Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -4.1 °C

Dnešek: Titus i dvojkoncert v Jazz Tibet Clubu

DNEŠEK

3.10.2023

Jan Procházka

Je tu úterý. Jaké bude?

10:15 / Co umění umí: Nekonečná inspirace / Muzeum umění
19:00 / Horory z manželských ložnic / Divadlo Tramtarie
19:00 / Zapomenutá země / Arcidiecézní muzeum
19:00 / Titus / Titus
20:00 / Zapomělsem a Vladimír B. / Jazz Tibet Club
20:00 / No Barriers / Kateřinská 10

Moravské divadlo má na programu Mozartovu operní inscenaci Titus. Ta vznikla pod vedením šéfky souboru opery a operety Veroniky Kos Loulové, která ji připravila společně s hercem a režisérem Jiřím Havelkou. Ti k inscenaci antické klasiky přistupují inovativně a kladou sobě i divákům otázky o tom, jak má vypadat tradiční podoba opery, jestli existuje něco jako její klasické zpracování a proč je opera vnímána i dnes jako forma, která má být spíše uchovávána a oprašována, než jako forma podléhající vývoji a inovaci.

Do Jazz Tibet Clubu můžete zajít na dvojkoncert. Jako první se představí projekt Zapomělsem, za kterým stojí jesenický hudebník Aleš Macenauer, přichází po dvouleté odmlce s novou deskou pojmenovanou Jesnou. Skladby formou kolážových střípků vypráví o zapáleném nočním městě, nad kterým létají kosmické lodě, o vnitroblocích, do nichž padají hvězdy, a nad kterými duchové na střechách šeptají, že budeme opilí. Připravte se na porci jesenické melancholie.
Druhým účinkujícím je Vladimír B., písničkář, jemuž je vlastní projev permanentní existenciální krize. Skládá naivní písně o životě a vztazích, o smutku a vzteku každodennosti konce světa. "Jsou to takové deníkové záznamy vznikající po večerech v malém olomouckém pokoji. Trochu lo-fi, trochu new-wave, trochu indie, Mňága a Žďorp na opiátech," lákají pořadatelé.

Koncem 19. století přichází na Island dánský kněz, aby v odlehlé části ostrovního státu postavil kostel a fotografoval lidi. Čím více času stráví v zemi s drsným počasím a v uzavřené komunitě, tím více se jeho původní poslání stává morálně a nábožensky náročným. Snímek Zapomenutá země dnes promítá Arcidiecézní muzeum.

Mějte krásný den!