Reklama

Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika, venku je 4.3 °C

Dnešek: Dny židovské kultury i Pan Scrooge

Tipy a názory

12.10.2021

Jan Procházka

Je tu úterý. Jaké bude?

17:00 / Rabi Menaše Kliment a rabi Eiran Davies / Arcidiecézní muzeum
17:00 / Filmové masky / Knihovna města Olomouce
19:00 / Čochtan vypravuje / kino Metropol
17:30 / Kouzlo francouzského venkova i vznešenost barokního tance / Mozartův sál MFO
19:00 / Pan Scrooge / Moravské divadlo
19:00 / Kosher Beach (Košer pláž) / Arcidiecézní muzeum
20:00 / Be2Can: Miloval jsem svou ženu / Telegraph
20:30 / Breaking Bread (Lámání chleba) / Arcidiecézní muzeum

Narozeniny dnes slaví režisér Biser Arichtev (*1976), moderátor Karel Voříšek (*1963), spisovatel Vladimír Körner (*1939), moderátorka Adela Banášová (*1980) a herec Hugh Jackman (*1968).

Svátek má Marcel

V plném proudu je tradiční festival Dny židovské kultury. Dnes nabídne například přednášku na téma kašrut v Česku, ve světě a v Izraeli, či filmy Košer pláž a Lámání chleba. Celý program porbíhá v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.

Moravské divadlo dnes hraje svou novinku: inscenaci Pan Scrooge podle Charlese Dickense. Inspirací pro příběh se stala jeho legendární Vánoční koleda, která vypráví příběh o neočekávané morální přeměně hamižného obchodníka Ebenezera Scrooge, ke které dojde během jediné mimořádné noci. Tento nesmírně poutavý a populární příběh zpracoval jeden z nejvýraznějších a nejlepších slovenských režisérů současnosti, Marián Pecko, jehož inscenace posbíraly téměř čtyři desítky ocenění u nás, na Slovensku, v Polsku nebo ve Slovinsku. 

"Holandský kapitán nákladní lodi Jakob Störr a jeho přítel se během pití vsadí, že si Jakob vezme první ženu, která vstoupí do kavárny. Takto se seznámí s rozmarnou Francouzkou Lizzy, s tou se později ožení. Začne se rozvíjet milostný příběh protknutý láskou jako v pohádkách Tisíce a jedné noci. Od té chvíle do života milujícího, bolestně upřímného Störra vstoupí řada zkoušek," píše se  anotaci k snímku Miloval jsem svou ženu. Podepsána je pod ním režisérka Ildikó Enyedi, která vychází ze stejnojmenného románu spisovatele Milána Füsta, nominovaného na Nobelovu cenu a přeloženého do více než dvaceti jazyků. Dnes večer v Telegraphu.

Mějte krásný den!