Reklama

Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela, venku je -1.6 °C

Dnešek: konec papírových dálničních známek i budoucnost online kultury

Tipy a názory

1.2.2021

Lenka Šimková

Máme tu první únorové pondělí a před námi je týden plný nejrůznějších povinností, ale také zábavy. Jaký bude začátek nového týdne? Podívejte se...

Narozeniny dnes slaví herec Jaromír Nosek (*1978), americký herec Michael C. Hall (*1971), zpěvák a člen skupiny One Direction Harry Styles (*1994) a americká herečka a zpěvačka Lisa Marie Presley (*1968).

Svátek má Hynek

Dnešním dnem definitivně odzvonilo papírovým dálničním známkám a v platnost vstupuje nová elektronická dálniční známka. Řidičům tak odpadá starost s nalepováním a odstraňováním známek z čelního skla auta. Nově si dálniční známku vyberete v eshopu s platností na rok, třicet dnů nebo deset dnů a hlavně nesmíte splést registrační značku vozidla. Právě na základě registrační značky vyplněné při nákupu budou nyní policisté kontrolovat, zda vozidlo má či nemá platnou dálniční známku.

Pokud jste doma s dětmi, tak vás jistě potěší, že je dnes odpoledne můžete od distanční výuky rozptýlit výtvarnou videolekcí z oblíbeného cyklu EDU na drátě. Ta začíná ve 14 hodin a tentokrát je na téma neposedné barvy, kdy se děti mohou těšit na pokusy s mícháním barev a tvoření inspirované obrazem Linie č. 56 od Zdeňka Sýkory. Celou videolekci můžete sledovat zde.

Také kino Metropol pokračuje ve svém online programu a ve 20:30 si můžete pustit snímek Léto, který vypráví o milostném trojúhelníku a především o mladých leningradských kapelách 80. let. A co o filmu říká anotace? "Leningrad začátek osmdesátých let. Neoficiální hudební scénou hýbou místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky..."

Když je řeč o online kultuře, tak jsme vám hned ráno přinesli článek právě o tom, jak se díky koronavirové krizi přesunula kultura do online prostoru, a zda se dá očekávat, že některé aktuální prvky (např. streamované živé koncerty) si své místo uchovají i v budoucnu. Doporučujeme přečíst.

A na závěr pro vás máme ještě jednu zajímavost. Dnešním dnem začíná již podeváté akce Suchej únor, která má přispět k omezení nadměrného pití alkoholu. Lidé, kteří se zapojí, by si měli po celý tento měsíc alkoholické nápoje odepřít. Co vy na to? Zapojíte se a vydržíte měsíc bez kapky alkoholu? Přemýšlejte.. ;) 

Hezké pondělí!

Jaký bude celý týden?

V pondělí začínají v Česku platit elektronické dálniční známky. Začíná také akce Suchej únor. V úterý budou hrát fotbalisté SK Sigma Olomouc odložený zápas na hřišti v Mladé Boleslavi a Mora se představí v Pardubicích. Ve čtvrtek se můžete těšit na další z debatní série TTalk s hostem Davidem Kapsiou, který stojí za úspěšným minipivovarem kosíř a rozjíždí nový minipivovar TVARG a s ním i výrobu tvarůžků. V pátek přivítají olomoučtí hokejisté v plecharéně Třinec. Také by měla proběhnout betonáž části nového mostu na Masarykově třídě. V neděli bude hrát Mora na ledě Hradce Králové.