Reklama

Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava, venku je 20.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Do zoo se vrátilo jednapadesát stromů. Ten zatím poslední vysadil Janek Ledecký

Zprávy z regionu

27.11.2019

Autor: red

Zoo Olomouc ukončila letošní výsadbu stromů. Celkem se jich za čtyři podzimní termíny podařilo do zahrady vrátit jednapadesát. Pokračovat se bude až na jaře. Poslední jilm patřil Jankovi Ledeckému.

Foto: Zoo Olomouc

Foto: Zoo Olomouc

"Když mi byla položena otázka, jaký typ stromu vyberu, zamyslel jsem se. A pak si vzpomněl na Miroslava Horníčka, který říkával, že když jsi v úzkých a nevíš, co to je za strom, řekni, že to je jilm. Ten totiž nikdo nepozná. Tak jsem si vybral jilm," uvedl s úsměvem Janek Ledecký, který se zhostil sázení stejně dobře jako muziky. Nic neošidil a dal tomu všechno.

CO STROM, TO PŘÍBĚH
S Jankem se sázení ujal Josef Podstata, ředitel Českého rozhlasu Olomouc. O umělce nebyla v zahradě v ten den nouze, protože se dostavil i ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš se svými zaměstnanci. Divadlo včera sázelo další tři stromy. Celkem jich zde zanechalo úctyhodných šest. Okresní správa sociálního zabezpečení Olomouc vysadila dva listnáče, nechyběli ani zaměstnanci společnosti CarTec Olomouc, rodina s dětmi, paní profesorka se svou třídou či zástupkyně radiologické kliniky FNOL. Krásnou práci i přátelské vztahy prokázala všechna  olomoucká kina – CineStar Olomouc, Kino Metropol, Premiere Cinemas Olomouc, která se dokonce domluvila, že se v zahradě sejdou společně. Zaměstnanci zahrady tuto etapu ukončí v neveřejném
termínu, protože byl zájem lidí natolik velký, že je zahrada upřednostnila. "Z tohoto místa děkujeme i paní ředitelce Dvořákové ze společnosti Globus Olomouc, která zajišťovala výborné koláčky i špekáčky ve všech výsadbových termínech," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

KOLIK ZA KOLIK
V březnu tohoto roku vichřice Eberhard razantně zasáhla do podoby olomoucké zoo, vyvrátila na osm set stromů a poskytla pohled na neexistující les. Škody se vyšplhaly do výše 10 milionů korun. Les se zpátky vrací. Největší zájem byl o stromy za 2500 Kč (30 ks), dále za 5000 Kč (16 ks) a prodaly se i za 10 000 Kč (5 ks). "Je tady však i cena nevyčíslitelná. A ta patří našim zahradníkům. Poslední měsíce jim připravily opravdu těžké chvíle," konstatovala Gronská.

DOBROVOLNÍCI
Nesázely se však pouze vzrostlé stromy, nýbrž i sazenice ze školky, s nimiž pomáhali dobrovolníci. "Tímto děkujeme hasičům, skautům, rybářům, školám: DDŠ Vyhlídka Šumperk, SŠŽTS Šumperk, Gymnázium Čajkovského, ZŠ Vítězná Litovel, Církevní gymnázium německého řádu, Sigmundova střední škola strojírenská Lutín. Ta sem poslala v několika termínech opravdu vydatné pomocníky," uzavřela Gronská.