Reklama

Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka, venku je 5.6 °C

Dnešek: novinka v Tramtarii i Helmut Newton

Tipy a názory

16.9.2020

Jan Procházka

Je tu středa. Co se dnes v Olomouci bude dít? Kultury je (zatím) stále dost!

Narozeniny dnes slaví hudebník Robert Křesťan (*1958), novinář Ondřej Suchý (*1945), zpěvák Stanislav Hložek (*1954), kouzelník David Copperfield (*1956) či herec Mickey Rourke (*1952).

Svátek má Ludmila

Začneme premiérou. Tramtarie dnes představí svou novinku Hřeben Bruce Willise. Zbrusu nová inscenace z pera uměleckého šéfa Vladislava Kracíka se zabývá delikátním tématem: půjde totiž o muže a jeho pleš. V hlavní roli se představí Vít Pištěcký.

V Divadle na cucky se bude hrát Opuštěná společnost. Zdánlivě nedramatický text Erika Taberyho převedl na jeviště slovenský režisér Patrik Lančarič a pokud jste ho neviděli, vřele doporučujeme. Sonda do naší nedávné historie a souvislosti, ze kterých mrazí.

Moravské divadlo dnes hraje operetu Mamzelle Nitouche. Ta je zčásti inspirována životem jejího autora, skladatele Florimonda Hervého. S nekompromisní dávkou nadsázky, parodie a nadhledu vykresluje zákulisí třech zcela rozdílných prostředí: kláštera, divadla a kasárna, ve kterých se hlavní postavy Célestin alias Floridor a schovanka kláštera Denisa de Flavigny pohybují s mimořádným talentem zkomplikovat již tak nepřehlednou situaci...

Klára Kolouchová jako první rodilá Češka zdolala před lety Mount Everest a v loni jako první Češka a teprve dvacátá žena světa vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – na nebezpečnou K2. Její výstup na „Ká Dvojku“ představuje nejen nebývalý sportovní výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle. Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? O tom, ale i mnohém dalším vypráví dokument K2 vlastní cestou, který dnes dává Metropol.

Snímky Helmuta Newtona musíte milovat. Nebo se vám oškliví. Tento génius módní fotografie zcela změnil pohled na žánr a dodnes ovlivňuje další a další tvůrce. V roce stého výročí jeho narození vznikl unikátní dokument, který skládá sugestivní mozaiku života a díla svérázného muže, který se nikdy necítil být umělcem. Předpremiéra dnes v Telegraphu!

Krásný den!