Reklama

Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand, venku je 14.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Do Olomouce míří roadshow představující svět elektronických sportů veřejnosti

Tipy a názory

13.5.2019

Autor: red

Je hraní počítačových (mobilních, konzolových nebo dalších digitálních) her sportem, nebo není? Například v Německu hraní digitálních her mezi oficiální sporty zařadili. V Česku je však stále takové hraní skloňováno jen s negativními dopady na mladé jako závislost, hazard nebo obezita. Jak je to doopravdy? Může jít o neškodnou zábavu, nebo opravdový sport plný dramat, tréninku a dechberoucích výkonů? Každý se může sám přesvědčit už 18. května, kdy roadshow Electronic Sports Show zakončuje svou tour v Galerii Šantovka.

Dva dny (18. a 19. května) bude v Galerii Šantovka trvat program, který má za úkol ukázat, že elektronické sporty nejsou jen nepochopené zlo, kterému podléhají dnešní děti. Kdokoliv může přijít a stát se na den elektronickým sportovcem, zasoutěžit si o ceny a prověřit si, že bez tréninku, soustředění nebo dalších vlastností, které opravdový sportovec potřebuje, nedosáhne vítězství stejně jako v každém jiném sportu. Soutěžit se bude celé dva dny se sobotním finálovým vyvrcholením podle zaběhlých turnajových pravidel ve hrách FIFA 19 a Fortnite. Žebříčky a jednorázové turnaje ale budou vedeny i ve virtuální realitě Beat saber VR, u které si člověk i fyzicky zamaká.

"Společně s organizací PLAYzone, která je pořadatelem Mistrovství české republiky v počítačových i mobilních hrách, jsme se rozhodli představit tabuizovanou komunitu hráčů veřejnosti a ukázat formou zážitku, jaké to je být elektronickým sportovcem. Electronic Sports Show je aktivita, která by měla nadobro všem dokázat, že hraní digitálních her se netočí jen kolem tlustých kluků s mastnými vlasy. Výkon sportovců i sledovanost utkání je srovnatelná s jinými sporty a velkou roli v něm hrají i ženy. Tímto také vyzýváme všechny hráče, ať nás v této aktivitě přijdou podpořit!" prohlašuje spoluautor projektu Pavel Vykydal.

"Našim snahám věří a podporují je i firmy primárně z řad elektroniky. Moc rádi bychom poděkovali firmám Datart, Samsung, Trust a MSI, které se společně s námi dlouhodobě snaží herní průmysl nejen v Česku dostat se na světovou úroveň," dodává Lukáš Pleskot, jednatel organizace Playzone a dlouholetý ambassador českého hraní digitálních her.

"Kdo se nebude chtít zapojovat do bojů o ceny, ten si může jen tak přijít zahrát a pobavit se u streamování soubojů na velkou obrazovku přímo na místě v olomoucké Galerii Šantovka, program je poskládaný tak, aby se nenudily ani babičky s vnoučaty," doplňuje Pavel Kratochvíl, hlavní koordinátor akce.

Esport je sportovní soutěžení hráčů počítačových nebo jiných digitálních her. Soutěží se formou hry jeden na jednoho nebo tým proti týmu v různých turnajích a ligových soutěžích, která mají stanovená pravidla hry. Nejpopulárnějšího esportového klání v Česku, Mistrovství České republiky v počítačových hrách, se zúčastnilo vloni na 60 000 hráčů. Zájem o digitální hry je rozdělen mezi muži i ženami stejnou měrou, soutěžní ambice a zájem o organizované soutěžení potom láká více muže přibližně v poměru 70:30.
(Zdroj: Playzone prosinec 2018, Facebook target audience modulation – facebook ads manager červen 2018)