Reklama

Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra, venku je 21.2 °C

Dnešek: Divadlo, baroko i vzpomínka na posledního Přemyslovce

DNEŠEK

4.8.2022

Jan Procházka

Je tu čtvrtek. Jaký bude?

12:45 / Hold poslednímu přemyslovskému králi / Václavské náměstí
19:00 / Jan Stavinoha / Olodvorek
19:00 / Tři mušketýři / Konvikt
19:30 / Beethovenova přátelství / Klášetrní hradisko
21:00 / Střídavka / Letní kino

Naozeniny dnes slaví spisovatel Jáchym Topol (*1962), herec Vlastimil Zavřel (*1954) a exprezident USA Barack Obama (*1961).

Svátek má Dominik

Kam by se asi ubíraly dějiny našeho národa a možná celé Evropy, kdyby se mladičký král Václav III. nestal obětí atentátu? Historii nezměníme, ale připomenout si tuto událost, která se stala přesně před 716 lety, si můžeme přímo v místě, kde se udála, na olomouckém Václavském náměstí. Pietní setkání Hold poslednímu přemyslovskému králi má na programu vzpomínku na sedmého českého krále, budou také položeny květiny a zapálena svíce u sochy panovníka v kapli pod presbytářem katedrály, aby pietu zakončilo slavnostní vyzvánění dómských zvonů, které se rozezní ve 13 hodin a 6 minut.

Do historie se obrací i jubilejní koncert, vrchol desátého ročníku barokního festivalu, který spojuje tři muže, které propojilo přátelství a láska k hudbě. "Jsou to skladatelé Ludwig van Beethoven, Pavel Vranický a olomoucký arcibiskup Rudolf Jan Habsburský. Koncert proběhne pod taktovkou dirigenta světového formátu, Jose van Immerseela," slibují pořadatelé.

A zajít můžete i na divadelní představení. Tramtarie dnes v rámci svého festivalu na parkánu Konviktu uvede poměrně čerstvou novinku: nejslavnější romanticko - dobrodružný román všech dob v moderní adaptaci Vladislava Kracíka. Láska, přátelství, intriky, zrada i pomsta. Ostré kordy, legendární hlášky, silné víno a milenky krásné tak, až oči přecházejí. Tři mušketýři. Dnes večer.

Mějte krásný den!