili,“ uvádí umělecká ředitelka festivalu Iveta Gronská.

„Andrův stadion byl naplno využit v období po konci sportovní sezóny. Vedle dárců krve, následně těch nejmenších sportovců, až přes společenská setkání s partnery a návštěvníky v posledním květnovém týdnu, došlo v prvním červnovém týdnu k vrcholu společenského a kulturního využití v podobě 2. ročníku Festivalu filharmonie Open Air. Pozorovat na Andrově stadionu nadšené publikum, vynikající muzikanty a hudebníky i obětavé pořadatele, to vše za podpory nebeského ohňostroje a jedinečné duhy, pár kapek deště i slziček radosti a štěstí k tomu, to byl vskutku jedinečný a neopakovatelný zážitek. Děkuji upřímně všem svým kolegům a spolupracovníkům, kteří se na konání této mimořádné akce podíleli,“ uzavírá za spoluorganizátora akce - SK Sigmu Olomouc Jiří Ficner.